Cevap eklenmemiştir
Offline
Son giriş: 08/07/2015
şiddette eğilimli çocuklar ve cinsiyet ayrımı
Ülkemizde oluşan bazı acımasız cinayetler herkesin dikkatini anne babalar acaba yanlış çocuklar mı yetiştiriyorlar soruna çevirdi. Şiddet eğilimli çocuklar özellikle büyüyüp birer yetişkin olduklarında ciddi anlamda tehlike saçabiliyorlar. Bu konuda uzmanların yapmış oldukları açıklamaları burada sizlerle paylaşacağım.

ncelikle anne ve babaların bilmesi gereken en önemli detay çocuğu dünyaya getirmek değil marifet olan. Çocuğu ciddi anlamda doğru bir insan olarak yetiştirebilmek en büyük marifet. Yoksa hayvanlar da gayet güzel anne ve baba olabiliyor. Onlardan farkımız çocuklarımıza verebildiklerimiz. En çok sorulan sorulardan biri ise çocuklarda cinsel kimlik ile ilgili sorulardır.
Çocuklarda cinsel kimlik 3 yaş civarında kendini yavaş yavaş hissettirmeye ve çocuğun cinsel kimliğini keşfetmesi ile başlar. Burada çocuğun beyni devreye girer ve sahip olduğu cinsel kimliği benimsemeye başlar. Anne ve babalar ise burada çocuğun cinsiyetine uygun ama abartısız şekilde davranmalıdırlar.
Çocukların cinsiyetleri sizin için çok önemli olmamalıdır. Sonuçta bir insan yetiştiriyorsunuz. Onların cinsiyeti değildir aslında başrol. Peki Kız ve erkek çocuk yetiştirmedeki farklar nelerdir? Öncelikle burada yapılan en büyük hata çocukların cinsiyetlerine göre sevilmeleri. Benim aslan oğlum ve güzel prensesim gibi.
Bunun yanında karşı cinsiyete benzer hareketler sergilediklerinde kızlar övülürken erkek çocukların yerilmesi son derece yanlıştır. Örneğin bir kız çocuğu tıpkı bir erkek çocuğu gibi erkeksi oyunlar oynuyor ve erkek gibi davranıyorsa bu eğlenceli bulunarak bazen övgü ile karşılanabiliyor. Ancak bir erkek çocuğu ağlak ve kırılgan davrandığında tıpkı kız gibi hareket ediyorsun denilip aşağılanabiliyor. İşte cinsiyet ayrımı çocuğun beynine burada işleniyor.
Şiddete eğilimli çocuklar arasında yapılan araştırmaların hepsinde çocukların şiddete maruz kaldıkları ve aileleri tarafından aşağılandıkları saptanmıştır. Bu nedenle çocuklar he ne yanlış yaparlarsa yapsınlar onlar birer bireydirler asla aşağılanmamalıdırlar ve asla şiddete maruz kalmamalıdırlar. Bunun yanında bir kızınız ve bir oğlunuz varsa kesinlikle ikisinin de hakları eşit olmalı. Erkek çocuğu asla kız kardeşinden daha fazla hakları olduğunu düşünmemeli. Cinsiyet ayrımı yapılmamalı kardeşler arasında.
KAYNAK: ANNEÇOCUK.COM

 

Yorumlar