Görme engelliler için sesli kitap hazırlanacak. Bu çalışma için seslendirme yapmamda dinen bir sakınca var mıdır?

Sorunun kısa açıklaması: 
1) sesim haram olur mu ? ( kitap olduğu için sesim normal bir tonda ( cilveli nazlı olmayacak ) çıkacaktır.ancak sert bir usluplada olmayacaktır 2) okuyacagımız kitaplar ehli dünya kitapları olacağını düşünüyorum. Bu nedenle o arkadaşlarımız bu kitapları dinleyerek vakitlerini zayi etmiş olurlar mı olurlarsa ben de sorumlu olur muyum bundan hayılrı bir iş yapayım derken ilerde pişman olacağım birşey yapmaktan korkuyorum. şimdiden ALLAH razı olsun.
Cevap: 

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, yabancı kadın ve erkek ihtilatını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşır neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir.

Çünkü onların ihtilatından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar doğabilir.  İslam dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.  

Bu genel prensiplerden yola çıkarak diyebiliriz ki; kadının sesinin haram olduğuna dair ayet-i kerime ve hadis-i şerif yoktur. Ancak işveli ve fitne uyandırıcı tarzda konuşmak, laubali hareketlerde bulunmak, gayri ciddi davranışlar içerisinde olmak her iki cins için de sakıncalıdır. Yüce Rabbimiz bu konuda şöyle buyurmuştur:

Ey Peygamber hanımları! Siz, kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer (Allah'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir eda ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır. Daima yerinde/uygun şekilde konuşun. (Ahzab, 33/32)

Ayette geçen emir, her ne kadar Rasulullah (s.a.s.)’ın hanımları için buyrulmuş ve onların özel durumları vurgulanmış ise de, hüküm bütün Müslüman hanımlara şamildir.

Buna göre bir bayan İslami tesettür ve mahremiyet kurallarına uyarak, mahreminin veya bir çok kadının bulunduğu bir ortamda yukarıda zikredilen kurallara uymak suretiyle eğitim yapabilir, konuşabilir, Kur’an okuyabilir, alış-veriş yapabilir, selam verir, verilen selamı alabilir .

Siz de bahsi geçen cd'ye yukarıdaki kurallar çerçevesinde seslendirme yapabilirsiniz.  

(Diyanet İşleri Başkanlığı)

Selam ve dua ile...

Yorumlar

(X)
Kapat
-->