Başak Tijen Özbay

Sitedeki Yazıları

Kurân’ı Kerîm’deki Duâ Âyetleri
Kur’ân-ı Kerîm’de dua ile ilgili âyetler geniş bir yer tutar. 200 kadar âyet doğrudan doğruya dua konusundadır; ayrıca tövbe, istiğfar gibi kulun Allah’a yönelişini ve O’ndan dileklerini ifade eden çok sayıda âyet de geniş anlamda dua ile alâkalıdır.
Şeriatin zahirine uygun düşmeyen evliya menkıbelerini nasıl anlamak gerekir?
Muhtelif menakıbnamelerde meşhur velilerin, mürid/talebelerine şeriatın zahirine aykırı talepler de bulunarak, teslimiyet ve manevi derecelerini ölçtüğü nakledilir.
Peygamberimiz (asm)'in yapmış olduğu zikirler nelerdir?
Her organın bir kulluk şekli vardır; kalp ve dilin kulluğu da zikr iledir. Zikretmeyen dil görmeyen göz, işitmeyen kulak, tutmayan el gibidir. Nitekim bir hadiste Resul-i Ekrem (sav) buyurmuşlardır ki : “ Rabbini zikredenle etmeyenin hâli diri ile ölünün hâli gibidir.”
Bir de şöyle bakalım!
Düşünün ki yeni biriyle tanışıyorsunuz ! Tanımak için yeniden buluşuyorsunuz… Tanıdıkça seviyorsunuz; sevdikçe tanımak istiyorsunuz.
İnsanlara iyiliği emreder de, kendinizi unutur musunuz?
Ömür dediğimiz bu kısacık sınav hayatımızda kendi (nefs) üzerimizde haklarımız olduğu gibi, yaşıyorlarsa ana babamızın, varsa eşimiz ve çocuklarımızın, hatta akraba ve komşularımızın da bizim üzerimizde hakları vardır.
Sınavlar Yaklaşıyor…
Çocuklarımıza hergün derslerinden aldıkları notları, iyi çalışıp çalışmadıklarını sorarken, bizler acaba o günkü sınavdan kaç aldık biliyor muyuz?
BEN KAZANDIM, HARCARIM !
Namazlarımı kılıyorum, Ramazanda da orucumu tuttum, zekatımı da verdim çok şükür, defalarca da hac ve umre yaptım… Tamam artık, sanıyorum ki ben cennetliğimdir. Para benim istediğim gibi harcarım! Ömür benim dilediğim gibi yaşarım!
Ne Olacak ki?
- “Gördün mü kendisine … marka kıyafetler almış, bi de param yok diyordu! Geçende de ailecek bilmem nereye tatile gittilerdi .”
Ne kadarını uyguluyoruz ?
Okunduğunda her harfi Cenabı Allah katında sayısız ecir kazandıran Kuran'ı Kerim'in âyetlerini her hafta, her gün, her namazımızda, her duamızda, her işimiz düştüğünde, başımız sıkıştığında defalarca kere okur dururuz.
Farkında mıyız ?
-“Evladım kalk gel kucağıma otur, teyzeye yer verelim de o da otursun”. -“Evladım al bu kaptaki suyu çöpün yanında koy da kediler, köpekler su içsinler, havalar çok sıcak dayanamazlar”.
Hangi kültürü yaşıyoruz?
Çocuğumuz çok fazla tv izliyor, her daim elinde cep telefonu ya sürekli arkadaşlarına mesaj atıyor ya oyun oynuyor, evimizdeki olaylardan bihaber, bizlerle sohbet etmiyor dediğinizi duyar gibiyim.
İlk Eğitim Ailede Başlar
Çoğumuz eğitim ve öğretimin eksikliğinden, yanlışlığından bahsederiz ve okullardaki eğitimi yetersiz bulur, beğenmeyiz.

Yorumlar

(X)
Kapat
-->