Sema Maraşlı

Sitedeki Yazıları

KOCANIZ ROMANTİK MİDİR?
Hayır kesinlikle değil. Kendisi öküzün önde gidenidir. Aaaa...
Aşk Acısına Çare
(Ve Başka Acıların temizlenmesi)
En Kıymetli Hazine: Saliha Kadın (1)
EN KIYMETLİ HAZİNE: SÂLİHA KADIN (“Huzur Bulalım Diye” kitabından)
Gençler Neden Evlenmek İstemiyor (2)
Fransızların canlı kurbağayı nasıl pişirdiğini biliyor musunuz?
Gençler Neden Evlenmek İstemiyor? (1)
Evliliklerin geciktirilmesi, hor görülmesi ve bugün gençken evlenenlerin hayatlarından bir beklentisi yok ve hayatlarında bir şey başaramayan insanlar olarak görülmesi ne yazık ki
İyi Niyetler Yeni Başlangıçlar
Hicret bir dönüm noktasıdır, inşallah bu yeni yıl da bizler için hayırlı başlangıçlara dönüm noktası olsun.
İTAAT ET, RAHAT ET
İsteklerini uygun zamanda, nezaketle söylerse, Erkek “Hayır” dediğinde buna tepki göstermeyip “hayır”ı kibarlıkla karşılarsa,
Evlilikte Aşk Şart mı?
Mevlana hazretlerine aşkı sormuşlar “Ben ol da bil.” demiş.
Herkes Kendine Baksa
Bu erkekler için de geçerli. Eş adayında aradıkları özelliklere karşı kendilerinde neler var? Onlar evlilik için ne sunacaklar?
Sevgi ve İktidar İlişkisi
Sevgi hakkında gereğinden fazla duygusallığa kapılmak, insanı saflığa ve bağımlılığa sürükler.
Kadın ve Süslenme
Mekke’ de ve Medine’ de kuaför hanımlar var. Hz. Haticenin kuaförünün adı Ümmü Züfer. Bunun dışında Medine’de başta Ümmü Rile olmak üzeri mâşita denen gelinleri ve hanımları kocaları için süsleyen saç ve vücut bakımı yapan hanımlar varmış.
Yıkıcı Tartışmalardan Kaçınmanın Yolları
Her çift tartışır. Bazıları açıktan açığa birbirine bağırarak tartışırken; bazıları da ilişki ve iletişim kurmayı reddeder.
KADINLAR HAKKINDA MUTLAKA BİLİNMESİ GEREKENLER
Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de aile sorunları için “hakem tayin edin” buyurmuş. İnsanlar kendi hatalarını göremedikleri için, aileye dışarıdan bir göz faydalı olabiliyor.
Zeka, Akıl ve Mutluluk Bağlantısı'
Çalışan hanım istiyorsan da ihtiyaç olduğunda yardımcı tutacaksın, yardım edeceksin ve aksayan işleri görmezden geleceksin. Nasıl onun kazancı evin geçimine destek oluyorsa sen de onun işlerine destek olacaksın
Evlilik Korkusu
Evlilik niyetiyle görüşmeler yapıyor, tanıştırılıyor, görüştürülüyorsunuz ve olmuyor…Bazı arkadaşlarımdan ayda sekiz kişiyle görüştüklerini veya ne kadar sıklıkla görüştüklerini ifade eden cümleler duyuyorum.
Kimin Ailesinde Çok Kalınacak?
“Önce kimin ailesine gidilecek ve kimin ailesinde ne kadar kalınacak?” Gizli gündemin ana konusu ve ana sorusu bu. Bu mevzu seçim tartışmalarını, memleket meselelerini bile geride bırakır.
Allah Rızası İçin
İyiliği daha fazlasını bekleyerek bir kazanç elde etmek için yapmamak gerekiyor, demek ki. Oysa biz genellikle karşılık bekleyerek yaparız iyilikleri. İyliği yapıp karşlığını görmeyince de kızarız, küseriz. “Daha da yapmam” deri
Kadına Şiddet 7 (Erkekten Kadına Şiddet)
Er­kek­ler, ka­dın­lar­dan çok da­ha güç­lü ve kuv­vet­li ya­ra­tıl­mış­lar­dır. Er­kek­ler, ka­dın­lar­dan iki kat da­ha faz­la kas­la­ra sa­hip ol­duk­la­rı gi­bi ke­mik ya­pı­la­rı da ka­dın­lar­dan da­ha kuv­vet­li­dir.
Kadına Şiddet 6 (Kadından Kadına Şiddet)
Kadınların üzerinde ciddi bir psikolojik baskı var fakat erkekler tarafından değil; kadınlar tarafından. Kadınların kadınlara yaptığı kötülüğü erkeklerin yapmaya gücü yetmez
Kadına Şiddet 5 (Tüketim Nesnesi Olarak Kadın)
