Küçük ev

Bir köylü, bilgenin yanına geldi ve şikayete başladı: "Nolur bana yardım edin, yoksa çıldıracağım. Tek odalı bir evde yaşıyoruz. Ben, karım, çocuklarım ve karımın akrabaları Herkesin siniri tepesinde.

Birbirimize bağırıp duruyoruz Oda sanki bir cehenneme döndü."

-"Sana söyleyeceğim şeyi yapacağına söz verir misin?" diye sordu bilge ciddi bir sesle.

-"Yemin ederim, ne söylerseniz yapacağım."

-"Pekala. Kaç hayvanın var?"

-"Bir inek, bir keçi ve altı tavuk."

-"Onların hepsini evinize al. Bir hafta sonra yanıma yine gel."

Adam çok şaşırmıştı, ama itaat edeceğine söz vermişti bir kere. Böylece, hayvanları da odaya aldı. Bir hafta sonra geldi­ğinde perişan haldeydi. Acı ve kederle inliyordu. "Mahvol­muş durumdayız. Pislik! Koku! Gürültü! Hepimizin aklını kaçırmasına ramak kaldı!"

"Şimdi git ve hayvanları evden çıkar" dedi bilge. Adam eve kadar hiç durmadan koştu. Ertesi gün bilgenin yanına gel­diğinde gözleri mutluluktan parlıyordu. Hayat ne kadar gü­zel. Hayvanlar dışarıda. Evimiz, öyle sessiz, öyle temiz ve öy­le geniş ki... Sanki bir cennet!


Yazar: 

Yorumlar

hep kendimizden üstünleri

hep kendimizden üstünleri görmememiz gerektiyini anlatan güzel bir paylaşım ....

HARIKA ...ÇOK BEĞENDİM....BETERİN BETERİ VAR.

Çok güzel bir hikaye . şükretmeyi anlatıyor.Allah a şükretmek herkesin boynunun borcudur. Kavga etmek surat ekşitmek şükür değildir. Şükür nimetin canıdır nimetse deryaya benzer. çünkü seni sevgiliye ulaştıran şükürdür.

gercekten de öyle bız ınsanlar ıcınde bulundugumuz durumdan süreklı şikayet edıyoruz yetınmeyı bılmıyoruz artık kalplerımız ruhlarımız azla doymuyo Allah bızı doğru yoldan ayırmasın

çok güzel bir öykü ...çoğu zaman içinde bulunduğumuz hali çok kötü olarak algılayıp hayıflanıyoruz .. Allah daha beterinden korusun diye bir dua tamda böyle durumlar için...
(X)
Kapat
-->