Kayınvalidemle görüşmek istemiyorum

Sorunun kısa açıklaması: 
merhaba 4 yıllık evliyim 2 cocuk annesiyim cok mutluyum.tek problem kayınvalidem ahlakı bozuk bir insan tek benimle degil esiyle evlatlarıyla komsularıyla herkesle problemi var.dayanamıorum nisanlandıgmdan beri seni bosatırımlar yüzüme karsı ugursuz demeler küfürler bencil tavırlar kendisinin kayınvalidesine yapmadıgı gelinliği benden bekliyor.aileme laf uzatıyor sürekli elestiri ve kusur arıyor sizcegörsmemek en dogrusumu
Cevap: 

Değerli kardeşimiz,

Evvela şunu belirtmek gerekir ki,kayınvalide de anne hükmünde olduğundan hiçbir şekilde ilişkiyi kesmek doğru olmadığı gibi saygısızlık dahi ehl-i imana yakışmayan bir davranıştır.Böyle durumlarda öz eleştirilerimizle acaba ben hangi hataları yaptım ki bu davranışlara maruz kalıyorum deyip kendi kusur ve eksikliklerimizi tespit etmemiz gerekmektedir.Ve bunu da başımıza gelmiş bir imtihan olduğunu düşünüp tövbe ve istiğfarla dua etmeliyiz.Zira aile hayatında herkes farklı imtihanlarla sınanmaktadır.Bilmelisiniz ki,herkesin küçük bir cenneti olan aile hayatı bu asırda bu ve benzeri durumlardan dolayı yıkılmaya yüz tutmuştur.Onun için Cenab-ı Hakkın verdiği sabır kuvvetini bu tür imtihanların üstesinden gelmek için yegane çare olduğunu bilip akıl ve kalbin muvacehesinde sarfetmeliyiz.Aksi taktirde hissi davranarak aile hayatımıza çok ciddi zararlar verebiliriz.

Cenab-ı Hak sabır kuvvetinizi arttırıp bu ağır imtihanın üstesinden gelmenizi nasip etsin.

İlave bilgi için tıklayınız:

Gelin, damat kaynanasına, kayınpederine bakmak zorunda mıdır? Anne baba yavrusunun yuvasını yıkan kişi olabilir mi? Aynı evde oturmaları konusunda hüküm nedir?

Selamlar..

Yorumlar

ikilemde kaldım anne diye tüm

ikilemde kaldım anne diye tüm bunlara hakkı varmı hayatımızın her anına müdahil olmak istiyo iftira atbiliyo yalan  konusabiliyo eside evlatlarıda cevreside herkes huyunu biliyo uzak duruyo ama ben vicdanen rahatsız oluyorum.26 yasındayım ona katlanmaya devam edersem gencliğim zindan olucak.neolur yorumlarınızı paylasın.

Kardeşim evvela bayramınız

Kardeşim evvela bayramınız mubarek olsun. Elbette kayınvalidenizin bunları yapmaya hakkı yok, kendini etrafına zarar vermeyecek şekilde düzeltmesi lazım. Ne var ki o bu durumunun farkında değil ve istediği bazı şeyleri elde edemediği için bunun faturasını etrafındakilerden çıkarmaya alışmış. Aslında manevi anlamda nefsinin kontrolünde bir insan oldugu için çok acıklı bir durumda, eğer bu hal üzere ahirete giderse -anlattıklarınıza göre-  kul hakkı cihetiyle epey zor bir hesap verecege benziyor. Bu akıbeti düşününce ona kızmanız azalıp yerini acımak hissi alır. Ve ne yapabilirimki bu insanı bu dehşetli akıbetten kurtarabilirim demeye başlarsınız. Karşımızdakine "tedavi amaçlı" yaklaşmak ilk basamak. Bundan sonra onu ibr hasta ve hakikatlerden habersiz cahil bir insan olarak görüp, kızmak yerine iyileştirmeye çabalamamız lazım.

Onun güzel davranışlarını takdir ettiğinizi gösterin. mesela birine bir iyilik yaptı yada oğlunu yetiştirirken bir fedakarlık yapmış. İşte siz bu iyiliğini çok takdir ettiğinizi ona söyleyin. "Anne maşallah bana çok güzel bir örnek oldun, Allah razı olsun, sizden alacagımız dersler var" gibi onun asıl olması gereken ideal anne formatına doğru yönlendirmeler yapın. Çünkü o heves ve isteklerine boğulmuş, nefsinin elinde perişan olmuş biri. onu nefsinin elinden kurtarmak gerekli. bu da ancak yapıcı onarıcı olmakla mümkün ve sabır isteyen bir süreç. ama gördüğüm kadarıyla vicdanı çok bozuk değilse kişiler bu tedaviye çabuk cevap veriyor. elhasıl siz ona karşı sınırlarınızı koyun, görüşme anlamında tamamen kesmeyin ama azaltabilirsiniz. söylediği olumsuz şeyleri hiçbir şekilde önemsemeyin. çünkü bilgili ve alim insan onları söylemez yapmaz, karşınızda bir nevi çocuk var, isteklerinin daim yapılmasına alışmış ama bedeni yaşlı bir çocuk.. onu da kendinizi de daha iyiye götürmek için iyi yanlarını öne çıkarın, imanını kuvvetlendirecek ortamlara teşvik edin, vicdanına girmeye çalışın. Bam teli orası.. vicdanını güzel kullandığını görürseniz hemen tebrik takdir edinki, kayınvalideniz o yöne yönlensin. insanlar takdir edildikleri davranışları yapmaya meyilli olur.

