www.sorularlaislamiyet.com

 

Sitedeki Yazıları

Kuran'ın Bilimsel Mucizesi Ampul
Thomas Edison'un icat ettiği o ampul.
FİRASET
Düşüncede tutarlı olmak, bir şeyde düşünerek davranmak ve basiretli hareket etmek, bir şeyin gerçek mahiyetini görebilmek.
İnsanlar imani konularda nasıl aldanıyorlar?
"İnsan fıtraten mükerrem olduğundan hakkı arıyor. Bazen batıl eline gelir, hak zannederek koynunda saklar. Hakikatı kazarken, ihtiyarsız dalalet başına düşer, hakikat zannederek kafasına giydiriyor."
Kâfirler ve müşrikler cehennemde Allah’ı bilecekler mi?
“Kâfirler, müşrikler ve asiler cehennemde yanarken, durmadan Allah’ı zikir edecekler ve böylece ibadet için yaratılmış olan bu insanlar, kısa süren bir dünya fasılasından sonra, ibadetlerini böylece sürdüreceklerdir.”
Kadın tesettürsüz ise kocası neden sorumlu oluyor?
“Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu cehennem ateşinden koruyun. Onun yakıtı insanlar ve taşlardır.” (Tahrim, 66/6)
Kız ile erkek görüşmelerinde ölçü nedir?
Bir Müslümanın başka Müslüman kardeşleriyle ister karşılıklı isterse sanal ortamda olsun konuşup dertleşmesi güzel bir şeydir. Ancak bu aynı cins olanlar içindir. Bir erkeğin bir kadınla konuşması ise bazı yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.
Namazda iken işaretle selam almak namazı bozar mı?
Namaz her yönüyle saygı, tazim ve teslimiyet makamıdır. Namaza aykırı söz ve davranışlarda bulunmak, hem onun faziletini düşürür, hem de bozulmasına sebep olur.
Muhteşem Fırsat: Zilhicce'nin On Günü
Zilhiccenin mübarek ve faziletli günleri başlıyor. 24 Eylül 2014 Perşembe günü Zilhiccenin biri.
Kurban kesmekle ilgili sık sorulan sorular ve cevapları nelerdir?
Kurban ne demektir? Kurbanın dini dayanağı nedir?
Ahirzaman ve Fitneler
Rasulüllah (SAV) birçok hadis-i şeriflerinde ilerde ümmet içinde fitnelerin olacağından söz etmektedir. Böyle bir zamanda islamı yaşamak, Kurân hakikatlerini benimsemek, sünnet-i seniyyeye uymak kolay olmayacaktır.
Örtünme (tesettür) ayeti hangi olay nedeniyle inmiştir?
Nur suresi ayet 30: "Mümin erkeklere şöyle: Gözlerini (harama bakmaktan) sakınsınlar ve ırzlarım korusunlar. Bu kendileri için çok temiz (bir harekettir). Şüphesiz ki Allah, (kullarının ne) yapacaklarından hakkıyla haberdardır."
Kutlu Doğum Haftası
"Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." (Enbiya Suresi, 107) Yapılan hiçbir icraat, okunan hiçbir metin, anlatılan hiçbir kıssa O'nu tam manasıyla anlamaya elbette yeterli değildir.
Az yeme ve içmenin faydaları nedir? Yemek yemede ölçü ne olmalıdır?
“Allah katında en sevimlileriniz; Çok Düşünen ve Az Yemek Yiyenlerdir.En sevimsiz olanlar ise; Çok Yiyenler, Çok Gülenler ve Çok Uyuyanlardır” “Çok yemek ve içmekle kalbinizi öldürmeyiniz. Kalp ekin gibidir, fazla sulanan ekin çürür” “İnsanın doldurduğu en kötü kap; karnıdır”
Bayanların, Allah Resulüne ve sahabe efendilerimize karşı sevgileri nasıl olmalıdır? Bir bayanın, Peygamberimize veya bir sahabiye eş olmak isterim demesinin bir sakınca var mıdır?
Bayanların Allah Resulüne ve sahabe efendilerimize karşı sevgilerinin sınırı ne olmalı? Örneğin evli kadın eşinin yanında veya bekar bayan Allah Resulünün veya sahabe efendilerimize eş olarak şimdi bile koşarak giderim imkanım olsa demesi caiz mi? Allah Resulü ve Sahabe efendilerimize bu şekilde sevgisini göstermesi caiz midir?
