Evladım üniversiteye başladıktan sonra dinden uzaklaştı ne yapmalıyım, nasıl dua etmeliyim?

Sorunun kısa açıklaması: 
selamınaleyküm ablacığım 22 yaşında ve11 yaşında iki oğlum var büyük oğlum 3 sene öncesine kadar ibadetlerini yapmaya özen gösteren bir çocuktu üniversiteyi kazanıp şehir dışına çıkınca tamamen değişti dinimizle örtüşmeyen hatta ters görüşleri var ne yapayım bir dua var mı okuyacağım çok üzülüyorum
Cevap: 

Değerli kardeşimiz.öncelikle şunu belirtelim ki,Cenab-ı Hak Kuranı Kerimin Enfal süresinde şöyle buyurmuştur:

''Bilin ki, mallarınız ve çocuklarınız ancak bir fitnedir (imtihan konusudur.) Allah yanında ise büyük bir mükafaat vardır.''

Bunun için evlatlarımızın bizim birer imtihanımız olduğunu kabul etmemiz gerekir.Çocuğunuz 22 yaşında ve bu da erkek çocuğu ise henüz ergenlik dönemini atlatamamış bir genç olabilir.Gençlerin zaman zaman iniş ve çıkışları olur.Onları hoşgörü ile karşılamak ve bıkkınlık vermemek için üstlerine çok düşmemek gerekir.Fakat bunu yapayım derken tamamen başıboş bırakmak da yanlıştır.Sabır ve sükunetle onları dinlemeli,varsa yakınlarımızdan onların dilinden anlayacak aile dışından akl-ı selim birini onlarla muhatap etmek daha etkili olabilir.Ayrıca cevşen gibi etkili olacak dualarla Allah'dan yardım dilemek gereklidir.

Cenab-ı Hakkın muvaffak etmesi dileğiyle..

Yorumlar

yazınızı gözyaşı ile

yazınızı gözyaşı ile okudum.Bence cocuğunuzla duygusal irtibatı hiç bırakmayın.diger degerli arkadaşların söyledikleri gibi sabır ve güzellikle akıllıca irtibatı devam ettirmeye çalışın.unutmayın;geceleri onun için siz kalktınız,düşüp ağladıgında onu kaldırıp yavrum diye siz bagrınıza bastınız.anne yüreği ile hep en güzel şeyleri evladınız için istediniz.şimdi bu durumda üstadın dediği gibi o büyük yangına karşı anne yüreğini siper ediceksiniz.imanla ve Allahın yardımı ile.....devamlı dua ile.....pes etmek yok inşallah

Hafizee ablacım, Allah

Hafizee ablacım, Allah yardımcınız olsun. Oğlunuzdaki bu değişimin sebeplerini inceleyelim:

1- Nasıl bir yerde kalıyor? eğer mümkünse oğlunuzu dini altyapısı olan yurt/ev lerde kalmaya ikna etmenizi tavsiye ederim.

2- Nasıl insanlarla görüşüyor? arkadaşları dine uzak kişiler mi? eger öyleyse memlekete geldikçe dinini yaşayan akraba ve genç arkadaşlarıyla görüştürmeye çalışın. gerekirse onlara oğlunuzla irtibata geçmelerini rica edin. ahir zamandayız, çok tuhaf şeyler de olabiliyor. mesela biz lisedeyken namaz kıldığımızı bilen bazı dine karşı insanlar kasten bizimle yakınlık kurup , fikirlerini empoze etmeye çalışırdı. benzeri bir durum var mı öğrenmeye ve uzaklaştırmaya çalışın.

3- Çocugunuzun dini altyapısı, birikimi aklına gelen soruları, yaşadığı sorunları atlatmasına yeterli düzeyde mi? belki aradığı şeyin -haşa- dinde olmadığını zannedip başka yollarla çözmeye çalışıyordur. çocugunuzla samimi ve sıkı bir diyaloga girip, onu yargılamadan, kızmadan problemin nerde oldugunu anlamaya çalışın. babasıyla diyalogu daha iyiyse o da konuşarak anlamaya çalışabilir. oğlunuza hayatı güzel yorumlamayı anlatan dini eserler tavsiye edin, bilgi açlığını doldurmaya çalışın.

Her halukarda o yaş çocukları fitneden muhafaza eden "sağlam bir arkadaş çevresi" oluyor. oğlunuzun güzel ahlaklı, abdestli namazlı gençleri bulmasına yardımcı olun.  Şimdi imkanlar çok arttı, gençleri celbedecek bu tür çevreler bulmak elhamdulillah çok kolaylaştı.

slm ile.

selamınaleyküm kardeşim büyük

selamınaleyküm kardeşim büyük oğlum babasında kalıyor 8 yaşındayken ayrılmıştık babası ve ailesi dini açıdan çok zayıf bir aile .fakat ben ve şimdiki eşim oğlumu hiç boş bırakmadık dinini en iyi şekilde öğrenip yaşaması için çok uğraştık değdi de.cüppesiyle namazını kılan  bende kaldığı zamanlarda kaza namazları kılan çünkü babasının yanında kılamıyordu risalelerini okuyan üstadımızı çok seven bir çocuktu .

cemaate gitmeyi ders almayı çok severdi.böyle olduktan sonra eski arkadaşlarıyla görüşmüyor 3 senedir sayısız karşılıklı sohbetlerimiz oldu devamlı dinimizi eleştiri tenkit sorgulama cevap verdiğim sorular dıiında veremediklerimi araştırarak hazırlanarak karşısına çıktım baş edemedim son 5 6 aydır artık oda ben de konuyu açmıyoruz.dışardan bu konuyla ilgili herkese kapalı.yurtta kalıyor uşakta maliye okuyor bu sene son senesi.gözümün önünde evladımı kaybediyorum çok üzülüyorum .

