Duaya nasıl başlanmalı? Dua nasıl edilmeli?

Duaya nasıl başlanmalı? Dua nasıl edilmeli?
 
İbadetin özü olan Dua, edeb ve adaba uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Kul ile Allah'ın arasındaki bağı kuvvetlendiren Dua ibadetini Peygamber Efendimiz (SAV)'in nasıl yaptığını ve dua etmenin inceliklerini sizler için derledik. Usulüne uygun dua etme şekilleri ve önerileri...
 
Kulun tüm benliğiyle Allah'a yönelmesi ve samimi bir şekilde gerek maddi gerek manevi isteklerini yalnızca O'ndan beklemesi, kul ile Allah'ın arasındaki bağın güçlenmesini sağlar. Peygamber Efendimiz (SAV), günlük yaşantısı içerisinde zaman aralığı fark etmeden çeşitli durumları vesile kılarak sürekli dua ederdi. Doğru ve olması gereken dua şeklinin örneğini yansıtan Peygamber Efendimiz (SAV), samimi duygularla kararlı ve azimli bir şekilde dua edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.
 
DUA'DA EDEB NASILDIR?
 
Allah (c.c)'un kudretini ve kulları üzerindeki hakkını düşünüp ona göre edebli bir şekilde dua etmek gerekir. Dua'ya başlamadan önce Allah'ı övmek ve ona şükretmek, kalpteki gafleti yok ederek Allah'a yönelmeyi sağlar. Peygamber Efendimiz (SAV), mescitte namaz kılan bir kişinin hemen duaya başlaması üzerine şöyle demiştir:
 
''Ey namaz kılan acele ettin, namaz kılıp oturduğun vakit Allah'a layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salat ve selam et, sonra da yapacağın duayı yap.'' (Tirmizi, Daavat, 65)
 
SALAVAT ÇEKMEK, DUANIN EDEBİNDENDİR
 
Ashab-ı Kiram, salavat çekilmeden yapılan duaların Allah'ın katına ulaşmadığını düşünüyorlardı. Ömer b. Hattab (r.a), rivayetine göre şöyle diyor:
 
''Dua gök ile yer arasında durur, Peygamber Efendimiz (SAV)'e salavat getirinceye kadar o duadan hiçbir şey Allah katına yükselmez.'' (Tirmizi, Salat, 352)
 
3 KERE TEKRAR EDİN...
 
''Peygamber Efendimiz (SAV), dua ettiği zaman üç kere tekrar eder, Allah'tan bir şey istediği zaman üç kere isterdi.'' (Müslim, Cihad ve Siyer, 107)
 
DUA NASIL EDİLMELİ? SÜNNETE UYGUN TAVSİYELER...
 
- Şart olmasa da abdestli bir şekilde dua etmek daha iyidir.
 
- Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. 
 
Ashab-ı Kiram, Peygamber Efendimiz (SAV)'in kıbleye dönerek, dua ettiğini görmüştür. (Müslim, Cihad, 58/1763)
 
- Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir.
 
- ''Dua'dan sonra elini yüzüne sürmek sünnettir.'' HADİS-İ ŞERİF (Buhari, Daavat, 23; Tirmizi, Daavat,11)
 
- Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir.
 
- Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
 
KAYNAK: yasemin.com
 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->