emziren annelerin saç boyaması sakıncalı mı sizce

Sorunun kısa açıklaması: 
sağlık
Cevap: 

Değerli Kardeşimiz,


Kanserojen saç boyası anne sütüne geçiyor mu, Saç boyası, deodorant gibi kanserojen madde içeren ürünlerin anne sütüne geçtiği ispatlandı. Uzmanlar, “Emziren anneler saçını boyatmasın. Bebeği kanser riskiyle karşı karşıya kalır” dedi.

 Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Hemotoloji ve Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Alp Özkan, emziren annelerin dikkat etmesi gereken konuları sıraladı. Anne sütünün kanseri önleyen bir gıda olduğunu söyleyen Özkan, “Ancak emziren anne bazı kurallara uymazsa bu süt çocuğun sağlığını bozabilir” dedi. 

Kına dahil saç boyalarının kanserojen madde içerdiğini ve anne sütüne geçme durumunun söz konusu olduğunu söyleyen Özkan, “Emziren anne saçını boyamamalı. Aksi halde hem kendi sağlığını hem çocuğun sağlığını riske atar. Nitekim, çocukluk çağının en kötü kanserlerinden biri olan nöroplastomla ilgili olarak saç boyasını sorumlu tutan bir çalışma var” diye konuştu.

DEODORANT DA TEHLİKELİ

Bir diğer nokta olarak koltuk altı deodorantlara işaret eden Özkan sözlerine şöyle devam etti: “Meme kanserli kadınlarda yapılan analizlerde cıva ve alüminyuma rastlandı. Bu nedenle emzirme döneminde deodorant kullanılmamalı ya da alüminyum ve diğer ağır metaller içermeyen deodorantlar tercih edilmeli.” Özkan ayrıca hamilelikte kilo aldığı için anne adaylarının aşırı egzersiz programlarına girmesinin sakıncalı olduğunu ifade ederek, bunun çocuk gelişimi için zarar verici bir unsur olduğunu da sözlerine ekledi.

BU MESLEKLER RİSKİ ARTIRIYOR

Özkan, sağlıklı bebekler için anne ve baba adaylarının mesleğinin önemli olduğuna işaret etti. Özkan, “Anne veya baba adayları aşağıda saydığım meslek gruplarından biriyle uğraşıyorsa çocukta kanser riski 3-4 kat artar” şeklinde konuştu.

İşte o meslekler…

* Anne kimyasal çözücü işinde ise beyin tümörü.
* Anne ve baba tarım işçisi ise beyin ve kemik tümörü.
* Anne ve baba pestisit işinde ise nöroblastom ve böbrek tümörü.
* Anne ve baba tavuk besicisi ise kemik tümörü.
* Baba çözücü işinde ise lösemi.
* Baba petrol boya veya motor parçaları işinde ise beyin tümörü, lösemi.
* Baba elektrik elektronik işinde ise beyin tümörü ve nöroblastom.
* Baba kaynak işinde ise böbrek tümörü.

selam ve dua ile...

Yorumlar

peki normal bir kapalı bayan

peki normal bir kapalı bayan sadece eşi görmek üzere onun hoşnutluğu için boya yapması doğrumudur?

Saçı boyamak gusül abdestini

Saçı boyamak gusül abdestini engeller mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz;

Kadınlar, deri üzerinde bir tabaka oluşturan veya oluşturmayan boyalarla kocalarına şirin görünmek için boyanabilirler. Ancak abdest ve gusülde tabaka oluşturan boyaların temizlenmesi gerekir. Aksi halde abdeste ve gusle engel olur. Bugünkü tabir ile aşırı olmamak şartıyle makyaj yapabilirler. Sokağa çıkarken ve kendilerine nikah düşen erkeklerin görecekleri yerlerde bu tip süslenmeleri terk etmeleri ve tesettüre uymaları gerekir.

Günümüzde kadınların tırnaklarını uzatıp oje ve benzeri boyaları sürmelerinin iki sakıncası vardır: Biri, tırnakları uzatmak kesinlikle mekruhtur. Diğeri, tırnak üzerinde bir tabaka oluşturup abdest ve gusülde suyun deriye nüfuz etmesini engellediğinden kadının bu durumda aldığı abdest ve yaptığı gusül sahih olmaz. O halde kadınlara bu hususta tavsiye edilen şudur:

Kadın annedir ve ev hanımıdır. O ancak kocasına şirin ve çekici görünmesi için süslenir. Tırnaklarını boyamaz, çünkü yemek pişirir, çamaşır yıkar, abdest alır ve gusleder. Yüzünü belirtilen amaçla yani kocası için süsler ve temizliğe azamî derecede riâyet ederse, sevap kazanır. Erkeğin de aynı temizlik ve çekicilik içinde hazırlanması da bu anlamda sünnettir. (Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım, Cilt 4 s. 209-210.)

