Sin kurbanı nedir? Vefat eden kimse için kurban kesilir mi? Kesilirse ne zaman kesilmelidir?

Sorunun kısa açıklaması: 
vefat eden adına kesilecek kurbanın arefe günü kesilip dagıtılması mı gerekiyor. biz bayramda bizim kurbanımızla beraber kesiyoruz.hangisi dogru.
Cevap: 

Değerli kardeşimiz,

Sin kurbanı diye adlandırılan ve arefe günü kesilen mezar kurbanı, dinimizin emrettiği bir şey değildir. Bunu zorunlu görmek ve mutlaka yapılması gerektiğini iddia etmek yanlıştır.

Vasiyeti yoksa, ölen kimseler için mirasçılarının kurban kesmeleri gerekmez. Ancak bir kimse kendi malından alıp sevabını ölmüş bulunan anne veya babasına yahut diğer yakınlarına bağışlanmak üzere, çeşitli hayır kurumlarına, fakir ve muhtaç kimselere bağışta bulunabileceği gibi, bayram günlerinde kurban kesebilir, kestiği bu kurbanın etinden yiyebilir, başkalarına da verebilir. Vasiyet varsa, tamamen fakirlere yedirilmesi veya dağıtılması gerekir. 

Bir kimse kendisi öldükten sonra kurban kesilmesini vasiyet etmiş ise, bu kurbanın bayram günleri içinde kesilmesi lâzımdır. Böyle bir kurban etinden kesen yiyemez. Tamamının tasadduku gerekir. Ölen adamın vasiyeti yoksa ve kurban da onun parasından alınıp kesiliyorsa, bu kurban da vasiyet üzerine kesilen kurban gibidir.

Ölen kimsenin vasiyeti olmaksızın, sevabı onun ruhuna bağışlanmak üzere kesilen kurbanın herhangi bir zamanda kesilmesi caiz ise de, kurban bayramı günlerinde kesilmesi daha faziletli ve daha sevaplıdır. Arefe günü kesip fakirlere dağıtılması da tavsiye edilmiştir. Çünkü Kurban Bayramı günü fakirler zaten etten nasipleneceklerdir. Arefe günü kesilip dağıtılırsa, o gün de onların et yemekleri te`min edilmiş olur. Kesen kimse bu kurban etini fakirlere yedirebileceği gibi, kendisi ve zenginler de yiyebilir.

Detaylı bilgi için tıklayınız:

Vefat etmiş kimseler adına kurban kesilebilir mi?

Selamlar...

Yorumlar

(X)
Kapat
-->