İsim Bırakırken Dikkat Edilecekler

Peygamber Efendimiz isim verirken nelere dikkat ederdi?

 • Peygamberimiz hanımlarından ikisinin ilk isimlerini değiştirmiştir. Biri Cüveyriye, diğeri Zeynep binti Cahş annemizdir. Her ikisinin ilk isimleri "Berre" idi. ayrıca üvey kızının adı  da "Berre" iken onu "Zeynep" olarak değiştirmiştir. Berre manası temizleyicidir. Ancak " O kendi nefsini temizler" diyerek kibir ve gurura sebep olmaması için değiştirmiştir. Zeynep, mücehverler değerli taşlar anlamındadır.
 • Hazn" (hüzünlü, kederli) ismini, "Sehl" (kolaylık, iyilik) ile.
 • Hz.Ömer'in kızının adı da isyancı anlamında "Âsiye" idi, Allah Resulü onu  (asi isyan eden sad ile yazıldığında. Ancak sin ile yazılırsa hastabakıcı olur) "Cemile" ile,
 • Çorak arazi olduğu için, Afira" (otsuz, çorak) ismini, ,"Hadıra" (yeşillik, çimen) ile,
 • Peygamber Efendimiz, Yesar (kolaylık, bolluk), Rebah (menfaat, fayda), Eflah (kurtuluş, kurtuluşa eren), Necih (dileğine kavuşan) adlarının verilmesinide yasaklamıştır. Bu yasak bu isimlerin kötü hitaplara maruz kalmaması içindir.
 • Şihab'ı (Şahap, alev, ateş parçası) Hişam ile,
 • Asram, Âsi, Aziz, Atele (şiddet, sertlik), Şeytan, Hakem, Gurâb (karga) Habbâb, isimlerini değiştirdi.
 • Harb'i (savaş) Silm (barış) ile,
 • Muzdaci'ı (yatan) Münbais (kalkan) ile,
 • Peygamberimiz,  bir yılan ismi olduğu için "Hubab" ismini, ateşten bir yalının ismi olduğu için, "Şihab" ismini, Allah'a mahsus olduğu için "Aziz" ismini değiştirmiştir.

Allah Resulü (s.a.v) Buyuruyor

 • Siz kıyamet günü isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız, öyle ise isimlerinizi güzel koyunuz.
 • Peygamberlerin isimleriyle isimlenin. Allah'ın çok sevdiği isimler Abdullah, Abdurrâhman'dır. İsimlerin güzeli de Hâris ve Hemmâm isimleridir. En çirkinleri de Harb ve Mürre isimleridir.
 • Kıyamet günü, Allah'ın en ziyade kızacağı en kötü kimse, adı Melikü'l-emlâk (Şehinşâh) olan kimsedir. Allah'tan başka Mâlik yoktur.
 • İsmimi isim olarak koyun, fakat künyemi kendinize künye yapmayın!
 • Kim benim ismimi almışsa, künyem ile künyelenmesin. Kim de künyem ile künyelenmişse, ismimle isimlenmesin.

      Kaynak:
      1) Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
      2) Ansiklopedik Çocuk İsimleri ve Hastalıkları, Ahmet Eğilmez, İpek Yayın
      3) Kütüb-i Sitte

İsimler Ansiklopedisi için tıklayınız...

Yazar: 

Yorumlar

selamin aleyküm bir kız bir

selamin aleyküm bir kız bir erkek ikiz evlatlarımız olacak inşallah isimlerini ensar ve ebrar olarak düşünüyoruz uygunmudur birde ikinci isim takmak da lazımmıdır kız ismi için düşündüğümüz ebrar erkek ismimidir hayır ve dua ile

Kızımıza Irmak ismini koymayı

Kızımıza Irmak ismini koymayı düşünüyoruz,uygun mudur,teşekkürler.

Irmak ismi caizdir ancak

Irmak ismi caizdir ancak çocuğun örnek alabileceği şahsiyetlerin isimlerinden tercih etseniz daha iyi olurdu.

Selamunaleykum,ben Yazel

Selamunaleykum,ben Yazel ismini çok merak ediyorum kuzenim bu ismi bir de Elvin ismini düşünüyoR doğacak çocuğu için.görüşlerinizi almak isterim .tesekkur ederim .Selam ve dua ile..

Ve Aleyküm Selam kardeşim,

Ve Aleyküm Selam kardeşim, Elvin ve Yazel diye isim bilmiyoruz. Güvenilir kaynaklarda da bunların bir anlamını bulamadık. İnternetteki uyduruş isim ve uyduruk anlamlara itibar etmeyin. Sırf duyulmamış olsun diye böyle anlamsız kelimeleri isim diye çocuğa vermek çok yanlıştır. İslam büyüklerinin isimlerinden seçip verilebilir.

Benim adım da Zeynep Ece ben

Benim adım da Zeynep Ece ben memnunum yani Zeynep ismi cok güzel Ece ismi de öyle yani bence bir tedirginlik yasamayın :) Ama ben iki isim taraftarı değilim cünkü yani cok kafa karıstırıcı oluyo ailede ece okul ortamında Zeynep yani bilemiyorum aslen hangisi güzel mana olarak Zeynep'i tercih ediyorum :)

iyi günler yakında bebeğimiz

iyi günler yakında bebeğimiz olacak inşallah, kızımıza asya melek adını vermek dinimizce uygun mu  ya da asya isminin yanına yakışacak bir isim önerebilir misniz? şimdiden teşekkürler..

 

 

selamun aleykum ben hamileyim

selamun aleykum ben hamileyim ve ALLAH NASIP EDERSE BI KIZIM OLACAK adini sude aise koymak istiyorum dinimizce yeri nedir ALLAH RAZI OLSUN SIMDIDEN 

selamun aleykum ben 7 aylik

selamun aleykum ben 7 aylik hamileyim ve bi kizimiz olcak ALLAH NASIP EDERSE adini sude aise koymak istiruz dinimizce uygunmudur ALLAH razi  olsun simdiden

S.A. rabbim nasip ederse

S.A. rabbim nasip ederse haziranda bir kız annesi olacagım inşalllah.ve kızıma anlamı güzel ve kitabımızda geçen güzel  bir isim arıyrum sizden yardım ve bilgi istiyrum...önce ceyli düşünmüstüm ama vazgectik anlamının cennet kapısı olmadıgını ögrendik...afra ve yazel arasında kararsızmm.yaz  el  celal-i  vel ikram die geçiyormuş namaz sonlarında okundugunu duydum ama emin degilim.allahın ikramı die duydum...ama ben gerçek anlamını ögrenmek istyrum kızıma yazel ismini koymam nasıl olur....ALLAHA EMANET OLUN...

(X)
Kapat
-->