Vehbi Vakkasoğlu

 

Sitedeki Yazıları

ŞUUR DARALMASI VE DUYGU ZENGİNLİĞİ
Kız çocuğu daha çok duygularının ve heyecanlarının hükmü altında kalır.
ANNELİK İTİBARDAN DÜŞÜYOR MU?
Son senelerde anneliğin itibardan düşmesi zahirî bir iddia olmaktan ileri gidemez...
Kâmil İnsan ya da Adam Gibi Adam
Bizim kültürümüzde, insan, kemâle ererdi. Nefsini yener; şerden, kötülükten, günahtan arınır, insan-ı kâmil olurdu.
ÇOCUĞUN ELİNDEN DEĞİL GÖNLÜNDEN TUTUN
Araştırmacı Eğitimci Yazar Vehbi Vakkasoğlu ‘’Sevgi Merkezli Çocuk Eğitimi’’ konulu söyleşide anne ve babalara çocuk eğitimi üzerine altın tavsiyelerde bulundu.
GÖNÜL VE GÜL
Halil Rıfat Paşa , demiş ki: “- Gidemediğin yer senin değildir.” Bu sözü, sadece Karayolları Teşkilatı benimsemiş ve kullanmıştır. Oysa ki,bu manadan daha önemlisi,manevi yolları açan şu gerçektir: GİREMEDİĞİN GÖNÜL SENİN DEĞİLDİR!
ÜZÜNTÜSÜZ YAŞAMAK
Hayat, bakış açısından ibarettir. Üzüntümüz de, sevincimiz de hayata baktığımız pencereye göre değişir. Sahi, siz hayata hangi pencereden ve ne açıdan bakıyorsunuz?
Anne gitti mi herşey biter...
Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz demiş atalarımız… Şimdilerde, Bağdat ile birlikte anne yürekleri de tahrip ediliyor. Belki de tahrip edilen anne yürekleri sebebiyle, Bağdat'lar harap ediliyor.
ÜZÜNTÜNÜN İLACI,MUTLULUĞUN MAYASI : SEVGİ
Sevgi söz değil özdür. Sevgi kağıda yazılmaz, kalbe kazınır. Sevgi, ya var, ya da yoktur. Biraz var, biraz yok olmaz.
CEMAAT NEDİR, NE DEĞİLDİR?
Kendi Ben'i etrafında dönüp duran benciller, toplumda ihtiyaç duyulan birlikteliklerin mikrobu olmuşlardır. İslamiyet’in en mühim özelliklerinden biri de, insanı, bencilliğin anaforundan kurtararak, Biz şuuruna getirmesidir.
MÜSLÜMANLARI BATIRAN HASTALIKLAR
Genç adam karşılaştığı kişiyi çok sevmişti. Bir kitapçı dükkânında yapılan sohbete önce kulak misafiri olmuş, sonra da müsâade alarak açıktan dinleyici olarak katılmıştı. O güne kadar, böyle güzel ve etkileyici bir sohbete çok az şahit olmuştu…
ÖNCE YÜREK ÖNCE SEVGİ ÖNCE ŞEFKAT
İnsanlık sevgisiz ve dolayısıyla da acımasız bir hayatın girdabına düşüyor.
BU DÜNYADA YOLCU GİBİ YAŞAMAK
İnsanın temel yanılgılarından biri,bu dünyada temelli kalacağını ve hep yaşayacağını sanmasıdır.Oysa ki insan, bu dünyaya uğrayıp geçecek bir misafir gibidir.
SİSTEMSİZ EĞİTİM EĞİTİMSİZ SİSTEMLER ÜRETİR
Her çocuk masum doğar. Sonra erişkinlerin elinde ya hayra doğru ya da şerre doğru gelişir.
MUTLU EVLİLİK MUTLU YUVA
Evliliğin en güzel tariflerinden birini de, Başkasının Günahına Ağlayan Adam yapmıştır:KALBİNE MUKABİL BİR KALP BULMAK…
GENÇLİĞİ EBEDİLEŞTİRMEK
Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), “Dünya, ahiretin tarlasıdır” buyurur. Dünya tarlası, ahiret hasadını kazanabilmek için ömür boyu sürülür, ekilir, biçilir. Ancak sonuçta, Cennet’i kazandıracak olan bu ahiret çiftçiliğinin en verimli zamanı, gençlik yıllarıdır. Çünkü her ibadet, ancak gençken tam ve mükemmel yapılabilir.
