Mevlid kandilini çocuklara nasıl anlatırım ve ne gibi etkinlik yapabilirim?

Sorunun kısa açıklaması: 
selamün aleyküm benim sorum bu mübarek günü cocuklarima nasil anlatabilirim (biri 8 digeri 5 yasinda) onlara bugunun önemini hissettirmek icin onlarla beraber neler yapabilirim Allah razi olsun simdiden.
Cevap: 

Değerli kardeşim,

Çocuklarımıza da bu günün önemini  anlatabilmek için Peygamberimizin bizim için ne ifade ettiğini insanlığa rahmet oluşunu onların seviyesine indirerek anlatmak gerekir.

Peygamberimiz'in doğumu ve çocukluğu hakkında kısaca bilgi vermek ve Peygamberimiz'in çocuklara nasıl davrandığını anlatmak gerekir. 

Bu konuda yazılmış çocuk kitaplarından da istifade edebilirsiniz.

Bu gece münasebetiyle çocuklar için etkinlik düzenlemek onlara Peygamberimizle ilgili şiir okutmak, yarışmalar düzenlemek, hediyeler dağıtmak gerekir.

Bu konuda Nesil yayınlarında çıkan Hilal Çelikkol Kara'nın hazırladığı "Çocukları Çok Seven Peygamberim" isimli eseri ve Mehmet Paksu'nun hazırladığı "Benim Canım Peygamberim" isimli eseri tavsiye ediyorum.

Selam ve dua ile...

Yorumlar

selamun AkeykümBiz genel

selamun Akeyküm

Biz genel olarak bütün kandil ve mübarek günlerde cocuklara hediyeler aliyoruz, sevdikleri yemek pasta vs. ne varsa veya bazen sevdikleri bir cikolatayi aliyoruz.o gün en güzel kiyafetlerini giydiriyoruz, yapiliyorsa bir yerde kandil programi oralara gidiyoruz bazen evi süslüyoruz, cicelerle vs.

Yani kandil ve özel mübarek günleri her yönüyle cocuklara yasatmaya calisiyoruz, bugün kandil oldugu icin sana bunu aldim, bunlari giyiyorsun vs. gibi cocugada neden bu tür degisikliklerin yapildigi anlatiliyor, kandilin türüne göre hikaye türü seyler anlatiliyor, el ele tutusup salavat getiriliyor, namaz kiliniyor, dualar yapiliyor cocuklarla beraber cok hoslarina gidiyor, onlari sikmadan oynunla eglenceyle hemde sevap kazanarak bu günleri cocugunuzun o temiz dünyasina yerlestirebilirsiniz.

 

Kandiliniz mübarek olsun..

(X)
Kapat
-->