Recep ayı namazında sıralamaya uymak şart mıdır, yetişemeyen müsait olduğunda kılabilir mi? Şaban ayına özel namaz var mıdır?

Sorunun kısa açıklaması: 
Recep ayı namzında 10 rekat başında 10 rekat ortasında 10 rekat sonunda kılınıyor. Bu sıralama mecburi midir? Müsaid zamanda 30 rekat üç gün ard arda yada bunun gibi... kılabilinirmi? Şaban ayında da bu tür namaz kılmak doğrumudur?
Cevap: 

Değerli kardeşim,

Recep ayı içinde otuz rekat namaz kılınır. Bu otuz rekatın on rekatı Recep ayının ilk on günü içinde kılınır. İkinci on rekatı da ikinci on günü içinde kılınır. Üçüncü on rekatı da üçüncü on günü içinde kılınır. Her rekatta fatiha okunduktan sonra üç kere ihlas suresi okunur, ihlası okuduktan sonra da üç kere de Kâfirun suresi okunur. Bütün rekatlar bu şekilde okunarak tamamlanır. Bu namazın kılınma zamanı nafile namazların kılınacağı vakitlerdir. Belli bir vakti yoktur. (Gunyet’üt Talibin, Abdulkadir Geylani )

Bu ve benzeri bilgileri birer tavsiye olarak görmek gerekir.

Tavsiyedeki sıraya uymak şart değildir. Sırasına uygun olsa daha güzel olur. Ancak bahsettiğiniz gibi 30 rekatı üç gün peş peşe de kılmanızda bir sakınca olmaz.

Öncelikle farz, vacip, sünnet  ve nafile namazları kılmak, eğer kazaya kalan namazlar varsa onları mutlaka kaza etmek gerekir.

Şaban ayına özel bir namaz bilmiyoruz.

İlave bilgi için tıklayınız:

http://www.sorularlaislamiyet.com/soru/187057/recep-ayi-ile-ilgili-elli-kusur-hadis-kitaplarda-ve-internet-ortaminda-geziyorbu-ve-asag

Selam ve dua ile...

Yorumlar

Allah razı olsun.Vermiş

Allah razı olsun.

Vermiş olduğunuz linke tıkladım okudum ama kesin bir cevap verilmemiş. Bu tür namazları tavsiye olarak görüyorum. Bunlar bidate giriyormu girmiyormu? Bu soruyu cevaplarsanız daha aydınlanırım.  

Bu gibi namazları tavsiye

Bu gibi namazları tavsiye olarak kabul ediyoruz. Bu namaza bidat diyen olmuşsa da bidat olmadığını belirten alimler de vardır. Bu namazı kılmayı şart koşmak yapılması mecburmuş gibi göstermek bidat olur. Ancak herkesin kendi ihtiyarına bırakmak bidat olmaz. Nafile ibadetlere bidat denilmez.