Bir ailenin kimliğini oluşturmak için neler yapmalıyız

Sorunun kısa açıklaması: 
Biz 3yıllık evliyiz ben hayatta bir duruşumuz aile içi kurallarımız olsun istiyorum.bunu sağlayamadığımız için eşimle tartışıyoruz.1,5 yaşında çocuğumuz varonun için bile ne yapacağımıza dairprogramımız yok.Birbirine bağlı ,inaçlı ve sosyal bir aile dengesini nasıl sağlamalıyız.çocuğumuz için neler yapmalıyız . Fikirleriniz benim için çok önemli .Allah razı olsun.
Cevap: 

Değerli Kardeşimiz,

Çok ehemmiyetli bir nokta üzerinde duruyorsunuz; zira bu nokta ailede sağlam bir surette oturtulabilirse, inşaallah aile ferdlerinin dünyevi ve uhrevi saadeti büyük ölçüde sağlanmış olur.

Öncelikle bu konuda eşiniz de sizinle aynı bakış açısına sahip olmalıdır; oturup hedefinizi beraber tayin etmelisiniz, sonra bu hedefe nasıl gidebiliriz, malzemelerimiz, faaliyetlerimiz, yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler nelerdir diye net bir şekilde konuşmalısınız. Çoğu zaman insanlar zihinlerindekini kağıda döküp netleştirmedikleri için bocalama yaşarlar. Bu yüzden sürecin her aşamasında büyükçe bir deftere geldiğiniz noktayı, aldığınız kararları yazmanızı tavsiye ederiz. Bir problemle karşılaştığınızda aldığınız notlar çözüm için size ipucu verecektir.

Örneğin: Hedef olarak eşinizle beraber "İmanlı ve ahlaklı bir evlad yetiştirmek, eve İslami yaşayışın hakim olması" diye mutabakata vardınız. Sonra bu noktaya gitmek için vesileler neler olabilir? diye düşündünüz. Öncelikle bu tarz hayatı yaşayabilmeleri için eşlerin manen güçlenmesi, ruhen kuvvetli beslenmeleri gereklidir. Bu beslenme nasıl olacak? Eşinizle beraber Kur'an, cevşen hatmi başlayabilirsiniz, mahallenizdeki tefsir derslerine, dini sohbetlere iştirak etmek de çok kısa zamanda mesafe aldıran önemli vesilelerdir. Sabah namazından sonra eşinizle beraber tesbihleri çekmek, kerahet vaktinde beraber meşhur dualardan okumak veya akşam işten geldikten sonra 45 dakika eşinizin belli bir kaynaktan dini sohbet yapması veya ailecek büyüklerimizden sohbet dinlenmesi gibi faaliyetler çok faydalıdır. Yapılacakları belirledikten sonra -varsa- bir de İslami yaşayışa aykırı olan faaliyetlerinizi liste edip bunları hayatımızdan çıkarmaya çalışmalıyız. İzleniyorsa tv yi, bilgisayar karşısında kaybedilen zamanı azaltmak, yerine kitap ve Kur'an okuma sürelerini artırmak, aldığınız çok mühim kararlar olacaktır.

Haftada bir veya ayda bir eşinizle gidişatı değerlendirip vesileleri değiştirmek de güzel bir aile ortamı için faydalıdır.

Eşinize bunları çok sakin ve latif bir dille, yavaş yavaş telkin ederseniz, bu gidişatın onun başkanlığında devam edeceğini hissettirirseniz, herhangibir karşı duruşla karşılaşmadan beraber adım atacağınızı ümid ediyoruz.

Cenab-ı Hak bütün Müslüman ailelerini iman ve Kur'an dairesinde, hayırlı evladlarla rızıklandırsın.

selam ve dua ile..

Yorumlar

S.a. Halit Ertugrul Abinin

S.a. 

Halit Ertugrul Abinin "Adim Adim Evlilik" adli kitabini bu konuda tavsiye edebilirim.

Selam ve dua ile...

verdiğiniz cevap ve ilginiz

verdiğiniz cevap ve ilginiz için çok teşekkür ederim iyi çalışmalar...

(X)
Kapat
-->