Çocuğunuzu evin küçük hükümdarı yapmayın!

Şımartılan çocuklar ileride büyük sorunlar yaşıyor.
 
Çocuğunun her ihtiyacını karşılayan, bir dediğini iki etmeyen ebeveynler aslında çocuklarına kötülük yapıyor.
 
Çünkü her ihtiyacı karşılanan çocuk bir süre sonra benmerkezci oluyor ve evin küçük hükümdarı haline geliyor. Hep almak istediği gibi vermeyi öğrenemiyor.
 
Büyüdükçe istekleri de büyüyor, zevk eşikleri yükseliyor. Bir süre sonra ise sıradan şeylerden zevk alamaz olup, sıra dışı şeylere yönelmeye başlıyor. Tehlike de işte o zaman geliyor.
 
Ebeveynin çocukluk yaralarını onarmak için kendi çocuklarını kullanabildiklerine dikkat çeken Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ebeveynin aklın gereğinden ziyade duyguların gereğini yaptıklarına dikkat çekiyor.
 
Hal böyle olunca çocukların zamanla evin küçük hükümdarları haline gelebildiğini vurgulayan Tarhan, çocuğun zamanla her şeyi yönetmeye başlayabildiğini kaydediyor. Tarhan her ihtiyacı karşılanan çocuğun bir süre sonra benmerkezci olabileceği uyarısında bulunuyor.
 
Benmerkezci çocuk daha kolay zevk tuzağına düşüyor
 
“Her ihtiyacı karşılanan çocuklar bir süre sonra benmerkezci olurlar, hep almak isterler, vermeyi öğrenemezler. Biraz daha büyüdüklerinde istekleri de büyür, zevk eşikleri giderek yükselir. Artık sıradan şeylerden zevk alamaz olur ve sıra dışı şeylere yönelmeye başlarlar. Zevk tuzağına kapılabilirler; iş uyuşturucu madde kullanımına kadar varabilir. Anne-babalar da ‘Biz ondan hiçbir şeyi esirgemedik, ona iki kişilik sevgi verdik. Neden böyle oldu?’ diye sormaya başlarlar.”
 
Bu tehlikeden uzak durmak için çocuklara arzularını durdurmayı, kontrol etmeyi, “dur-düşün-yap” mantığını öğretmek gerekir diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğun ihtiyacı olmayan şeyi istediğinde çocuğa hayatta her arzulananın karşılanmasının mümkün olmadığını uygun bir dille anlatabilmesi gerektiğini ifade ediyor.
 
“Çocuk ihtiyacı olmayan bir şey almak istediğinde ona sevgiyle yaklaşıp ‘İhtiyaçlarını gidermeyi biz de çok isteriz. Senin mutluluğun bizim mutluluğumuzdur. Ama insanın hayatta tüm arzularının karşılanması mümkün değil. Sadece senin ihtiyaçların yok; kardeşinin de, evin de ihtiyaçları var’ şeklinde bir açıklama yapılmalı ve çocuğun arzularını kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanmalıdır.”
 
Bu tarz bir açıklamanın çocukta sorumluluk duygusunu geliştireceğinin altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuğa arzularını erteleme anlayışını aşılayabilmek için ebeveynlerin rol model olabilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.
 
Anne-baba gerektiğinde “hayır” diyebilmeli
 
“Bir şey alacakları zaman onun gerçekten ihtiyaçları olup olmadığını sorgulayan anne-babayı gören çocuk bir süre sonra aynı davranışı sergileyecek, sadece hoşuna gittiği için istediği bazı şeyleri almaktan vazgeçecek, ihtiyacı varsa onu edinme yoluna gidecektir.
 
Unutulmamalıdır ki, anne-babaların görevi çocuklarını mutlu etmek değildir. Gerektiği yerde hayır diyebilmelidirler. Çocuk üzülebilir, ağlayabilir ama iyi yönde değişmesi için bazı acılara katlanması gerekir.”

Yorumlar

merhaba tabiki çocuklarımızın

merhaba tabiki çocuklarımızın her isteğini yapacağız diye bir kural yok ama çoğu zaman aman arkadaşlarının yanında madur olmasın diyede düşüncelerimde olmuyor değil yinede frenliyorum kendimi benim iki tane kızım var yaşları 8 ve 9 kızlarımla her şeyi paylaşarak onlarında kararlarını dinleyerek birlikte hareket etmeye çalışıyoruz ben bazı annelere çok kızıyorum eğer bu tabaktaki yemek biterse sana dondurma alacağım eğer bu işi böyle yaparsa sana şöyle yapacağım gibi sen yap bende bunu yapayım diye karşılık ilişkisi en zoru işte bu dengeyi ayarlamak ben kendi ailemde yaptığımı düşünüyorum şimdi okullar açıldı okuldan geldikten sonra sabunluk veya banyoları ardından ikindi kahvaltıları ve ders çalışma zamanları hep bir düzen içinde gider bizim onlar bana eksikliklerini söyler veya ben evdeki alışveriş listemizi toparlar cumartesi günü birlikte alışverişe çıkarız benim bütün anne ve babalara tavsiyem çocuklarınızı yanınıza alın ve evinizin sizin ve özellikle çocuklarınızın eksik listesini beraber oluşturun biz evimizin deterjanlarını bile birlikte liste oluşturuyoruz ve kuralınızda olsun bu ilste haricinde herhangi bir şey alamayız bütçemiz buna el veriyor beni mağzalarda pazarda peşiniden koşturmayın üzmeyin yoksa ben sizi evde üzerim gibisinden onların anlayacağı dilde konuşun çünkü çocuğa ne verirseniz onu alırsınız küçüklükten itibaren bu düzene alıştırın bak nasıl iyi oluyor

(X)
Kapat
-->