9 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 11/01/2014
Haksız Yere mi Üzülüyorum?

Merhaba Hanımlar.

Bu siteye sadece dertleşmek için üye oldum desem ayıp olur mu bilmiyorum ama gerçek bu.Zira derdimi anlatabileceğim başka bir yer yok.

Eşimle 2 sene evvel nikahlandık.Durumumuz olmadığı için düğünü erteledik.Ne acelen vardı derseniz benim ailevi problemlerimden dolayı böyle bir şeye kalkıştık.Sonuç olarak nikahımız oldu.Eşimin ailesi ile yaşamaya başladık.1 sene sonra hamile kaldım.Hala düğünüm olmadı.Çocuğumun doğduğu hafta kayınvalidem evi bana bırakıp taşındı.Ben loğusalığımı teyzemde geçirdim.Teyzem sinir hastasıdır, ilaç kullanır sürekli.Düşünün loğusa kadın öyle bir evde.Çocuğumu emziremedim.Çünkü teyzem bana bırakmadı.Bu süreçte annen neredeydi derseniz işte ailevi problemler başlar.Annem beni hiç umursamaz.Ha gelir görür arada ama öyle uzak bir arkadaş gibi.Sonuç olarak ne huzurum oldu ne mutluluğum.20 günlük loğusayken gelip ev temizledim.Kendimize ait eşyamız yoktu kayınvalidem dolap koltuk beyaz eşya bırakmıştı bir onlar.koltukta yattık 3 ay.kızımın yatağını diğer teyzem aldı.sonra taksitle yatak aldık.daha sonradan kayınvalidem portatif beşik aldı geldi onda yattı kızım.

Sorsan, desen neden yardım etmedin 'eee bende ayrı eve çıktım masrafım çoktu' der.buı arada çıktığı evi 15 milyara yaptırdı.üstüne eşya da aldı kendine.3 milyara koltuk 2 milyara dolap 1 buçuk milyara tv vesaire..

Ve ben şu an düğün yapalım desem millet 'ohooo iş işten geçmiş' diyip gülmez mi bana? :( Ama içimde kaldı.Gerçekten insanın içinde kalıyor.Bu kadar önemseyeceğimi düşünmezdim.Ama eltime her gittiğimde, duvarda ki gelinlik fotoğrafını her gördüğümde, ağlayasım geliyor.

Sadece anlatmak istedim. :(

Yorumlar

nabi (editör)
Offline
Son giriş: 03/09/2011

Mevlana Hz.(KS) (mealen) demiş ki: Allah ile arana giren her şey dünyadır.

Kardeşim dünya fanidir, Rabbimizin rızasına uygun bir hayat yaşayamamaktan korkmalı, ona eseflenmeliyiz. Merak etmeyin cennette yatlı katlı bir sürü mülkünüz olabilir, orada şaşaalı bir düğün de yapabilirsiniz. İş ki biz Rabbimizi razı edip bu dünyadan imanla göçelim. Asıl mevzu budur. Geçmiş hayatımızı muhasebe yapalım: hangi günlerimiz Allah için, Allah'la geçmiş, hangileri O'ndan gafil geçmiş.. yazık değil mi kaybettiğimiz zamanlara. Onları telafi etmeye çalışalım. Asıl kar, ahiret malı olan salih amelleri kazanmaktır.
"Aklı başında olan insan, ne dünya umûrundan kazandığına mesrur ve ne de kaybettiği şeye mahzun olmaz. Zira dünya durmuyor, gidiyor. İnsan da beraber gidiyor. Sen de yolcusun."
Mesnevi-i Nuriye ( 130 )

Offline
Son giriş: 25/05/2014

hay bunu yazana kurban olayım ben,ne güzel konuşmuş. çok doğru sözler güzel bir örnek bir yıl sonra eskiyecek eşyalar için kendini üzeceğine doğurduğun çocuğun kendinin eksik yönlerini tamamla...

