Tarih

İslam sanatının bin yıllık geleneği: Geometrik desenler
İslam sanatında önemli bir yer tutan geometrik desenler, farklı kültür ve coğrafyalarda gelişerek bugünlere kadar geldi.
Dünyanın ilk akıl hastanesini 4 yılda 400 bin kişi ziyaret etti
Kayseri'de modern anlamda dünyanın ilk tıp merkezi olarak kabul edilen ve müzeye çevrilen Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi'nin akıl hastanesi bölümü ziyaretçi akınına uğradı.
'İstanbul'un tespit edilmiş 39 ismi var'
Yazar Prof. Dr. Meriç, dünyada hiçbir şehrin İstanbul kadar çok ismi olmadığını belirterek, "İstanbul'un tespit edilmiş 39 ismi vardır" dedi.
"Vatan" diye zikredenlerin hikâyesi
' Kula kulluk etmem' diyordu Mehmetçik. Cennet kılıçların gölgeleri altındadır diye zikretmekte, bir adım dahi geri atmamaktadırlar.
Ayasofya'da ezan sesleri
Şimdi bekliyoruz… Ayasofya’da her gün beş vakit okunacak ezanları, beş vakit kılınacak namazları… Bu camide kılınacak beş vakit namaz, başka güzelliklerin habercisidir çünkü…
Ezansız Semtler
İşte bu rüyâ, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyâsıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor.
BÜKEYR B. ŞEDDÂD بكير بن شداد
Hz. Peygamber (s.a.v.)’e söyleyince ona: “Allah’ım sözünü doğrula ve kendisini kurtuluşa erdir.” diye dua etti.
BÜDEYL B. VERKÂ بديل بن ورقاء
Hz. Peygamber (s.a.v.)¸ Müslüman olması için Büdeyl’e mektup göndermiştir ve Hz. Ali’ye yazdırdığı bu mektupla daha sonraları ailesi iftihar etmiştir.
MUHTEŞEM OSMANLI
Veli Beyazıd'ın böyle bir vasiyette bulunabilecek ruh inceliğine ve duyarlılığına sahip olduğunu¸ Kırım Hanı Mengi Giray'a gönderdiği mektupta geçen şu ifadelerden de anlamak mümkün: "Cihat ve gaza emri¸ İslâm Dini'nin en baş yoludur. Sultanlara düşen de bu yolda bulunmaktır.
SULTAN I. ABDÜLMECİD HAN
"Bu dönemde Medine'nin en önemli su kaynakları ve Medine kalesi tamir edildi.
(X)
Kapat
-->