zaman

 

Sitedeki Yazıları

Kuru baklagil, ölümcül hastalıklardan koruyor
Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kalp hastalıkları, obezite, diyabet ve kanser gibi dört ölümcül sorunla mücadelede kuru baklagillerin vazgeçilmez besinler olduğunu bildirdi.
Kardeşlik olan yerde şefkat ve merhamet vardır
Üstad Bediüzzaman ise bize, "Mü'minler ancak kardeştirler." ayetini hatırlatıyor.
Yiyeceklerin vitamin değerini nasıl artırabiliriz?
Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, sebze ve meyvelerden yüksek oranda nasıl yarar sağlanabileceği ile ilgili püf noktalar verdi.
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: Azınlıklar Müslümanlara emanettir, mabetleri yıkılamaz
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Zaman'a önemli açıklamalarda bulundu.
Ayasofya, Peygamber Efendimiz ile yeniden buluştu
Peygamber Efendimiz (sas)'in fiziksel özelliklerini ve vasıflarını anlatan hat sanatı eserlerinden oluşan Hilye-i Şerif sergisi Ayasofya'da açıldı. 3 bin eserden oluşan sergi, 'Lisan-ı Hat İle Aşk-ı Nebi Hilye-i Şerif' adını taşıyor.
Göz tembelliği 6. ayda belirleniyor
6. ayda bebeğinizin ilk göz muayenesini mutlaka yaptırın.
Sigara içen annenin sütü, bebekte ishal yapıyor
Uzun, zorlu bir o kadar da heyecanlı hamilelik döneminin sonunda hastaneye hamile olarak girip anne olarak çıktınız. 'Evin küçük misafiri', yeni dünyasında size çok muhtaç.
Dilin söylemediğini vücudumuz anlatıyor
Vücudumuz, psikolojik problemlerin aynasıdır. Kendisini ifade edemeyen, sevincini, üzüntüsünü, sıkıntısını içine atanlar, zamanla depresyon, takıntı, kaygı bozukluğu gibi beden kimyasının bozulma durumuyla karşı karşıya kalabiliyor.
Ders çalış!' diyorlar ama kimse nasıl çalışacağımı söylemiyor
Anne-babalarda 'ödevimi yaptım' diyen çocuklarının yeterli ders çalıştığı kanaati hakimdir. Ödevini hızlıca yapan öğrencinin bu durumu bir yanılgıya yol açar.
Komşuluk ilişkileri iyi olanın ruh sağlığı da iyi oluyor
Türkiye'de son yıllarda hızla artan kentleşmeyle birlikte apartman kültürünün hakim olması insanların ruh sağlığını da etkiliyor.
Annenin yedirme ısrarı çocuğu obez yapıyor
Toplu ya da kilolu bebeklerin sağlıklı olduğuna dair inanış söz konusu. Bu da anneleri, bebeklerini gereğinden fazla beslemeye itebiliyor.
Baş ağrısı, vücudun eksiklerini haber veren bir uyarıdır
Modern hayatın sağlık sorunlarından biri olan baş ağrısı, çeşitli hastalıkların habercisi olabiliyor.
Sanal alemde geçirilen zaman, evliliği yıpratıyor
Aile ve evlilik danışmanı Muharrem Köse, sanal ortamlarda geçirilen zamanın evlilikleri olumsuz etkilediğini söyledi.
Namaz Gönüllüleri, gençleri namazla buluşturacak
Namaz Gönüllüleri Platformu, düzenlediği basın toplantısı ile 2012 yılını 'Gençlik ve Namaz Yılı' ilan etti.
Hatalar tamir edilebilir yeter ki siz gayret gösterin
Eşler arasında mükemmellik beklentisi olmadığı sürece hatalar tamir edilebilir. Yeter ki büyük hatalar yapılmamış olsun. Eşler, hatalarını telafi edebilmek için sözleri iyi seçip kullanmalı.
Büyük kardeş, küçüğünü neden kıskanır?
Büyük çocuğun yaşadığı kıskançlığın kökeninde buna-lım yatıyor. Bu, "esas çocuk" rolünü kaybetmekle ilgili bir buhran. Onu çatışmaya sürüklememek için kıskançlık duygusunu ifade etmesine izin verin.
Erken sağlık taraması, 4 bin 600 çocuğu zekâ geriliğinden kurtardı
Sağlık Bakanlığı'nın başlattığı 'yeni doğan sağlık taraması', 4 bin 600 çocuğun hayatını kurtardı. Erken teşhis sayesinde zekâ geriliği riski ortadan kaldırılan çocuklar, yaşıtlarıyla oynama ve okuma imkânına sahip oldu.
Ergenlik çağındaki çocuklar velilerinin okula gelmesini istemiyor
İlköğretim çağındaki çocuklar ebeveynlerinin okula gelmesinden, öğretmenleri ile görüşmesinden memnun oluyor. Ama 6. sınıfa gelindiğinde bu tablo tersine dönmeye başlıyor.
Bitkilerden merhem, şurup ve çay hazırlayabilirsiniz
