Tarih

Ayasofya'da ezan sesleri
Şimdi bekliyoruz… Ayasofya’da her gün beş vakit okunacak ezanları, beş vakit kılınacak namazları… Bu camide kılınacak beş vakit namaz, başka güzelliklerin habercisidir çünkü…
Ezansız Semtler
İşte bu rüyâ, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyâsıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor.
BÜKEYR B. ŞEDDÂD بكير بن شداد
Hz. Peygamber (s.a.v.)’e söyleyince ona: “Allah’ım sözünü doğrula ve kendisini kurtuluşa erdir.” diye dua etti.
BÜDEYL B. VERKÂ بديل بن ورقاء
Hz. Peygamber (s.a.v.)¸ Müslüman olması için Büdeyl’e mektup göndermiştir ve Hz. Ali’ye yazdırdığı bu mektupla daha sonraları ailesi iftihar etmiştir.
MUHTEŞEM OSMANLI
Veli Beyazıd'ın böyle bir vasiyette bulunabilecek ruh inceliğine ve duyarlılığına sahip olduğunu¸ Kırım Hanı Mengi Giray'a gönderdiği mektupta geçen şu ifadelerden de anlamak mümkün: "Cihat ve gaza emri¸ İslâm Dini'nin en baş yoludur. Sultanlara düşen de bu yolda bulunmaktır.
SULTAN I. ABDÜLMECİD HAN
"Bu dönemde Medine'nin en önemli su kaynakları ve Medine kalesi tamir edildi.
Fatih Sultan Mehmet'le ilgili bilinmeyenler
29 Mayıs 1453'te İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet hakkında bilmediğimiz neler varmış bir bakalım :
Osmanlı'da Bir Tören: Âmin Alayı
Osmanlı'da çocuklar dört-beş yaşına geldiklerinde ilk mektebe, bugünkü karşılığı ile ilkokula başlarken düzenlenen merasime 'bed'-i besmele veya âmin alayı' adı verilmiştir.
İslamda Tarih Farkı
İslâm tarihi, dünya tarihinin yüz akıdır. İnsanlığın geçmişinden onu çıkarırsanız, geriye sadece karanlı­ğın hikayesi kalır... Hayatı yaşanılır kılmaya çalışan Allah elçilerinin tarihi, İslâm’ın tarihidir. Bu bakımdan bizim tarihimiz Hz. Âdem'le başlar.
İslamda Bahar Farkı
Bahar, Cenab-ı Hakkın güzel isimlerinin bir tecelli­si... Kudretinin, yaratıcılığının ve güzelliğinin şeffaf bir perdesi... Ölümden sonraki dirilişin bir delili...