Ayrıca kadınların saçlarını kendilerine nikah düşen erkeklere göstermesi haramdır. Güzel görünmesi için boyanıp süslemesi bu günahı daha çoğaltır. Müslüman bir hanım efendi, boy abdesti almak ve namaz için abdest alması gerektiğinden boyanın suyu geçirmeyecek derecede olması, dolayısıyla boy abdestinin ve namaz abdestinin olmaması anlamına gelebilir. Vücut yıkanırken iğne ucu kadar bir yerin kuru kalmamasına dikkat edilecek, kulaklar ve göbek oyuğu yıkanacak.


Su saçların, sakalların, kaşlann ve bıyıkların, aralarına ve altlarındaki deriye kadar geçecektir. Bunlar sık olsa bile, suyun ulaşması sağlanacaktır. Bunların araları ve dipleri kuru kalırsa, gusül tamamlanmış olmaz. Ancak kadınların başlarından aşağıya sarkmış olan saçlarının yıkanması şart değildir. Önemli olan bunların diplerine suyun geçmesidir. Ancak tabaka oluşturan boyalar deriye de etki edeceğinden, suyun saçların dibine ulaşmasına engel olacağından buna dikkat çekmek gerekir.


Erkeklerde bir zorunluk bulunmadığı için, böyle sarkmış olan saçlarının her tarafını yıkamak gerekir. Öyleyse yalnız kocasına güzel görünmenin dışında süslenmeleri doğru değildir. Kocası için süslenmiş ve boyanmış sa su geçirmeyen cinsten boyaların mutlaka temizlenip ondan sonra abdest alınması gerekir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Allah razı olsun peki bana

Allah razı olsun peki bana bildiğiniz bir marka boya varmıdır bu şekilde kullanabileceğim bilgi verebilirmisiniz yanlış birşey yapmak istemiyorum.

Bu konuda bildigim bir marka

Bu konuda bildigim bir marka yoktur dogrusu bunu koaförler daha iyi biliyor, güvene bileceginiz bir koaföre sormanizi tavsiye ederim.

selam ve dua ile..

iyi aksmlar ... öncelikle

iyi aksmlar ... öncelikle arnıza yeni katıldım gercekten hoşve güzel bir site  yapanlardan ALLAH  razı olsun...... benım akılma takılan soramk ıstedgım sorular vardı bu konuyu okuyunca sormakıstedım .saç boyası hakkında cok çeşitli söyleyenler var .saç boyalarının gusül gecirip geccrmedıgıne dair kuaförlere bile sorsak hepsine göre helal acaba bizneye göre hareket edıcez bu konuda da bizesoranlarda oluyr .biraz uzun yazdm ama hakkınzı helal edn cevabnzı beklyrm ...

slm a.sitemize hosgeldiniz

slm a.

sitemize hosgeldiniz safalar getirdiniz...sac boyasi hususunu gecenlerde arkadaslarla tekrar inceledigimizde sunu farketti:

Kadınlar, deri üzerinde bir tabaka oluşturan veya oluşturmayan boyalarla kocalarına şirin görünmek için boyanabilirler. Ancak abdest ve gusülde tabaka oluşturan boyaların temizlenmesi gerekir. Aksi halde abdeste ve gusle engel olur.

yukaridaki ifadede deri üzerinde tabaka olusturulmasi halinin sakincali oldugu belirtiliyor,sacboyasi saca yapilan bir degisimdir sacin derisine dokunulmuyor ve kadinlarda gusül abdesttinde sac derisinin yikanmasi yeterli oluyor,sacin kendisinin islatilmasi sarti yoktur.

Bu durumda sacin boyatilmasinda bir sakinca olusmuyor.

Bazi gecici boyalar oluyor,bunlar su geciriyor, saci yikadikca boya akip gidiyor bunu bütün koaförler biliyor bu boyalar hic bir sakinca icermiyor, fakat yukarida belirttigim aciklamaya göre daha uzun süre sacta kalan ve sacin uzamasiyla boyanin asagiya inmesi durumlarindaki boya ve sac derisi hususunu daha emin ve net bir aciklamayla insaallah yakinda sorup size acikliyacaz.

selam ve dua ile..


cok teşekkür

cok teşekkür ederimm...acıklayacagnz günü bklıcm ...:)

(X)
Kapat
-->