Bana ve aileme gıybeti,dedikoduyu ve başkaları hakkında konuşmayı yapmamak için ve hayatımı ibadetler ile bir düzene koymam için yardımcı olur musunuz?

Sorunun kısa açıklaması: 
gıybeti,dedikoduyu ve başkaları hakkında konuşmayı yapmamak için ve hayatımı ibadetler ile bir düzene koymam için yardımcı olurmusunuz
Cevap: 

Değerli kardeşim,gıybet,dedikodu maalesef insanların zaaf noktasıdır. Bu zehirli baldan uzak durabilmek için önce Allahtan yardım istemeli sonra bizim çabalamamız gerekmektedir.Mümkün mertebe nefisle mücadele etmemiz gerekiyor.

Risale-i Nurun ''Mektubat''adlı kitabında bu konu çok güzel bir şekilde ele alınmıştır.Onu okumanızı tavsiye ederim.Kötü bir durumla karşılaşıldığı zaman önce elimizle,bunu yapamıyorsak dilimizle,bunu da yapamıyorsak kalbimizle buğzetmeliyiz ki bu da imanın düşük mertebesi olduğunu biliyoruz.

Bu yüzden gıybetli bir ortamda bulunduğumuz zaman karşımızdaki kişinin belki kalbi kırılır diye endişe ediyoruz ama yine de gıybet yapan kişiyi uyarmamız en güzelidir. O kişi belki size kırılabilir ama siz onun güvendiği bir kişi olursunuz. Aynı zamanda siz gıybete başvurduğunuz zaman o kişi tarafından uyarılırsınız.Böylelikle karşılıklı gıybet yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

İbadetler meselesine gelince namaz en önemli bir ibadet olduğu için öncelikle vaktinde namaz kılmaya özen göstermeliyiz. Vaktinde kılınan namazla hem ibadetlerimiz hem günlük diğer işlerimiz kendiliğinden düzene girecektir inşallah.Ayrıca haftanın bir günü dahi olsa düzenli takip ettiğiniz bir sohbet grubunuzun olmasını tavsiye ederim.

İlave bilgi için tıklayınız:

Gıybet Felaketiyle Savaş...

Selem ve dua ile..

Yorumlar

yukarida size güzel aciklama

yukarida size güzel aciklama yapilmis acizene sunu demek isterim,bu asrin bir özelligi var insan ahireti bildigi halde,günahi bildigi halde, hesabi bildigi halde,cezayi bildigi halde, cehennemi bildigi halde günahi isler, hatta bunlari bildigi halde severek günahlara girer...

diye bilirsiniz bu nasil oluyor,bu asirda biz insanlarin maalesef böyle bir özelligi var,bunun temelinde iman eksikligi vardir,yani Allaha iman ederiz,kitaba,peygamberlere iman ederiz ama bu sadece iman etme inanma noktasinda kalir.

Hayatimiza yansiya bilmesi icin bunlari neden ve nicinleriyle bilmemiz gerekiyor,bu zamanda imani zayiflatan etkilenler fenden ve felsefeden geliyor yani ilimden teknolojiden geliyor,yalnis anlasilmasin bu bilgilerin arkasina Allah konulmadigindan geliyor.

Bu asirda neyi nicin yaptigimizi bilmemiz gerek ilmi ve imani bir asirda yasiyoruz, eger sebebini iyi bilirsek insaallah o günahtan uzak duracaz yoksa nefis, seytan ve kötü ortamlar bizi miknatis gibi günah ateslerine cekecek.

 

Risale-i nur külliyati ve kitaplari bizim imanimizi süphelerden,vesveselerden kurtaran, neyi nicin yaptigimizi ögreten, bize tatmin edici aciklamala imanimizi kuvvetlendiren eserlerdir, mutlaka okumanizi tavsiye ederim, sohbete gitme imkaniniz varsa gidin,internetten sohbetlere ulasabilirsiniz, cahilligi kabul etmeyen bir asirdayiz,kendinizi ilmi ve ilmani yönden gelistire bilirsiniz ayrica ibadetlerinizide kolay ve güzel yapma suuru size kazandiracak, 30 dan fazla dile cevrilmis bütün dünyanin okudugu bir eser okunmaya deger olmali.

 

Hakkinizi helal edin.cenab-i hakka emanet olun

 

asagidaki bu linkte giybetle ilgili bir video mevcuttur izleyebilirsiniz.

 

http://www.hanimlar.com/video/giybet

S.A çok güzel tavsiyelerde

S.A çok güzel tavsiyelerde bulunmuşsunuz.ALLAH uygulamayı nasip etsin inşaalah
dualarınızda bulunmak dileği ile ALLAH razı olsun.

(X)
Kapat
-->