Kadın harcasın ki kapitalist sisteme hizmet etsin. Kadınların tüketim alışkanlıklarının değişmesi toplumun tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor. Kadınlara bireysel özgürlük verilip, tüketim köleliği hediye edildi.
Kadına Şiddet 4 (Ev Hanımlığının Aşağılanması)
Bir kadın evinin işini yaptığında, çocuğunu büyüttüğünde üretime katkıda bulunmuş sayılmıyor; tam aksi ev kadınları tüketici gibi gösteriliyor.
Kadına Şiddet 3 (Kadınların Erkekleşmesi)
Kadın-erkek eşitliği söyleminin kadına verdiği en büyük zarar kadınları erkekleştirmesi oldu. Bizim kadınlarımız zaten sahiplenici ve hükmetmeyi seven kadınlar olduğu için biraz erkeksi hal vardı.
Kadına Şiddet 2 (Kadınların Mazlum Olduğu Görüşü)
Hiç etki altında kalmadığımı söyleyeyim. Ben doğru söylediğim için sen yanlış yapıyorsan bu benim değil, senin problemin olur. Elbette ben de hata yapmış olabilirim o zaman da eleştirini yaparsın neden hatalı olduğumu izah edersin, ben de hatamı görür düzeltirim.
Erkeğe Şiddet 5 (Psikolojik Baskı)
Sadece hanımların katıldığı bir kahvaltı sonrası yaptığım seminerde arada çay servisi için gelen garsonlar konuşmalarımın bir kısmını duymuşlar. Kapıya yakın yerde oturan bir arkadaşım vardı. Daha sonra o anlattı. Garsonun biri diğerine hayretler içerisinde "Duydun mu? Kadın erkeklere iyi dedi." demiş.
Erkeğe Şiddet 4 (Evden Uzaklaştırma)
6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" maddelerine göre bir kadın istediği zaman kocasını evden atabiliyor.
Erkeğe Şiddet 3 (Babalık Hakkına Engel)
Erkeğe şiddet konusuna, boşanmadaki eziyetlerle başladım, evliliğe doğru devam edeceğim inşallah. Boşanma sırasındaki en büyük problemlerden biri de kanunlar aracılığı ile erkeğin babalık haklarına engel olunmasıdır.
Erkeğe Şiddet 2 (Eşit Mal Paylaşımı)
Beş aylık evli bir çift boşanıyorlar. Erkek ticaretle uğraşıyor, kadın da bir devlet kurumunda memur olarak çalışıyor. Evliliğin üçüncü ayında erkek ortak olduğu ticaret şirketinden ayrılıyor ve bütün sermayesini alıp bir iş yeri açıyor, oturmak için bir ev, bir de araba alıyor.
Erkeğe Şiddet 1 (Nafaka)
Önceki yıl bir yerde sıra bekliyorum. Karşımda iki genç kız oturuyor. Kızlardan biri sehpanın üzerindeki gazeteyi alıp okumaya başladı. Bir süre okuduktan sonra yanındaki arkadaşına okuduğu haberi heyecan içinde gösterirken şöyle söyledi:
Çözüm Odaklı Düşünmek
Yaşadığımız problemlerin çoğunun tevekkül anlayışımızın eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Allah'a dayanıp elimizden geleni yapıp sonra da içimiz rahat Allah'a teslim olamıyoruz.
İdam Cezası Gelsin...
Hükümet acilen idam cezasını geri getirmeli. Can ve mal güvenliğimiz tehlike altında. Her gün gazetelerde cinayet haberlerini üzüntü ve acı ile okuyoruz.
Yaratılışa ters olan dine de terstir
Er­ke­ğin ai­le­de kav­vam ol­ma­sı ve kav­va­mın özel­lik­le­ri üze­ri­ne yaz­ma­ya de­vam ede­ce­ğim in­şal­lah. Fa­kat bun­dan ön­ce kav­vam­lı­ğın önün­de­ki en­gel­le­ri ko­nuş­mak la­zım.
Kadın Neden Reis Olmamalıdır?
Kadınlar evde reis olmamalıdırlar; çünkü: Reislik kadının yaratılışına uygun değildir: Kadınlar, şefkat ve teslimiyet saikiyle yaratılmıştır.
Kaybetmeden Önce…
Kıymet bilmeyen eşler belki de Allah (c.c) ın “Verdiklerimin kıymetini bilir, şükrederseniz nimeti artırırım, nankörlük eder şikayet ederseniz elinizden alırım.” sözünün muhatabı olmuşlardır. O zaman yapacak tek şey yaşananlardan ders almaktır.

Yorumlar

(X)
Kapat
-->