 

Siz ona karşı hürmet etmeye çalışın, kalbinizdeki hürmeti hissettirin. "iyisin iyisin" dedikçe iyileşecektir inşallah. bol dua, bol şefkat, bol sabır.. ve unutmayınki bu imtihan bizim olgunlaşma sürecimizde bize lazım.. yarın bir gün dünyaya gelecek evladınızın nefsi de kayınvalidenizinki gibi eğitimsiz olacak, onu da yola getirebilmek için bu olumsuzluklar bize alıştırma olarak gönderiliyor. Dünya hayatı bir okul, her olayla başka şeyleri ögreniyoruz. Olayların üstüne çıkın ve Rabbim benden neyi öğrenmemi istiyor diye bakın. sonra da rıza-i İlahiye uygun şekilde davranmaya çalışın. Allah yardım eder.

nabi öncelikle tesekkür

nabi öncelikle tesekkür ediyorum yol gösterdiğniz için.esim yasadıgmız sehırden gitmeyi dahi düsünür oldu.herkesle ama herkesle problemi var herseye muhalfet 5 dak önce doğru kabul ettıgı 5 dak sonra yanlış.4-5 senelik mesele degil fıtratı böyle.ömrü hep böyle gecmis.kendi babasıyla yıllarca küs yasamıs kendi kayınvalidesi kayınpederiyle bayramda dahi görüşmüyo esim enson babannesine 8-10 yaslarında gitmis.suan 38 yasında evliliğde kayınvalidem yüzünden cok gec olmus tabi ben bunları ailenin içine girdiğim zaman ögrenebildim esimle aramızda yas farkı var.ben çalısan biriyim bide iki çocuk ev iş üstüne bide bu sorunllar sabrımı cok zorluyo .simdiye kadar saygısızlık etmemek için sustum ama o bundan anlamaı ben sustukca dozajını artırmaya devam etti.esim sen onla basedemezsin susman daha hayırlı diyor.yılarca esim yılarca maasını hep ona vermis vermesse kavga kıyameti koparırmış .

bunuda hep benim boyunduruğmda yasasın diye yapmıs ve sonuç annesinden soğuyan bir evlat.kayınpederimin evde konuşma gibi bir hakkı yok.oda zaten son 2-3 yıldır baska sehirde arasıra gelip gidiyor.daha dogrusu kacıyor.

 

anlıycanız ben neyaptımda herkes benden uzaklastı demiyor herkes suçlu sadece o haklı.benide evlladı degil düşmanı olarak görüyor.yorumunuzda bahsettiğiniz hasta tabiri çok yerinde

  

Estagfirullah kardeşim yol

Estagfirullah kardeşim yol göstermek değil de tecrübeleri paylaşmak manasında yazıyorum. ben de çok zor bazı evreler yaşadım. şimdi geriye dönüp baktığımda hepsinin nefis eğitimimde birer ders oldugunu görüyrum. üzerimden atmam gereken ve bu (modern!) mimsiz medeniyetin üzerime yapıştırdıgı kibir gurur suizan gibi manevi hastalıklarım varmış ve bu olanlar tamamen onlardan arınmam içinmiş. içindeyken insanın objektif bakması zor oluyor ama hakkaten yaşadıklarımızın temel gayesi bizi Rabbimize yakınlaştırmak. Kaderde tesadüf yok, biliyoruz. Öyleyse "Rabbimin yaşattıklarının hikmeti nedir" diye bakmalıyız.

Kayınvalidenizin durumu ne kadar ümitsiz görünürse görünsün "iyisin" derseniz eskisine göre daha az kötü olacaktır, buna eminim inşallah. Allah hakla amel etmeyi cümlemize nasip etsin.

nesli hanım, hakikaten işiniz

nesli hanım, hakikaten işiniz çok zor.Ama kendinizi manevi olarak geliştirdiseniz ve kişilik olarak da bunun üstesinden gelebiecek kıvamdaysanız lütfen bunu takıntı haline dönüştürmeyin. En başta eşinizle önü alınmaz yaralar oluşturur.Çocuklarınız bu ikilemin arasında mutsuz yetişir.zamanla sizide tüketir.Konsantrasyonuzu evinize,eşinize,çocuklarınıza ve en önemlisi kendi manevi hayatınıza verin.Geriye baktığınızda vicdanen keşkeleriniz olmasın. Bu hayat size Allahın bir lütfu.Başka yerde başka insanlarla yaşaybilirdiniz,Ama en başta sizi daim gören,daim çok seven bir Rabbiniz var.Herkes tatlı yatağında uyurken uyumayan ve sizin yaşadıklarınızı takip eden sonsuz Rabbiniz var.imtihan dünyası, ayağınıza çalı çırpı elbette takılacak.sabırlar diliyorum AEO

Allah yardımcınız olsun...Ben

Allah yardımcınız olsun...Ben de benzer karakterde insanlarla uzun yıllar geçirdim...Çok zor, yıpratıcı, bezdirici,acı..dönemlerdi. Teselliyi Din'de ve Risalelerde buldum. Yşadıklarımın acısı epey bir hafifledi. Bir de Allah bir bahane ile o insanlardan beni uzaklaştırdı, çok şükür.

Dendiği gibi, mantık aramaya kalkarsanız, kendinize zarar verirsiniz.

 Yazık kı bahsettiğim çevrede olan insanlardan bazıları, Kötü dedikleri o insana benzeyerek o ortamda tutundular, böylece hem dünyaları hem ahiretleri berbat oldu. Siz de o tuzağa düşmeyin, Inşallah...

Allah'a emanet olun

arkadaslar hepinize

arkadaslar hepinize teşekkürler yaptıgnız yorumlar benim için çok değerli artık bir yol haritam var

(X)
Kapat
-->