Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 12/07/2012
Çocuğunuz okuldan korkuyor mu?

Özellikle eğitim hayatının başında olan öğrencilerde sıkça görülen okul korkusu ebeveynleri zor durumda bırakıyor. Doğru yöntemlerle kolaylıkla aşılabilecek bu sorunun nedenlerini ve çözüm yollarını Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Uzman Nörolog Mehmet Yavuz anlatıyor…

Çocuklar için ilk sosyalleşme kurumu olan okul, aynı zamanda çocukların ilk korku unsurlarından da biri. Öğrencilerin çeşitli bahanelerle okula gitmek istememesi, okulda huzursuz olması ve bazı hastalık belirtileri göstermesine ‘okul fobisi’ deniyor.

Belirtileri nelerdir?

Genellikle anneye çok bağımlı bir çocuğun aniden anneden ayrılmasıyla ortaya çıkan bu durum, çocukta mide bulantısı, karın ağrısı ve baş dönmesine neden olur. Bu şikayetleri genellikle pazar akşamı yatmadan önce ve pazartesi sabahı görülür. Eğer anne-baba çocuğun bu durumu karşısında endişelenir ve onu okula göndermezse bu davranış alışkanlık haline gelebilir.

Okul fobisi depresyon etkisi gösterebilir mi?

Okul korkusuna bağlı olarak çocukta uyku problemleri ve alınganlık görülebilir. Çocuk bir süre sonra okula gitme ve ödevlerini yapma konusunda umursamaz tavırlar sergileyebilir, ilerleyen dönemde okul fobisinin ağırlaşarak depresyona dönüşebilir. Öğretmen baskısı, öğrencinin okul ortamında başaramadığı ya da anlamadığı dersler konusunda eğitmen tarafından aşırı tepki gösterilmesi, uygun olmayan sınıf düzeni, arkadaş çevresinin alay etmesi gibi durumlar öğrencinin okul fobisini geliştirerek depresyona girmesine sebep olabilir.

Anne-baba ne yapmalıdır?

Anne ve babanın çocukla olan ilişkisinin aşırı bağımlı olması okul korkusunun nedenlerinden biridir. Çocuğun sürekli endişe duyan bir aile içinde yaşaması, her istediğinin yapılması ve sürekli huzursuz bir aile düzeninde yaşaması okul korkusuna sebep olan başlıca nedenlerdir.
Çocuk okul korkusu yaşıyor ve okula gitmek istemiyorsa okula gitmesi sağlanmalı fakat kesinlikle şiddet ve baskı uygulanmamalı. Öğrenci, okul eğitiminin faydaları hakkında açıklayıcı bilgiler verilerek ikna edilmelidir. Aile içindeki bireylerin çocuğa bu konuda yardım etmesi gerekir.

Okuldan Kaçma İsteği Neden Gelişir?

Okuldan kaçma durumunda öğrenci okul korkusu duymaz, herhangi bir şikayet belirtmez fakat saldırgan tavırlar sergiler. Bu tip öğrencinin öğrenme potansiyeli genelde düşüktür. Okul ortamını sıkıcı bulan ve disiplin suçları fazla olan uyumsuz öğrenciler okuldan kaçar. Aile içerisindeki huzursuz ortam ve aşırı baskıcı aile kuralları ve okuldaki eğitmen tutumu öğrenciyi olumsuz etkiler. Okulu sevmeme, okuma isteğinin olmaması ve yanlış arkadaşlıkların okuldan kaçmada en etkili sebeplerdir. Ayrıca okulun yakın çevresinde internet kafe, bilardo salonu gibi mekânların bulunması da çocuğa daha eğlenceli gelerek okuldan kaçmasına neden olur.

Çocuğun Okuldan Kaçmasını Nasıl Önleyebiliriz?

* Çocuğu okula gitmeye teşvik edin ve kaçma nedenlerini öğrenmeye çalışın.
* Okuldaki rehber öğretmenle görüşün ve ortak bir iletişim dili geliştirin.
* Çocuğun arkadaş ortamını ve madde eğilimini kontrol edin.
* Agresif tavırlar sergiliyorsa ona sakin yaklaşın.
* Anne ve baba olarak aile içindeki iletişimsizliğinizi çocuğunuza yansıtmayın.
* Eğer sorunları bu şekilde de çözemiyorsanız çocuğun mutlaka bir psikolojik yardım almasını sağlayın ve gerekirse anne baba olarak siz de destek alın.

Yorumlar

(X)
Kapat
-->