Namazda huşu

Sorunun kısa açıklaması: 
Selamün aleyküm. Ben namazlarımı çok istekli kılıyorum ama bazan üzerime sanki kara bulutlar çöküyor. aşırı bir yorgunluk, sinir stres oluyor o zamanlarda namazlarımın sünnetlerini kılmadığım oluyor. ama ondan sonra da her konuda çok zorlanıyorum. bana yardım eder misiniz neden böyle oluyorum.
Cevap: 

Ve Aleyküm Selam kardeşim,

Bu durumun bir çok sebebi olabilir. Dünyevi sıkıntılar olabilir. Günahlar olabilir. Ama neticesinde hepsi iman zafiyetine dayanmaktadır. Bu sebeple imanı arttıracak tedbirler alıp her türlü sıkıntıyı kamil bir imanla aşmanız gerekir.

Bu konuda size Risale-i Nur eserlerini özellikle de Mektubat isimli eserden 20. Mektubu okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Risale sohbetlerine de katılabilirseniz daha güzel olur.

İnsan Allah için çalıştıkça kendi dert ve sıkıntıları da küçülür.

Bilgi için tıklayınız:

İmanımızı nasıl kuvvetlendiririz? İmanın artıp eksilmesi, tahkiki ve ...

Namazda Huşu' ne demektir? Huşu ile namaz kılmak ve gafletten ...

Selam ve dua ile...

Yorumlar

TEŞEKKÜR EDERİM.

TEŞEKKÜR EDERİM.

Ve ayrıca rüyalarımda şehit

Ve ayrıca rüyalarımda şehit olduğumu veya herhangi bir şekilde öldüğümü görüyorum. her seferinde cenneti ve Resullullah ı (s.a.v.) görmek istiyorum. tabi bu isteklerime ulaşamıyorum. Ama şehit olduğumu gördüğümde bile yeme-içme, kin, nefret ve şehvet duygularınızdan kurtulduğunuz da ancak cennete girersiniz dendiğini gördüm. yani ben Allah la konuşuyorum ama Allahı göremiyorum. Kısacası içimde iyiden iyiye büyüyen bir sıkıntım var bazan aşırı bir özlem duyup için için ağlarken bi anda hiç birşey hissetmiyorum. Nasıl böyle değişken olabilir insan anlamıyorum acaba sadece bende mi var bu sıkıntı kendimi huzursuz hissediyorum. Dini bir topluluğa katılırsam iyi mi olur yoksa daha mı kötü olur NASIL OLUR acaba yorumlarınızı esirgemeyin lütfen

Kardeşim acizane şunu

Kardeşim acizane şunu diyeyim:hepimizin Rabbimizi bulmak için beslendiğimiz ve beslenecegimiz manevi bir sofra vardır; o sofrayı arayıp bulmak ve ona devam etmek gerekir diye düşünüyorum. kendim de bu arayış ve birkaç defa da bulduğum sofraların farklı kollarına geçiş yaşadım. insan nasıl büyüdükçe maddi gıdası değişiyor, anne sütü yetmiyor başka gıdalar da istiyor vucud. onun gibi manevi gıdamız da artık bir yerden sonra sadece farzları yapmak yetmiyor, insan fikir zikir halleşmek de istiyor. kalbinizi doyuracak, nefsinize yol gösterecek bir hak yola vasıl olmamızı Rabbim hepimize ihsan etsin. yolunuzu belli ettikten sonra rüya ve hislerinizi daha doğru tarif edebilirsiniz. ilim çok büyük bir kapıdır, Rabbim marifetini hepimize nasip etsin.
cuma geceniz mubarek olsun.

Değerli

Değerli kardeşim,

Durumunuzda anormal olan hiç bir şey yok. Herkesin başına gelebilecek sıradan şeylerden bahsediyorsunuz. Bunları kendi aleminizde büyütüp kendi kendinize sıkıntı çıkarıyorsunuz. Bunları kafaya takmayın, rahat olun. Kafaya takarsanız vesvese hastalığına kapılırsınız. Lüzumsuz evham yapmayın. İnsanın bir şeyler hissedip etmemesi hiç önemli değildir.

Selam ve dua ile...

İLGİNİZDEN DOLAYI ÇOK

İLGİNİZDEN DOLAYI ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SELAM VE DUA İLE

Biz teşekkür ederiz.

Biz teşekkür ederiz. Selamlar...