Çocuk eğitimiyle ilgili şeyler yapmak ve öğrenmek istiyorum bu konuda kendimi nasıl eğitebilirim?

Sorunun kısa açıklaması: 
benim 3 aylık bi kız bebeğim var ve ben şimdiden onun eğitimiyle ilgili şeyler yapmak ve öğrenmek istiyorum bu konuda kendimi nasıl eğitebilirim.kendime ve ona nasıl yararlı olabilirim bubun eğitimini nereden alabilirim.kendimi nasıl eğitebilirim annelikte?
Cevap: 

Değerli kardeşimiz,

çocuğun eğitimi anne karnına düştüğü andan hatta anne ve babalarının evlenmeden önceki hayatlarında gyaptıkları tercihlerle başlıyor. Bu açıdan bebeğinizin eğitimine bir an önce başlamak istemeniz çok yerinde bir karar olmuş.

Öncelikle bir çocuğun en tesirli muallimi onun annesidir. Anne olarak bebeğimize elden geldiği kadar "Allah'ın bana bir emaneti" nazarıyla bakıp ona yaptığımız hizmeti Rabbimize kulluk olarak bilmeliyiz. Bu manadan hareketle abdestsiz emzirmemeye çalışmak, çocugumuza Kur'an dinletmek ve sürekli kendimizi manevi anlamda geliştirmeye gayret etmemiz gerekir. Çocuk ahlaki ve ruhi yapısının temelini ilk gördüğü model olan annesinden alır. Ona doğru modellik yapabilmek için bizim de kendimizi eğitmemiz, düzenli bir manevi programa girmemiz yerinde olacaktır.

Bunların yanında mütedeyyin pedagogların hazırladıkları kitap ve programlar da takip edilirse çocuğun dilini öğrenmemize ve muhtemel yanlışlardan korunmamıza faydası olur.

selam ve dua ile..

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kendinizi manevi yönde geliştirmek için Risale-i Nur külliyatı ve derslerini; çocuğunuzun eğitimi için uzman pedagog Adem Güneş'in Anadolu Pedagojisini anlatan kitaplarını okuyabilirsiniz.

Yorumlar

(X)
Kapat
-->