Bizi (namazla) rahatlat ey Bilal!

 

Hz. Peygamber(sav) hayata iyimser bakar ve etrafındakilere bu şekilde bakmayı tavsiye ederdi. Yüzünden tebessüm hiç eksik olmazdı. En sıkıntılı anında bile üzüntüsünü belli etmez, yanındakilerin içini karartacak tavır sergilemezdi.

Mekke döneminde müşriklerin eziyetlerine ve Medine döneminde de çeşitli saldırılara ve suikastlara maruz kalmış, sıkıntılarla karşılaşmıştır. Yine Allah Resulü(sav)’e işler zor geldiğinde ve musibetler üst üste geldiğinde Bilal’e (r.a) ‘'Ey Bilal bizi namazla rahatlat’’ diye seslenirdi.

Bugün insanoğlu için en büyük felaketlerden biri olan savaşlarla, silahlı saldırılarla defalarca karşı karşıya gelmiştir. Aç kaldığı zamanlar olmuştur. Zor imtihanlardan geçmiştir. Ama günümüz insanı bir öğün açlığa bile tahammül edemeyecek kadar imanı zayıflatılmış, dünya hayatına bağlılıkla uyuşturulmuştu. Resulullah (sav)’in hayatına baktığımızda, çektiği bütün üzüntü ve sıkıntı verici olaylar onun dünyasını karartmamıştır. Tam tersine metanetini daima muhafaza etmiştir. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmamıştır. Zaten insanlar, morali bozuk, hayata küsmüş birisini örnek almak istemeyeceklerdir.

Son olarak, Rabbim, Resulullah(sav)’i örnek alarak yaşamayı biz inanan kullarına nasip etsin. Onun hayatını bizlere rehber kılmayı nasip etsin…

Selam ve dua ile…

Yorumlar

(X)
Kapat
-->