Offline
Son giriş: 10/08/2011

yok canım ya haksız yere üzülmüosun.bende içnde aynı olan biçok şey yaşadım.5 sene oldu evleneli hala eşya düzmeye çalışıorum.hala sorunlar yaşıyorum.tabi bu arada eşimin ailesine ateş püskürüorum..helede başkalrı kayınvaldem şunu yaptı bunu yaptı dediklerinde daha çok öfkeleniyorum.ama ne oluyor.evime geldiklerinde onlarda huzursuz oluyorlar.böyle olmasını istemezdim.ha benimkilerin elinde yoktu yardım edemediler belki ama manevi destekleri bile olmadı en çok da buna bozuluorum.o yüzden sıkma canını insanları dinledikçe aynı sorunu yaşayan bir sürü insan olduğunu görüyorsun

yagmur damlasi (Ziyaretciden)

S.Aleykum kardesim yazini okuyunca Efendimizin yasamis oldugu bir hadiseyi hatirladim cook hosuuma gider...Hz. Ömer (ra), sessizce, dinlenmekte olduğu odaya girer. Bir an çevresine göz gezdirir. Odasının bir yanında işlenmiş bir deri, bir diğer köşesinde de, içinde birkaç avuç arpa bulunan küçük bir torba vardı. İşte Allah Resûlü'nün odasında bulunan eşyalar bundan ibaretti. Bu manzara karşısında ağlamaya başlayan Hz. Ömer (ra)'in hıçkırıkları O'nu (asm) uyandırır. Kalkınca hasırın vücudunda iz yaptığını, kan oturduğunu gören Hz. Ömer (ra) ise omuzları sarsıla sarsıla ağlamaya başlar. Hz. Muhammed (asv)  hayretle sorar:
“Ey Hattab oğlu! Niçin ağlıyorsun?”
“Ey Allah'ın Elçisi! İranlılar imparatorlarını saraylarda yaşatırken, Bizanslılar Kayserlerini lüks ve ihtişama boğmuşken sen ki Allah'ın Elçisisin... İzin versen de, biz de seni...”
Maksat anlaşılmıştır, Allah'ın Elçisi (asm), gelecekteki halifesinin sözünü hüzünlü bir tebessüm, tatlı bir el işareti ile keser ve
"Bu dünya hayatı sadece bir eğlence ve oyundan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı "(Ankebut, 29/64)...Ve ekler ; İstemezmisin ey Omer dunya onlarin Ahiret bizim olsun......
Haksiz yere degil Yanlis seylere uzuluyorsun kardesim ..Bak oku !!

- Hz. Adem (a.s) gibi 200 sene tövbe mi ettin?
- Hz. İbrahim (a.s) gibi ateşe mi atıldın?
- Hz. Zekeriyya (a.s) gibi testereyle mi kesildin?
- Hz. Yusuf (a.s) gibi kuyuya mı atıldın ?
- Hz. Muhammed (s.a.v) gibi Taif'te mi taşlandın? O'nun gibi namaz kılarken başına işkembe mi konuldu, dişin mi kırıldı, yüzüne mi tükürüldü? Hicrete mi zo...rlandın, sevdiklerinden mi ayrıldın?
- Hz. Hamza (r.a) gibi burnun, kulağın mı kesildi?
- Musab Bin Umeyr (r.a) gibi kolların mı kesildi?
- Cafer Bin Ebi talip (r.a) gibi ok, mızrak ve kılıç darbeleriyle yaralandın mı?
- Ammar, Sümeyye, Yasir (r.a) gibi işkence mi gördün?
- Bilal (r.a) gibi kızgın kumlara yatırılıp, üzerine taşlar mı kondu?
- Yunus peygamber (a.s) gibi denize mi atıldın?
- Eyüp peygamber (a.s) gibi vücudunu yaralar mı kapladı?

Ne düşünüyorsun, dünyalık işler mi? Silkinelim, kendimize gelelim.

Üzüleceksen, namazını kazaya bıraktığın için, teheccüde kalkamadığın için, birinin kalbini kırdığın için, Pazartesi Perşembe orucunu tutamadığın için üzül!

Üzüleceksen, bugün Allah için bir şey yapamadığın için, Allah ve Rasulünü (s.a.v) memnun edemediğin için üzül!

Filistin'de, Çeçenistan'da, Irak'ta ve dünyanın dört bir yanında zulüm gören, işkence edilen, öldürülen din kardeşlerin için üzül!

