Televizyona Ayırdığımız Zamanı Efendimiz'e Ayırmıyoruz

Jun 24, 2012
Televizyona ayırdığımız zamanı Efendimiz'e ayırmıyoruz'
Prof. Dr. Suat Yıldırım, "Her gün gazete okumaya ve televizyon izlemeye ayırdığımız zamanı, Peygamber Efendimizin (sav) hayatını okumaya ayırmıyoruz." dedi.

NT Polatlı Mağazası'nın daveti üzerine Ankara'nın Polatlı ilçesine gelen Prof. Dr. Suat Yıldırım, 'Peygamber Efendimizin Evrensel Risaleti' konulu konferans verdi. Her gün gazetelere ve televizyonlara iki saat, üç saat zaman ayrıldığını anlatan Prof. Dr. Suat Yıldırım, "İşte bu kurtarıcı prensipleri ihtiva eden Peygamber Efendimiz (sav)'i tanımaya yönelik neler okuyoruz, neler biliyoruz. Kaç kitap okuyoruz. Bunun muhasebesini yapmamız lazım. Eğer çoluk çocuk sahibi isek, evlatlarımıza bu vazifemizi yaptık mı? Neler öğrettik? Onlara bu kitapları gösterdik mi? Hangi kitapları okuttuk, okumalarını sağladık. Bunları lütfen bir muhasebesini yapalım." dedi.

Hz. Muhammed (sav)'in insanlığa getirdiği evrensel risaletinde bulunan ve başka hiçbir dinde bulunmayan yedi özelliği anlatan Prof. Dr. Suat Yıldırım, şunları söyledi: "Teorik olarak tebliğ etmekle kalmamış, uygulamıştır. Her türlü duruma maruz kalmıştır. Ticaret, çobanlık yapmış. Aile kurmuş, evlenmiş, hastalanmış, savaşmak durumunda kalmış. İnsanlarla temasta çok çeşitli hallere maruz kalmış. Eziyetlerine sıkıntılarına, değişik hitaplarına maruz kalmış ve bütün bunlarda İslamiyet'i uygulamalı olarak göstermiştir."

VEDA HUTBESİ EVRENSEL RİSALETİ ÖZETLEDİ
Peygamber Efendimizin (sav) 23 sene Arap Yarımadası'nda benimsenmesini, kabul edilmesini bizzat gördüğünü belirten Prof. Dr. Suat Yıldırım, yaptığı son veda haccında adeta bu evrensel risaleti özetlediğini kaydetti. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti: "İslamiyet'in belli başlı hedeflerini özetleyen ilim adamlarımız, İslam'ın başlıca 5 hedefi olduğunu bildirirler. Hayatı, dini, aklı, aileyi ve mülkiyeti koruma. Bu esaslar Birleşmiş Milletler (BM) evrensel beyannamesindeki temel hak ve hürriyetlerdir. İnsanlığı mutlu kılacak belli başlı esasları Allah-u Teâlâ Peygamber vasıtasıyla bize iletmiştir."

MÜSLÜMANLAR İSLAMİYETİ TEMSİL ETMEDE BAŞARILI OLAMADI
Prof. Dr. Suat Yıldırım, insanlığın İslam'ın getirdiği değerlere en muhtaç olduğu dönemde Müslümanların gerek bilim ve teknoloji yönünden, gerekse siyasi ve ekonomik yönünden dünyadaki ağırlığını kaybetmiş durumda olduğunu kaydetti. Yıldırım, ahlaki değerler ve yaşayış bakımından da Müslümanların İslamiyet'i temsil etmede başarılı olamadıklarını söyledi.

Yıldırım şöyle konuştu: "20'nci asrın son çeyreğinde Amerika, Fransa, Almanya gibi ülkelerde yapılan anketlerde sorulan, 'Tarihte en derin iz bırakan şahsiyet sizce kimdir?' sorusuna insanların birinci sırada Hz. Muhammed (sav) yazdığı görüldü. 20'nci asrın sonunda insanlık bir yol ayrımına geldi. Dünya haritası yeniden şekillendi. Dünya iki süper gücün etkisinde kalmıştı. Onlardan biri Sovyet. Sosyalist, komünist sistem iflasını ilan etti. Bu sistemin başındaki insan Gorbaçov bu iflası ilan etti. 1996 yılında İstanbul'a geldiğinde yaptığı bir konuşmada 'Kapitalist ve Sosyalist düzenin insanlığa beklediklerini veremediğini' ifade etti. İnsanlık yeni bir yol ayrımına geldi. Öyle görünüyor ki, insanlık Hristiyanlık ve Müslümanlığın getirdiği değerlere muhtaç kalacaktır. Bu değerlerden istifade etmesi gerektiğini anlayacaktır. İnsanlığın Peygamber Efendimizin Risaletine en muhtaç olduğu dönemde, insanlar gerek bilim ve teknoloji yönünden, gerekse siyasi ve ekonomik yönünden dünyadaki ağırlığını kaybetmiş durumdalar. Ahlaki değerler ve yaşayış bakımından da Müslümanlar İslamiyet'i temsil etmede başarılı olamadılar. İşte İslamiyet'e insanlığın en muhtaç olduğu dönemde Müslümanların İslamiyet'i temsil edememelerinden dolayı insanlık bu hidayetten maalesef layıkıyla faydalanamıyor, tanıyamıyor. İnşallah bu konuda Müslümanlar olarak kendimize düşüne daha fazla yapmaya çalışırız. İnandığımız İslamiyet'i yaşayarak insanlığa dinimizin gerçek durumunu anlatmaya muvaffak oluruz. Biz bunu yaparsak insanlar büyük gruplar halinde İslamiyet'i benimseyecektir."

Konferans sonunda Prof. Dr. Suat Yıldırım okurlarına kitaplarını imzaladı.

(CİHAN)