denemediğim yol kalmadı. sadece sol görüş olsa fakat onunlada kalmadı işi ileriye ateizme kadar götürdü.sanki .bu kadar da olmaz dedirtiyor .uşakta olsun burda izmir de olsun çevresi de kendi gibi zaten görüşler düşünceler aynı bazen eskiyi hatırlatıyorum kendisine o zamanlar karanlık çağdaymışım diyor. artık cevşeni daha çok okuyacağım.küçük oğlum tam bir peygamberimiz ve üstadımız aşığı .umarım abisi gibi olmaz elimden geldiğince dua ediyorum ama abisine de bazen çok kızıyorum ilginiz için Allah razı olsun Allah sizleri başımızdan eksik etmesin

Maşallah abla, bu asırda

Maşallah abla, bu asırda babası dini açıdan zayıf oldugu halde, böyle 2 evlad yetiştirmişsiniz, Allah razı olsun.

Oğlunuz babasının yanında kaldığı sürede namaz kılamadıgından "ben çift karakterlimiyim, niye bi öyle bi böyleyim, niye her yerde aynı halde değilim" diye kendisiyle bir çatışmaya girmiş, olabilir. üniv. ortamında da namaz kılmakta zorlandıysa nefsi vicdanını susturmuş olabilir. Yani nefis ve şeytan "her yerde yapamıyorum demekki kılınmıyor, din yaşaması zor birşey" gibi hissettirmiş olabilir. Değişim gün gün insanı bozsa da vicdan hemen bozulmuyor elhamdulillah. daima ona dogruyu hatırlatan bir tarafı var. telefonla veya yuzyuze görüştüğünüzde onun vicdanını uyaracak cümleler kullanın. mesela sizi telefonla ararsa "annesinin vefalı oğlu, seninle iftihar ediyorum" gibi. vicdanının sesinin yükselmesine çalışın. "sen ne kadar düşüncelisin, fedakarsın vs." gibi insani tarafını öne çıkarın. Oğlunuz muhtemelen namazını kılamadıgı vakitler için kendini münafık gibi hissetmiş "ben iflah olmam, iyi biri değilim, asla iyi ve tam bir mümin olamam" gibi iç aleminde kendini yeise atmış olabilir. buna en tesirli tedavi "iyisin iyisin" diyerek yeisten kurtarmak. onun ateistlikle ilgili iddiasını hiç kaale almayın, o fıtratının kabul ettiği birşey değil, sadece yeisten veya artık tarz değiştirmek istediğinden yada hayata biraz da şu pencereden bakayım diye bir meraktan kaynaklanan bir dışa vurum, yoksa fıtratı onu kabul etmez.

Ailesi nur talebesi veya dindar olan genç kızlarda görmüştüm, yaygın bir halet bu: "farklı olmak, farklı görünmek, alışılageldik kalıplardan sıyrılıp, anne babasının seçtiğini yaşamak değil de kendisi bir seçim yapmak" isteği. oğlunuz da hakikati kendim bulayım, özgür iradem olsun, istemiş olabilir. ona hiç bilmiyormuşsunuz gibi sorular sorun, o size mantıki açıklamalar yaparak kendisi size tevhidi isbat edecektir. "tamam, anladım" deyip bitirin, hiç onun ne anladıgına girmeyin :) çaktırmadan tedavi edin. mesela "oğlum sen maliye okuyorsun, her baharda dünyaya bir sürü canlı gönderiliyor bunlara yapılacak masrafları tabiat nasıl hesaplıyor , kendi kendine mi hesap ediliyor herşey, tabiattaki bu matematiksel hesaplar nasıl oluyor?" deyip kafasına soru atın.

Anlayış, anne şefkatiyle kucaklamak, daim sizi gidilecek güvenilir ve reddedilmeyecegi bir kapı olarak görmesi çok önemli.. bütün gençlerin istediği ve ihtiyacı olan şey bunlar aslında. Rabbim yardım etsin tüm ana babalara.

slm ile.

SLM A:Cevabinizi okurken cok

SLM A:

Cevabinizi okurken cok etkilendim,Allah yardimciniz olsun,annenin cocuguna ettigi dua makbuldur, duanizi onun üzerinden eksik etmeyin...insanlar hususan gencler zaman zaman ucurumun bir kösesine dogru kayip gidiyor ama temelinde saglan kilavuzu alan kisiler tekrar dogru yolu buluyor Allahin izniyle...inanin cocuklukta aldigi o dini egitim, hatta bir nasihat bile,ki iman hakikatlarini okumus biri azda olsa biliyordur hakikati dönüp dolasip dogru yolu bulacaktir insaallah, duanizi hic eksik etmeyin,Rabbim onu ve umum ümmeti özellikle genclerin ayaklarini sirat-i müstakimde sabit ve daim eylesin,en kisa zamanda Rabbim kalblerine iman ve kuran nurunu yerlestirsin amin amin

 

cok ince bir noktada evladiniz,cok dua edin,bazen ser gibi görünen seylerin arkasinda hayirlar vardir bilemeyiz,belki evladiniz ateizme kadar gidecek,bu görüste olan arkadaslari cevresi olacaktir, ki var diyorsunuz, belkide bu kadar gerilere gittikten sonra evladiniz dogru yolu tekrar bulacak ve bu defa öyle bir dönüsle dönecek ki arkadaslarininda belki kurtulmasina vesile olacak...bilemeyiz,Allah bilir,Rabbim bu isin icindeki hayri arttirsin,imanla kabre girmeyi nasib etsin.

(X)
Kapat
-->