İslamda Tarih Farkı
İslâm tarihi, dünya tarihinin yüz akıdır. İnsanlığın geçmişinden onu çıkarırsanız, geriye sadece karanlı­ğın hikayesi kalır... Hayatı yaşanılır kılmaya çalışan Allah elçilerinin tarihi, İslâm’ın tarihidir. Bu bakımdan bizim tarihimiz Hz. Âdem'le başlar.
İslamda Bahar Farkı
Bahar, Cenab-ı Hakkın güzel isimlerinin bir tecelli­si... Kudretinin, yaratıcılığının ve güzelliğinin şeffaf bir perdesi... Ölümden sonraki dirilişin bir delili...
Evlilik ve Sevgi
Evlilik aşkla yaşanır Her evlilik illa aşkla başlamaz; ama her evlilik zamanla sevgiyi öre öre aşka ve benzersiz bir tutkuya dönüştürülebilir.
Evlilik Hazırlıkları
Evlilik için öncelikli şart Evliliğe karar verdiniz, eşinizi seçtiniz ya sonrası... Tabi ki hazırlık aşaması... Evlilik için maddî hazırlık da lazımdır. Ev ve eşya da belli bir ölçüde gerekli; ama bu husustaki eksiklikler, evliliğin engeli olarak görülmemeli. Temel ve zorunlu ihtiyaçlar temin edilmeli. İsraftan ve gereksiz masraftan kaçınmalı. Önce en önemli eşyalar alınmalı. Daha sonra alınabilecek eşya için borca girilmemeli. Atalarımızın deyimiyle, "Ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız."
İslamda Takvim Farkı
Takvim sözlükte düzeltme, doğrultma, kıvamına koyma, bir şeye kıymet tayin eylemek gibi manalara gelir. Deyim olarak ise, her gün güneşin doğuş, batışını ve ayın hükümlerini kaydeden defter anlamını taşıyor.
Sevgi iletişiminin olmazsa olmaz "üç s"si
1- Sevgi ve saygı: Sevgi, Bir kalbin diğerine sımsıkı ve sıcacık bağlanmasıdır. Şimdi gençler, "Sevemedim" demiyorlar; "Elektrik alamadım" diyorlar. "Gönlüm ısınmadı" yerine "Frekanslarımız tutmadı" gibi cümleler kullanıyorlar.
Deli
Anadolunun her şeyi kendine hastı. Delileri de... Ne kadar yıpranmış, örselenmiş olursa olsun, bir gönül medeniyetinin hâlâ devam eden derin tesirleri, delilerimizi de sıcacık kavramıştı. Bu bakımdan da, onların mantıksızlıklarında bile başka bir mantık aranır, anlaşılmaz davranışları dahi düşündürücü, uyarıcı, ibret verici bulunurdu. Çoğu zaman, onların deli mi, veli mi olduğu bu sebepten tartışılırdı.
İslam da Bayram Farkı
Bayram, sevinç ve mutluluk demektir. Müslüman bayramında sevinç ve mutluluk, bedenî ve maddî olmaktan çok, ruhî ve manevîdir. Bu sebeple de, bizde bayram, sadece varlıklılar ve sağlam olanlara değil; yoksula, yetime, öksüze ve dula da gelir.
İslamda Ahlak Farkı
Ahlâk anlayışımızdaki değişme, hayat tarzımızı da büyük ölçüde başkalaştırmaktadır. Kendi aslî değerlerimizden kaynaklanmayan bir ahlâk anlayışı, toplumumuzda tam bir davranış, kılık kıyafet ve dünya görüşü karmaşası meydana getirmiştir. Standart bir Türk insanı tipi yoktur artık...
İslamda İbadet Farkı
İslâmın kafa ve kalbe gıda olan ibadetleriyle, başka inançların ibadetlerini karşılaştırmak, müthiş bir farkı gözler önüne seriyor. Hele de başlı başına bir kulluk medeniyeti olan Ramazanla gelen ibadet güzelliklerini başka dinlerde görmek imkansızdır. Bu bakımdan, Ramazanı İslâm dünyasının dışında yaşamak, ibadetli bir mü'min için bir büyük hüzün ve burukluk sebebidir. Oralarda dış dünya Ramazansızdır. Mü'min Ramazanı kendi içinde taşır. Ezanlar içinde okunur, kandiller kalbinde yanar. Ramazan davulunun yerini yüreğinin çarpıntıları alır. Fakat ruhunun tattığı oruç bir bayrak gibi dalgalanır.
