Stresle başa çıkamıyorum...

Sorunun kısa açıklaması: 
Selamün aleyküm. 7 ay bir çağrı merkezi şirketinde çalıştım. İnanılmaz berbat projelerde, aşırı stresli ve yoğun çalıştım. Nafileymiş, para kalmadı avuçta. 2 kardeşim de işsiz benim gibi. Namaz kılıyordum, bıraktım. Kuran okurken mutlu olurdum eskiden, artık bir kaç sayfa okuduktan sonra bırakıyorum. Huzursuzum. Çevreme bakıyorum; dinden, imandan uzak yaşıtlarım iyi maaşlı işlerdeler. Evlenmeye de başladılar. Bense sürünüyorum kıytırık işlerde. Çok huzursuzum. Ne önerirsiniz? Teşekkürler...
Cevap: 

Aleykum Selam Değerli kardeşimiz,

Hayatımızın merkezine "ne için yaratıldığımız" sorusunu koyarsak yönümüzü bulmakta zorlanmayız. Rabbimiz bizi kendisini tanımamız için insan olarak yaratıp bu dünyaya göndermiştir. Bu alemde Peygamberimiz(ASM)'in yol göstermesiyle Rabbimizi tanıyıp razı olacağı şekilde yaşayacağız, sonra bu misafirhaneden çıkıp ebedi kalacağımız ahiret alemine geçeceğiz. Yani dünya, sadece bir süre kalacağımız bir alemdir; burda bizi yaratan ve yaşatan Zat'ın rızasını kazanırsak hem burda hem ebedi alemde mutlu ve huzurlu oluruz.

Geçimimizi temin etmek güzeldir, kimseye muhtaç olmamak mertliktir; ancak rızkı kazanmak için namazı, tesettürü veya farzları terk etmek bizi Rabbimizin rızasından uzaklaştırır. Bütün meyve ve sebzeleri topraktan çıkaran ve vesilelerle bize nasip eden Rabbimizdir. Rızkımızı taahhüd etmiştir, yani rızkı veren O'dur. Hal böyleyken sanki rızkı kazanan kendimizmiş gibi namazı terk ederek kazanç kapısı aramak mantığa uygun değildir. Bu yolla kazanılanların ne bereketi olur, ne de saadete götürür.

Yaşadığınız huzursuzluk size bir ikazdır, Cenabı Hak sizi eski namazlı Kur'anlı halinizde görmek istediği için ikaz ediyor, diye anlamamız gerekir. İsteksiz de olsanız hemen namazlarınızı kılmaya başlayın; geçiminizi namazı terk etmeden kazanma yollarını araştırın. Hayata bakış açınızı daha olumlu yöne çevirecek eserler okuyun. (Mesela bu konuda Risalei Nur külliyatı size çok ufuk açıcı bir bakış açısı kazandırabilir.) Bu yaşadıklarımız dünya hayatındaki imtihanlarımızdır. Rabbinin rızasını arayanlara Allah'ın yardımı muhakkak gelir.

selam ile..

Yorumlar

Hayatta başarısızlık yoktur,

Hayatta başarısızlık yoktur, sadece sonuçlar vardır. Başarısızlık gibi görünen olaylar, nice büyük başarıların başlangıcı olabilir. Allah insanı en yüksek donanımda yaratmıştır. Bu donanımı dondurup bir kenara atmak sorumluluk ister.

Maalesef çocukluğumuzda, genellikle müteşebbis ve cesaretli davranmamıza müsaade edilmedi. Bütün işlerimize müdahale ettiler ve işimiz hep yarıda kaldı.

Dolayısı ile küçükken cesaretimiz kırılmıştır. Ancak bu bizim için bir mazaret değildir. Zira potansiyelimiz son derecededir ve her sorunun üstesinden gelebilecek düzeydedir.

Rabbimize ve rabbimizin bize verdiği donanıma güvenip, hemen yeni bir başlangıca bakalım. Ne yapabilirim sorusunu sorun ve tekrar kalkın, kaldığınız yerden hayata başlayın.

Yerimizde tembel tembel oturup, ağlamak değil, koşarken zorlanmak ve engelleri aşmak daha zevklidir hayatta.

Sizi hayatı zevkle yaşama ve potansiyelinizi sonuna kadar kullanmaya davet ediyoruz. Bu durumda göreceksiniz, engeller bir bir aşılıyor.

Yerinde oturarak engeller aşılamaz. Engelleri aşamayan kişi, şikayetle ömrünü geçirir. Ya Allah deyin ve ayağa kalkın, yürüyün.

Namazı bırakıp dinden uzaklaşmak da başarısızlığın bir sebebidir. Sıkıntı zamanlarında daha fazla Allah'a bağlanmak gerekir.

Çok teşekkür ederim, güzel

Çok teşekkür ederim, güzel öğütleriniz için. Sağolun.