Nevzat Tarhan (Prof. Dr.).

Sitedeki Yazıları

Ev hanımı
Ev hanımının en büyük sıkıntısı, yaptığı üretimin gözükmeyişidir.
Fakat iç mimarlık yuva yıkıyor!
Allah ömür versin Prof. Nevzat Tarhan, "İçki, kumar ve iç mimarlık" diye vurgulayıp bu üçünü yuva yıkıcı olarak niteliyor.
İstenen bebek daha sağlıklı gelişiyor
Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gebelik ve sonrası anne psikolojisi ve sağlığı ile ilgili ŞIK okuyucularına önemli bilgiler verdi.
Modern Zamanın Hastalığı: Kaliforniya Sendromu
Aile hayatını yaşarken çok basit meselelerle eşine ve çocuklarına problem yaşatabilmekte sürekli huzursuzluk yaşadığı ve yaşattığı aile hayatını çabuk sonlandırabilmektedir.
Boşanmanın Çocuktaki Etkisi
Çocukluk, ergenlik dönemine kadar kemlin kimliğini arayıp bulma dönemidir.
Duygunun Algıya Etkisi Testi
Açken, anne iseniz, zevklerinize göre algı gücünüz değişir
Bağımlılığın İlacı Sağlıklı Aile İçi İletişim
Bireyin maddeye yönelmesinde iki önemli sebebin bulunduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tarhan, “Zayıf aile bağları ve kötü arkadaş çevresi olan çocukların bağımlı olma ihtimali yüksek risk grupları arasında yer aldığını görüyoruz.
Hür Düşünmeyi Öğretiyoruz
İdealist olmayan akademik personelle günümüzde küresel rekabette tutunabilmek ve ayakta kalabilmek mümkün değildir. Üniversite yüksek lise değildir.
Ev hanımlığının KIYMETİ YENİDEN KEŞF EDİLİYOR!
Ev hanımlığını küçültmek, psikolojik olarak yapılan bir savaş taktiğidir.
Kadının ilişkideki önceliği
Erkeğin önceliği ise yetenekli, yeterli ve güçlü olduğunu hissetmesidir.
Sevginin dilini biliyor musunuz?
Evlilikte sevginin olması kadar onun, eşler arası iletişimde karşılıklı olarak ifade edilmesi ve her iki tarafın da bunu algılaması da önemlidir.
Ruh sağlığınız için “M” vitaminini ihmal etmeyin!
Ruh sağlığınız için gülümseyin!Gülmeyi başaran kişi stresini kontrol altına almayı başarmada bir adım önde demek.
Çocuğunuzu evin küçük hükümdarı yapmayın!
Şımartılan çocuklar ileride büyük sorunlar yaşıyor. Çocuğunun her ihtiyacını karşılayan, bir dediğini iki etmeyen ebeveynler aslında çocuklarına kötülük yapıyor.
Yetim Psikolojisi
İnsan hangi yaşta olursa olsun, sevdiği birinin kaybından büyük bir acı duyar. Anne babanın vefatı hepimiz için katlanılması zor bir olaydır.
Rüya Uykuyu Koruyor!
Rüya esrarlı bir dünyadır ve rüya, bir çeşit uykuda yaşanılan hayattır. Rüyaların çoğu gereksiz gibi görülse de rüyalar anlamsız değildir. Rüya uykuyu koruyor. Rüya gören kişi kaliteli uyur. Kaliteli uyku ise kaliteli ruh sağlığı demektir. Freud rüya için ruh sağlığının gardiyanı diyor.
Üç Yuva Yıkıcı: İçki, Kumar ve İç Mimari...
Mobilya mağazasında kocası ile kavga eden çarşaflı kadını düşündükten sonra bu yazıyı yazma ihtiyacını hissettim. Sade yaşamanın güzelliğini kaybeden bir kültür bizim kültürümüz olmazdı.
Nasıl seviyoruz
Sevgi, insanları birbirlerine yakınlaştıran, ‘görünmez bağ’ denilebilecek bir duygudur. Eskilerin ‘kuvveti cazibe’ dedikleri şeydir bu. Sevginin üzerine değişik olumlu duyguların eklenmesiyle de sevginin türleri oluşur.
Gençler olayları neden farklı anlar
Anacı erkek, babacı kız, ehl-i keyf genç modelleri örneklerinin artması “Hata nerede?” sorusunu sordurtuyor.
Çocuğunuz size karşı mı geliyor
“10 yaşındaki çocuğum bizi üzmek için sürekli kötü ve küfürlü sözler söylüyor, bu duruma çok üzülüyorum, ayrıca bize şiddet uyguluyor. Ona nasıl yardımcı olabilirim? Ne yapmalıyım?”
Mutlu aşk ve evliliğin sırları
Genelde kişi evlendikten sonra erkek kendini işe, kadın ise ilgisini çocuklarına verir, ilgi yatırımı azalır ve bilgi transferi bozulur. İletişim, duygu ve zaman paylaşımı azalır eşler arasında. Azalınca da düşünce manasında kuşku virüsleri, evliliği kemirmeye başlar.
Evlat edinmek isteyenler dikkat!
Çünkü evlat edinmek büyük fedakârlık, emek ve çile gerektirir. Anne-baba adayları evlat edinecekleri çocuğa hak ettiği sevgiyi veremeyeceklerse toplumun ne diyeceği, nasıl yorum yapacağı bunun yanında hiç önemli değildir.
Çocuğunuzu sakın bu sözlerle sevmeyin!
Prof. Dr. Nevzat Tarhan uyarıyor. Aileler çocuklarınızı bu sözlerle sevmeyin!
Çocuğunuzu nasıl yetiştirmelisiniz? Dikkat! Fazla sevgi bencilleştiriyor.
Bu sevgi nükleer enerji gibi bir şey sınır koymazsanız zarar verebiliyor. İyi kullanıldığında fayda sağlayacağı gibi aksi halde çocuğun bencilleşmesine neden olabiliyor.
En uygun kadın modeli hangisidir
İyi bir anne olmak, iyi bir iş kadını olmaktan daha önemsiz değil ki… İyi bir çocuk yetiştirmek, iyi bir işyeri kurmaktan daha önemsiz değil ki…
Dizilerdeki üç tehlike: Masa, Kasa, Nisa
Eskilerin “şöhret, servet, şehvet” şeklinde ifade ettiği üç cazibeli psikolojik tuzak diziler sayesinde sosyal virüs gibi yayılıyor.
Kadınlar hangi tip erkek ister
Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş olsun ya da olmasın bir kadın erkekten ne ister? Beklentisi ne olur?
Tartışmada kişiliği hedef almayın!
Örneğin kadın, çocukları ihmal eden eşine “Sen gaddar bir babasın” diyerek onun kişiliğini hedef almak yerine “Babalık görevini yerine getirmiyorsun, çocukları ihmal etmen doğru değil” tarzında yaklaşmalıdır.
(X)
Kapat
-->