3 mesaj [Son gönderi]
Offline
Son giriş: 08/07/2015
çocuk yetiştirirken yaptığımız şeyler ile ilgili görüşleriniz

Evet aslında hepimizin yanlışları vardır insaniz sonuçta! Fakat yanlışlarımızı bilmek ve belkide düzeltmek gerekir. Ben bu yazıda çocuk yetiştirirken yaptıtığımız sergilediğimiz tavırlarların doğruluğu ve yanlışlığını tartışalım istiyorum? size birkaç soru soruyorum cevaplarını daha sonra paylaşacağım(yorum yapmayı unutmayın)

Çocuklara sınır koymak doğru mudur?

Çocuğun becerilerinin gelişmesi için ne yapmak gerekir?

Çocuk karşısında tutarsız olmanın sakıncaları nelerdir?

Çocukları arkadaşları ile kıyaslamak doğrumudur yanlış mıdır?

Çocukların olumsuz davranışlarını ön plana çıkarmalımıdır?

Yorumlar

Rehber (editör)
Offline
Son giriş: 01/06/2011

Çocuğun becerilerinin gelişmesi için öncelikle hangi alanlarda beceri sahibi olduğunu tespit etmek ve o alanlarda gelişmesi için çocuğa fırsat tanımak gerekir. Özellikle üç yaşında iken çocuklar aktif olurlar bu dönemde çocukları engellememek gerekir. Kendisine ve çevresine zarar verici davranışlar dışında rahat hareket etmesine olanak sağlamak gerekir. Enerjisini anlamlı kılacak faaliyetlerde kullanmasını sağlamak gerekir. Mesela rastgele koşuşturması yerine kurallı ve planlı bir sportif faaliyet yaptırmak çocuğun anlamlı ve kurallı hareket etmesini sağlar.

Çocuğun karşısında tutarsız davranmak çocuğun bocalamasına ve ne zaman nasıl davranacağını bilememesine neden olur. Bir gün izin verdiğiniz şeye ertesi gün yasak getirirseniz çocuk nasıl davranacağını bilemez ve kuralsız kafasına göre davranmaya başlar. Kural konulacaksa çocuğa anlayacağı şekilde açıklamak ve süreklilik sağlamak gerekir. Böylece çocuk kurallara uymayı öğrenmiş olur.

Çocuğu arkadaşlarıyla kıyaslamak kesinlikle yanlıştır. Çocuğun benlik ve kişilik gelişimini olumsuz etkiler. Kendisi olmak yerine başkalarına göre şekillenmeyi öğrenir. Bu da kendisine yabancılaştırır. Her çocuk özeldir ve kendine özgü durumları vardır. Başkasıyla kıyaslanması kendisini inkar etmek anlamına gelir. İstenen davranışları çocuğun anlamlandırmasına yardımcı olmak ve bizzat kendisi için yapması gerektiğini öğrenmesini sağlamak gerekir.

Çocuğun olumsuz davranışlarını ön plana çıkarmak bu davranışların pekiştirilmesini sağlar. Çocuğa bunları dikte etmek davranışı ortadan kaldırmak yerine kalıcı hale gelmesine neden olur. Olumsuz davranışı görmezden gelip istendik davranışları çocuğun sevmesini sağlamak ve olumsuz davranışların kendiliğinden ortadan kalkmasını sağlamak gerekir.

Rehber (editör)
Offline
Son giriş: 01/06/2011

Çocuklara sınır konmalıdır ama bu sınırlar çocuğun algılayabileceği anlamlandırabileceği şekilde kendisine ifade edilmelidir. Şayet ifade edilemiyorsa sınırlar kendisine doğrudan değil dolaylı yollardan konmalıdır.

Offline
Son giriş: 08/07/2015

evet editör haklısınız fakat sadece 1 soru yok dikkat edersiniz diğer görüşlerinizi de öğrenmek isterim

(X)
Kapat
-->