Üzülürsen, bir fakire yardım edemediğin için, yetimin elinden tutamadığın için üzül!

Üzüleceksen, Afrika'da ve diğer ülkelerde bir lokma ekmek bulamayan, hastalıklarla mücadele eden insanlar için üzül!

Kur'an'ı yeterince okuyup, hayatına tatbik edemediğin için üzül. Peygamber Efendimizi (s.a.v), canından, malından, aile bireylerinden, her şeyinden çok sevemediğin için üzül!

Üzüleceksen, hakiki manada kul, Efendimize (s.a.v) ümmet olamadığın için üzül. Efendimizin (s.a.v) şefaatine nail olamama korkusuyla üzül...!

Duy, Rabbin Sana Söylüyor:

"Felaketlere Karşı Dişlerini Sıkıp Göğüs Gerenlere Mükafatları Hesapsız ödenecektir.."
(Zümer Suresi 39)

"İçinizden Mücahidlerle Sabredenleri Ortaya Çıkarıncaya Kadar Elbette Sizi Deneyeceğiz"
(Muhammed Suresi 47/31)

Belki Sen Ebu Zer (r.a) Kadar Acı çekmedin. Amcası İnandığı Için Onu Hasıra Sarıp Yakmıştı Ya...

Belki Sen Vahşi (r.a) Kadar Acı çekmedin. Sevgilisi Ona "Bana Görünme!" demişti ya...

Belki Sen Yakup (a.s) Kadar Acı çekmedin. Yusuf'u (a.s) Elinden Alınmıştı Ya...

Belki Sen Hatice (r.a) Kadar Acı çekmedin... Hz. Muhammed (s.a.v) Yurdundan Kovulmuştu ya....

Unutma! Rabbin Kimseye Dayanabileceğinden Fazlasını Yüklemez..!
Hakkini helal et sadece yardimci olmak istedim...Selametle...

Rehber (editör)
Offline
Son giriş: 01/06/2011

Bu meseleleri kafaya takıp kendinizi üzmenin bir anlamı yoktur. Daha kötü durumda olan insanların halini düşünüp şükretmelisiniz. Önemli olan sizin aile huzurunuzdur. Bu sıkıntılar geçicidir. Bu dünyaya güzel yaşamaya keyif yapmaya gelmedik en önemli meselemiz Allah'ın rızasını kazanabilmektir. Allah yardımcınız olsun kardeşim.

Offline
Son giriş: 11/01/2014

teşekkür ederim. ama söz geçiremiyorum kendime. :((

Offline
Son giriş: 12/07/2012

Rehber abla ne guzelde soylemis, gercekten huzurun olmasi daha onemli, elbet insan baskasinda gorup uzulebilir ama rehber ablaninda dedigi gibi: Daha kötü durumda olan insanların halini düşünüp şükretmelisiniz. insan malesef mutsuz huzursuzken daha kotusunu dusunemiyor ama bir dusunebilsek asil ozaman kendimize zulum etmekten vazgececegiz.
kendine soz gecirememem elbet zordur ama sen dua et Allaha.
Insallah rabbim yuvanizda mutlulugu huzuru daim eylesin, sizi esinize yavrunuza bagislasin.

Offline
Son giriş: 11/01/2014

Amin.İnşallah. İşte insanoğlu hep kendisini mutsuz etmek için bir şey buluyoır. :(
Etrafımda hep herşeyi tam insanlar olduğu için özeniyor insan.Ne kadar doğum yapmış olsamda yeni evli sayılırım.Özeniyorum. :(

Offline
Son giriş: 12/07/2012

hersey tam olmasi onemli degil Allaha inancimiz guvencimiz tam olsun onemli olan hepimiz icin o, diger maddi seyler gelip gecici, bir gun iki gun mutlu eder sonra baska seyler arariz yine baslariz mutsuzluga o yuzden buna engel olmaya calis abla, bide evladin var. sen mutsuz oldukca o bunu hissedecektir ve oda ister istemez mutsuz olacaktir belkide. Once Allah icin sonra kendin cocugun ve esin icin Allah icin mutlu olmaya calis. Namaz kilmiyorsan namaza basla ozaman baslayacaktir gercek huzur ve aradigin bekledigin mutluluk

(X)
Kapat
-->