Farkınız İslam Olsun!..
Kültürsüz Amerikan kültürü, günümüz insanını farksızlaştırıyor. Aynı şeyleri giyen, aynı gıdaları yi­yen, aynı şeyleri düşünen, tek düze ve yalınkat yaşa­yan, derinliksiz, farksız insanlar üretiyor.
İnsana Mahsus Bir Güzellik:Tebessüm
Üzüntüye tebessüm etmek onu küçült- mektir. Dertlerinize güldükçe, ya da sıkıntı- larınıza rağmen gülümsedikçe onlar biçim değiştirirler, dönüşürler. Üzüntüye karşı tebes- süm, serçeye attığınız taş gibidir. Taş kuşu, tebessüm de üzüntüyü kaçırır. Tebessüm sevgi habercisidir ve dostluğa davetiyedir.
Batı Batıcıdır
Rahmetli Cemil Meriç’ten hem dinlemiş, hem de okumuştum: “Bütün Kur’an’ları yaksak,bütün camileri yıksak,Batı bizi yine de Müslüman” bilir. Doğrudur.
MÜSLÜMANLARI BATIRAN HASTALIKLAR
Genç adam karşılaştığı kişiyi çok sevmişti. Bir kitapçı dükkânında yapılan sohbete önce kulak misafiri olmuş, sonra da müsâade alarak açıktan dinleyici olarak katılmıştı. O güne kadar, böyle güzel ve etkileyici bir sohbete çok az şahit olmuştu… O günkü programını unutacak derecede ağzından bal damlayan kişinin anlattıklarına daldı gitti...
Asıl Özür, Gönüldedir
İnsanın hem yücelerin yücesine çıkış yolu, hem de aşağıların aşağısına iniş yolu açıktır. Yani Peygamberlere komşu olacak makama kadar yükselebilir, melekleri bile geçebilir… Aynı insan, hayvanlardan daha da değersizleşebilir, hatta şeytanlaşabilir. Gaflet perdesiyle kapalı olan gözü, dünyadan başka şey görmez.
İSRAF İFLAH ETMEZ!
İsraf,saçıp savurmak,boş yere harcamak,kıymetli olanı kıymetsiz yerde kullanmak demektir.Bu yüzden müsrif,hem kendine ,hem de başkasına zarar verir.
Anadolu’nun Mayası; İslam
İslam, Anadolu’nun mayasıdır. İslam, bin yıldır, bu toprakların hâkim rengi, tadı, lezzeti ve temel güzelliğidir. İslam, bizi birbirimize kardeş eden, birliğimizi, dirliğimizi, düzenliğimizi temin eden temel unsurdur. İslam, ahlakımızın, faziletimizin, terbiyemizin onsuz olmayacağı özüdür, ruhudur.
Sevgi Merkezli Eğitime Hazır mısınız?
Gönülleri sevgi merkezli eğitime hazırlamanın vaktidir. Anneler, babalar öğretmenler, kafalarından önce kalplerini açmaya hazır olmalılar. Çünkü yeni nesilleri daha çok insan yapmanın başka yolu ve imkânı kalmamıştır. Sevgi merkezli eğitimin ilkokulu, evdir. Evde başöğretmen, şefkat kahramanı anne, öğretmen de babadır. Ne var ki, babaların annelere gerektiği kadar destek vermediğini çoğu şikâyetlerden anlamaktayız.
Gerçek Dindarın Özellikleri
Dış Görünüş Aldatıyor. Vasıflı Bir Dindar Nasıl Olmalıdır? Gerçek bir dindarın nasıl olması gerektiğini bilmeyenler, zaman zaman çok yanlış hükümler veriyorlar. Dindar olmayan birini, dini tam yaşayan bir insan sananlar, genellikle dinden ve inançtan uzak durmaya çalışıyorlar.
GENÇLİĞİ EBEDİLEŞTİRMEK
Ebedi genç kalınır mı? Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem), “Dünya, ahiretin tarlasıdır” buyurur. Dünya tarlası, ahiret hasadını kazanabilmek için ömür boyu sürülür, ekilir, biçilir.
BU DÜNYADA YOLCU GİBİ YAŞAMAK
İnsanın temel yanılgılarından biri, bu dünyada temelli kalacağını ve hep yaşayacağını sanmasıdır. Oysa ki insan, bu dünyaya uğrayıp geçecek bir misafir gibidir. Sahipmiş gibi göründüğü şeyler, elinde hep emanettir.
(X)
Kapat
-->