Bitkiler doğru kullanıldığında her derde deva. Nane yağını zeytinyağı ile karıştırın, şakaklara masaj yaparak baş ağrısından kurtulun. Sinüzit için kaynar suyun içine atılan papatyayı, 10 dakika teneffüs edin.
Fıtığın yaşı yok, belinize dikkat edin
Bel fıtığı, dikkat edilmezse en ağrılı hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor.
Çocuklarınızla, sanal âlemde de arkadaş olun
Anne-baba, çocuklarının internette uygun olmayan arkadaşlıklar edinmesi ve bilgi paylaşımları yaparak gelişiminin olumsuz yönde etkilenmesine karşı, sanal âlemde çocuklarıyla arkadaş olmalı.
Akciğer kanserinin yüzde 90 nedeni sigara
Sigarayı bırakmaktan dolayı ağız yaraları ve ağızda döküntülerin ortaya çıktığına da dikkati çeken Dr. Çürük, ''Özellikler 30-40 sene sigara içenlerde bu rahatsızlıklar meydana geliyor.
DUAMIZ...
Rabbimiz! Önümüzden, arkamızdan, sağımızdan ve solumuzdan gelebilecek bütün tehlikelerden bizi muhafaza buyur.. açığıyla-gizlisiyle, büyüğüyle-küçüğüyle her türlü şirkten ve şirk şaibesinden emin eyle..
Yıllarca yanlışlar, doğru yerine ikame edilip anlatıldı
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Dini anlatırken, bu konulardaki yayınları değerlendirirken evvela camilerde yapılan yayınları, orada yapılan konuşmaları dinin esasına uygun hale, bilgi ile dolu hale getirmemiz lazım." dedi.
Sıcak su, müzik ve ışık, epilepsiyi tetikleyebilir
Acıbadem Kocaeli Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Hakan Şilek, refleks epilepsi türlerinin 'sıcak su, müzik, ışık' gibi farklı şekillerde ortaya çıktığını söyledi.
GÜNÜN DUASI
Ey ululardan ulu Rabb'imiz! Bizi, Senin azamet ve ululuğun karşısında kulluk hakikatini kavramış, yüzü her zaman yerde olan kullarından eyle..
Kurban bize ne anlatıyor?
KURBAN, HER ŞEYİMİZİ ALLAH UĞRUNDA FEDA ETMEKTİR
'Allah'ın Sadık Kulu' yeniden Barla'da
Bediüzzaman Said Nursi'nin Isparta Barla'daki yılları animasyon film oldu. Esin Orhan'ın yönettiği filmde Üstad'ın hayatı Mustafa adlı küçük bir çocuğun gözünden anlatılıyor. "Allah'ın Sadık Kulu" 4 Kasım'da gösterimde.
Kendini tanıyan öğrenci başarıya daha yakın
SBS, YGS ve LYS için hazırlanan öğrencilerin en önemli sorunu verimli ders çalışamama. Bunda da öğrencinin kendini tanımadan hazırladığı ders çalışma programlarına uyulamaması gerçeği yatıyor.
Çocukları tuzlu yemeye alıştırmayın
Gereğinden fazla tuz tüketimi başta hipertansiyon olmak üzere mide kanseri, kalpte büyüme, kalp yetmezliği, böbrek taşı, kemik erimesi, böbrek hastalığına yol açıyor.
5 yaş altı çocuklar için gıdaların besin değerleri artırılacak
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çocuklar için gıda yardımlarında, besin değeri standartlarını yükseltmeye hazırlanıyor.
İnternet ve cepte kullanılan kısaltmalar Türkçe'yi tehdit ediyor
Sosyal paylaşım siteleri ile cep telefonu mesajlarında çoğunlukla gençler tarafından kullanılan kısaltmaların Türk dilinin geleceğini tehdit ettiği bildirildi.
Çocukların konuşma gecikmesi neden kaynaklanır?
Amerikan Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin, erkeklerde kızlara oranla dil ve konuşma gecikmesi görülme riskinin üç kat fazla olduğunu belirtti.
Nimeti daraltan da O (cc) genişleten de O'dur
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Zeki Duman, "Niçin kiminin rızkı bol kiminin dardır?" sorusuna, rızkın daraltılmasının bazen imtihan bazen de kulun, Rabbine karşı itaatteki kusur ve isyanları sebebiyle olduğu cevabını veriyor.
Paylaşması için elinden zorla oyuncağını almayın
Özellikle misafir geldiğinde oyuncaklarını paylaşmak istemeyen çocukların çıkardıkları kriz, anne-babaları zor durumda bırakır.
Kadınların çoğu, sığınma evlerinde 5 günden az kalıyor
Şiddet gören kadınlara hizmet veren Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)'na bağlı sığınma evlerine gelen mağdurların yarıya yakını (yüzde 40,22) 5 gün ya da daha az süre burada kalıyor.
(X)
Kapat
-->