Peygamberimizin (sas) doğum gününü mevlid kandilini kutlamak bidat mıdır? Değilse nasıl değerlendirmeliyiz? Mevlid kandiline özel ibadet var mıdır?
Olumlu düşünmenin dinimizdeki yeri nedir? Hayatımızda nasıl bir etki yapar?
Olumlu düşünmenin dinimizdeki yeri nedir? Bununla ilgili çeşitli kitaplar var ve bunlar insanın aklını biraz karıştırabiliyor. Zaman zaman korktuğum başıma geldi deriz. Bunu ben de yaşadım. Bunun doğruluğu var mıdır? Korkularımıza çok fazla yoğunlaştığımızda, beynimiz bu olayları kendimize çekmede etkili midir? Çok sevdiğim bir din hocam, kötü şeyleri çok fazla düşünme derdi. Hep güzel şeyler düşünürsek ve iyi şeylerin olacağına inanırsak (tabi ki dua, ibadet ile beraber) hayatımız bu yönde mi ilerler?
Eş ile anne-baba arasında kalmak...
Eşim, ailemin gelinlik beklentileri ve eleştirilerinden dolayı ailemle hiç görüşmek istemiyor. Ailemden nefret ediyor. Bana da bir erkek olarak kendisini aileme karşı savunmadığım için güven duymuyor. Şimdi benim ailem de hassas. Ben onlara birşey söylesem eşime böyle yapmayın diye kabullenecek yapıda değiller. Ben arayı bulmaya çalışıyorum hep. Bu yuvanın devamı için eşimin ailemle hiç görüşmeme isteğine evet desem ailemi kaybedeceğim. Eş ve aile arasında tercih yapmam gerekirse ne dersiniz?
Ramazan fırsatını kaçıranlar
Ramazan, orucuyla, namazıyla, sadaka ve zikirleriyle, Kur’ân’ı ve hayır-hasenatıyla önümüze açılan birer fırsatlar zinciridir. Manevî alışveriş için açılmış bir âhiret çarşısıdır.
Rahmet ayı Ramazan
Selman-ı Farisi Radiyallâhu Anh anlatıyor: Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem Şaban ayının son gününde bize okuduğu bir hutbede şöyle buyurdu...
Sır tutmak...
Sırrın korunması sadedinde vârid olan hadislerden biri Enes (radıyallâhu anh)'e aittir: "Sırrımı koru, güvenilir ol!" Bir diğer hadis de şöyle: "Birbirine emniyet ederek oturup konuşanlardan hiçbirisine, arkadaşının hoşlanmayacağı bir şeyi fâş etmesi helal olmaz."
Zekat ile ilgili sık sorulan sorular ve cevapları...
Sözlükte artma, çoğalma, temizlik, bereket, iyi hal ve övgü anlamlarına gelen zekât, dinî bir terim olarak, belirli bir malın bir kısmının Allâh rızası için muayyen kişilere verilmesi demektir. Malî ibadetlerden biri olan zekat, İslâm'ın beş temel esasından olup, hicretin ikinci yılında Medine’de farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin...” (Bakara, 2/43, 110; Hac, 22/78; Nur, 24/56; Mücadele, 58/13; Müzzemmil, 73/20); “Onların mallarından, kendilerini temizleyeceğin, arıtıp yücelteceğin bir sadaka al ve onlar için dua et; çünkü senin duan onlara huzur verir. Allah işitendir, bilendir.” (Tevbe, 9/103) buyrulmaktadır.
Kainat altı günde mi yaratıldı? Bu bilimle nasıl bağdaşır?
Semavat ve arz altı devrede, safha safha yaratılmış. Ve sonunda şu gördüğümüz harikalar harikası kâinat çıkmış ortaya. Onun yaratılışındaki bu hikmet tecellisi ondaki hadiselerde de kendini göstermiş. Gece birden kaplamamış yeryüzünü; gündüz de âniden gelmemiş. Geceden seher vaktine geçilmiş ve onu güneşin doğuşu takip etmiş. Daha sonra güneşin yine yavaş yavaş yükselmesiyle öğle vaktine erişilmiş, onu da o bereketli ikindi vakti takip etmiş ve sonunda gurup.
Güzele bakmak sevap mıdır, bu sözü nasıl değerlendirmeliyiz?
Çok yanlış anlaşılan atasözlerimizden birisi de şudur. Güzele bakmak sevap!Evet, güzele ve güzelliklere tefekkür için bakmak, tabii ki sevaptır. Ancak asrımızın bir çeşit fitnesi gereği, buradaki &#82...
(X)
Kapat
-->