Hoş geldin Emilie!

Kitap okuma alışkanlığı bir insanın hayatını ölene kadar şekillendirebilecek öneme sahip.

Fakat ne yazık ki ülkemizde yapılan birçok araştırma, Türk halkının kitap okumaya yeteri kadar zaman ayırmadığını ispatlıyor. Bunun en büyük sebebi olarak da çocuğun ancak okuma-yazmaya geçtikten sonra kitaplarla tanışması, eğitim hayatı boyunca da ödev ya da sorumluluklar sebebiyle kitap okuması gösteriliyor. Sonuç üzücü; okul bitiyor, kitap okuma alışkanlığı da son buluyor.

Oysa çocuklarımız daha bebekken kitaplarla ilişki kurmalı. Hayatında onlara ‘en güzel’inden bir yer açmalı. Bunun için yapılmış bebek kitapları ülkemizde her geçen gün artıyor. Mesela yeni piyasaya çıkan Emilie serisi de (Nesil Çocuk) bunun bir parçası. Kırmızı şapkası, kırmızı elbisesi ve kırmızı ayakkabılarıyla oldukça sevimli bu minik kahraman; anne-babası, abisi ve kız kardeşiyle birlikte yaşıyor. Çok sevdiği kirpisi Arthur’u da yanından ayırmıyor.

 

    Emilie, aslında sıradan bir kız. Oynuyor, ağlıyor, gülüyor, korkuyor, banyo yapmak istemiyor, ailesiyle kamp yapıyor, arkadaşlarını evinde misafir ediyor, bir dizi şanssızlıklar yaşıyor, yolunu kaybediyor. Eser çeviri de olsa gündelik hayatımızın asla gerisine düşmüyor, 2 yaşından itibaren tüm çocuklar için de gerek çizimi gerekse de kullanılan dil açısından uygun gözüküyor.

Aksiyon dergisi

 

Yazar: 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->