cocugum cok huysuz oldu ve yok nedır nasıl anlatabılırım

Sorunun kısa açıklaması: 
s.a oglum 2,5 yasını doldurmak uzere ılk oncelerı cok uysal cok akıllı bı cocuktu bu aralar huysuzlastı olur olmadık seylere aglıyor ve bısey ıstıyor yoktur evde dıyorm ınanmıyor ve hala ısrarla ıstıyor goturup gosterıyorum bak yok ıste dıye anlatamıyorum lutfen bana yardımcı olun ne yapmalıyım acaba
Cevap: 

Değerli Kardeşimiz,

Sadece bu bilgilere dayanarak bir yol göstermemiz mümkün değildir. Sizlerin çocukla olan ilişkiniz hakkında da detaylı bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Bu ise yazı ile çok mümkün olmuyor.

Dolayısı ile sizlerin bir pedagoga danışmanızı tavsiye ederiz. Bu imkanınız yoksa, Burç fm de düzenli program yapan ADEM GÜNEŞ BEY’i dinlemenizi tavsiye ederiz.

Eski programları da bulabilir siniz. Programa ulaşmak için alt linki tıklayınız.

http://www.burcfm.com.tr/p_7574_adem-gunes-ile-cocuk-deyip-gecmeyin.html

Selam ve dua ile...

Yorumlar

sevgılı kardesım kızım suan 3

sevgılı kardesım kızım suan 3 yasında. 2 yasına kadar gayet akıllı ve sakındi. 2,5 yasa basınca huy degiştirdi asi söz dinlemeyen bir çocuk oldu. o dönem arastırdımda gördümki 2,5 yas sendriromu varmış ve gercekten bu sendiromu ben kızımda aynı anlatıldıgı sekılde yasadım. bence oglunuz bu dönemden geçiyor. size tavsiyem inatlasacagınız ortam olusturmayın. çünkü bu durum onu daha çok asilestiriyor. netten 2,5 yas sendiromu diye arastırırsanız daha saglıklı bilgilere ulasabilirsiniz.Geçici bir dönem oldugunuda bilmenizi isterim.

selam ve dua ile...

slm a.Acizane sunu diyebilim,

slm a.

Acizane sunu diyebilim, 2 -3 yas dönemi cocuklarda en cok sikinti yasanan dönemlerden biridir, yavastan kendini kesfetmeye,bebeklik acizliginden cikis bende güclüyüm psikolojisine girdigi bir dönem.

kisiligi yavastan sekillenmeye baslar, inat ve egoistlik en üst safadadir,bebeklikten gelen her istedi olacak halinin farkina varip kendini isteklerinin merkezine koyar, illa istedigi olacak.

Dikkat ve sabir lazimdir, sakin  inatlasmayin onunla, daha cok ikna metodunu kullanin,dolayli yönden yönetin onu,davranis biciminizi örnek alacagini sakin unutmayin.dua edin,bu zamanin cocuklari düsündügümüzden cok cok daha akilli...

Bu konunun uzmani olmadigimi belirteyim,arastirin asagida saglam kaynaklardan derlenmis tavsiyeler var onlari ekliyorum.Cenab-i hak evladinizi salihlerden eylesin, imana kurana hizmet eden hadimlerden eylen amin.
------------------------------------------------------------------

1-Yalan söyleyen çocuğa anne, baba veya öğretmenin sert davranması yalanını önlemez. Belki de çocuğu kurnazlığa sevk ederek daha ustaca yalan söylemesine yol açar. Yalan söylemeye alışmış çocuğu bu ahlaktan vazgeçirmek için anne ve babalar evvela sabırla çocuğa nasihat edip yalanın haram olduğunu, yalan söyleyenlerin insanlar yanında rezil ve rüsva olduklarını, Allah’ın nazarında münafıklardan olacağını, düzgün konuşursa Allah’ın onu çok seveceğini anlatmalıdır.Çocuğu sık sık dini sohbetlere götürmelidir.

2.  Çocuk çok iyi bir şey yaptığı ve kendisinde güzel bir fiil ve hareket görüldüğü vakit sevilmeli, aferin kızım oğlum diyerek okşanmalı ve hoşuna gidecek bir şeyle taltif ederek hatırını almalı, herkesin arasında ve bilhassa yaşıtları arasında sena edilmelidir.

3.  Söz tutmaz tekdirden uslanmaz çocuklar ise, o evde otoriteyi sağlamak ve istikbalde terbiyeli yetişmesini temin için bazen dövmelidir. Bir hadiste efendimiz (ASM); “Çocuğunuzu ve hizmetçinizi terbiye etmek maksadıyla kamçınızı onların görebilecekleri bir yerde bulundurunuz ki bunu görmekle evin nizamına halel getirmesinler”  buyurmuştur.

4.  Sık sık yaramazlık yapan ve ziyan işleyen bir çocuk, şayet nasihati, tembihi, tekdiri duymuyorsa o zaman eline, sırtına, ayaklarına hafifçe vurmalıdır.Yüzüne ve başına asla vurmamalıdır. Veya çok sevdiği bir şeyi kısa bir müddet yasaklamalıdır.

5.  Çocuk yaramazlık yaptığı zaman terbiyesiz, ahlaksız, hayvan, lanet olsun, Allah belanı versin, Allah canını alsın, kahrolasın gibi sözlerle tektir edip beddua etmeyin. Bir hadiste denilir ki; “Hiçbiriniz diğerine Allah sana lanet etsin, Allah’ın gazabına uğra, cehennemde yan gibi beddualarla lanet etmeyiniz”.

6.  Kızınca çocuğunuza Allah akıl fikir versin, Allah iyiliğini versin, Allah hayrını versin, Allah canını almasın, gözün kör olmasın, Allah belanı vermesin gibi sözler söylemek hem kızgınlığı teskin eder hem de dua olmuş olur. Çocuğuna beddua eden adam çocuğunu bozar, ifsad eder.

7.  Çocuğun yaptığı ziyan eğer komşuya ise hemen elinden tutarak komşuya götürmeli kendisine özür dilettirmeli, ödenmesi icap eden bir şey varsa yine çocuğun eliyle onu ödemeli ve çocuğa ,gördün ya o işi bir daha yapma! diyerek tembih etmeli, komşusunun elini öptürerek komşuya karşı nasıl hareket  edeceğini, komşu hukuku bahsinde geçen edebi çocuğa öğretmelidir. Yoksa çocukların yaptığı gibi görmezlikten, duymazlıktan gelmek veya amma bir olmuş iyi olmuş, iyi yapmışsın demek çocuğun ahlakını öldürmek demektir.

8.  Eğer küçükken dikkat edilmez, üzerinde titizlikle durulmaz, müsamaha gösterilirde akaid-i diniyesi öğretilmez, ibadete alıştırılmazsa elbette ki büyüdüğü zaman şeytan ve nefis bir taraftan, kötü arkadaş ve akrabalar bir taraftan yakalayarak azdırır ve ubudiyet buyruğuna giremez, fasık, facir bir evlad olarak yetişir.

9.  Çocuğunuza daha küçük yaşta iken büyüklerine hürmeti, küçüklerine ve mahlukata şefkati, ana ve babaya, hocaya, sanata gidiyorsa ustaya itaati, saygıyı, helal ve haramı, cennet ve cehennemin ne olduğunu öğretmelidir.

(X)
Kapat
-->