Mehmed Paksu

 

Sitedeki Yazıları

Sevgiyi Sevenler
İÇİMİZDE DÜŞMANLIK duygusu mu önde, sevgi duygusu mu? Kalbimizde nefret duygusu mu hâkim, yoksa muhabbet duygusu mu? Bir insanla karşılaştığımızda onda hoşumuza gitmeyen şeyler mi gözümüze çarpıyor, yoksa hoşumuza giden taraf­ları mı?
En Son Ne Zaman Televizyonu Kapatıp Sohbet Ettiniz?
Saadet asrının güzelliklerini bir nebze olsun evlerimize taşıyabilirsek, kendimize ayıracağımız zamanımız bereketleneceği gibi, "ekran" tutkunluğu, TV mahkumiyeti de o nispette azalır.
Çocuğa Din Eğitimi Nasıl Verilmeli?
Yemek yemekten sürümeye kadar hayatı, ilk adımlarını anne babasından öğrenen çocuk, küçükbaşlarda dinin uygulanmasını ebeveyninden görür ve onları taklit ederek öğrenirse, ileriki vıllarda alacağı eğitim daha sağlam ve sağlıklı olur.
İnsanı Uçuruma Götüren Sözler 3 "Âhirete gidip gelen mi var?"
ÖYLE BİR SORUYU soranlara şöyle demek lazım: Olmaz olur mu hiç? Var olan bir şeyden haber veren olmaz mı?
İddaa ve Milli Piyango $ans mı, Kumar mı?
Milli piyango, spor toto-loto, bahis, iddaa ve benzeri bütün oyunlar hangi adı taşırsa taşısınlar, hepsi birer kumar şeklidir. Başında "milli" kelimesinin bulunması bu kumar çeşidini masumlaştırmıyor.
Şikayete Hakkımız Var mı?
Yetmiş basamaklı bir minareye çıkardılar onu. Her basamağa da bir tane altın bıraktılar. Basamakları çıktıkça hem bir altın kazanıyor, hem de bir adım yukarı yükseliyordu.
Şükrü Nasıl Anlıyoruz?
Gelin isterseniz büyükçe bir kâğıt koyalım masa­nın üstüne ve iç içe dört daire çizelim. Birinci daire, çok büyük, koskocaman olsun. Buna kâinat dairesi, başka bir ifadeyle evren dairesi diye­lim. Yani, gördüğümüz, duyduğumuz, bildiğimiz ve­ya bilgimizin ermediği, her şeyin içinde bulunduğu daire...
Ne Kadar Sabırlıyız"?
İMANIN İKİ ŞUBESİ vardır: Biri sabır, diğeri şükür. Sabır, teslim olmaktır. Allah'tan gelen her şeye gönül rızasıyla katlanmaktır. Şükür de nimetin değerini bilmek, memnun olmak, memnuniyetini her haliyle ifade etmektir. Sabır, inşam feryat etmekten, dilini şikâyet etmekten, hırçın ve huysuz bir karaktere sahip olmaktan uzak tutmasıdır.
Elveda Ramazan, Hoşgeldin Bayram
Bayram bir sevinç ve neşe günüdür. Yüce duyguların coştuğu, sevgi ve saygı, hislerinin mü'minler arasında alabildiğine canlandığı güzel günlerden biridir. O günde yardımlaşma ve kaynaşma son sınırına varır.
Malımızda Hakkı Bulunanları Unutuyor muyuz?
"Eğer, ezkiya zekâvetlerinin zekâtını ve ağniya, velev zekâtın zekâtını milletin menfaatine sarf etseler, milletimiz de başka milletlere yolda karışabilir." Bediüzzaman
Tükenenler ve Tükenmeyenler
15 AĞUSTOS 2003 CUMA günü Amerika'da elektrikler kesildi, Amerika'nın doğusu, Kanada'nın güneyi kap karanlık oldu üç gün boyu, her şey söndü. Herkes yere yığıldı. Caddeler, meydanlar insan seli oldu. İnsan yapısı olan her şey anlamını yitirdi. Ne güçleri kaldı Amerikalıların, ne takatleri; elleri ayakları tutuldu, dilleri damakları kurudu.
Ramazan Orucunun Faydaları
Cenab-ı Hak yeryüzünü bir sofra haline getirmiş. Her çeşit nimeti o sofrada dizmiş. Sayıya gelmeyecek, bitip tükenmeyecek kadar bolca vermiş. Yüzlerce çeşit sebze ve bunlardan yapılan tencereler dolusu, tabak tabak yemekler. Yüzlerce tür meyve; üzümü muzu, elması armudu, eriği şeftalisi, kavunu karpuzu, bahçeler dolusu. Ağaçların elleriyle elimize sunulan nimet içinde nimetler. ..
Siyahdut'un Beyaz Meyvesi
1975 YAZININ sıcak bir Temmuz günüydü. Üç arkadaş Gaziantep'ten yola çıktık. İstanbul, Edirne, Bursa, Konya derken, son durağımız Isparta ve Eğirdir oldu. Oradan da hızımızı alamadık. Sarp bir araziden, inişli çıkışlı daracık bir karayoluyla Barla kasabasına doğru uzandık.
Karı-koca birbirlerine nasıl seslenmeli?
Evin reisi olan bey, çocuklarının annesi, hayat arkadaşı ve dert ortağı olan hanımını ismiyle çağırırken ona olan sevgisini hissettirirse; hanım da beyini çağırırken, samimi, sevgi dolu ifadeler kullanırsa birbirlerine olan saygı ve bağlılık mânâları açık bir şekilde görülür.
Gerçek Yatırım, Peşin Kâr
TİCARET, kâr için yapılır. Her malın etiket fiyatında bir kâr oranı vardır. Yüzde on, yüzde yirmi, yüzde elli. Fakat yüzde yüz kâr çok nadir olur. Yüzde bin ise dünyada hiç olmaz. Böyle bir ticaret ne görülmüştür, ne duyulmuştur, ne de mümkündür.
Baharın Cennet Yüzü
ŞUBAT'TI, MART'TI derken Mayıs gelir, takip etmeye bile fırsat bulamadan dünya değişir, âlem başkalaşır, kâinat bayrama hazırlanır. Buzlar çözülür, hayat başlar; daha doğrusu her varlık birer birer kıpırdanır ve canlanır. Toprak ana doğum sancıları ile kıvranır. Önce yavaş yavaş kabarır, yarılır, çatlar. Devamında her taraftan gürbüz gürbüz filizler, tomurcuk tomurcuk çiçekler fışkırır.
Musibetle Gelen Saadetler
İNSANIZ, can taşıyoruz. Hastalık da bizim için dert de, acı da bizim için ıstırap da... Ağrısız baş, sancısız diş olmaz. Bu âlemde her şey arzu ettiğimiz gibi olmuyor. Her şey planladığımız gibi gitmiyor.
Gönül Fatihleri
HER FETHİN ardında manevî bir fatih vardır. Her başarının arkasında Hakka açılan bir el vardır. Fatih Sultan Mehmed'in de sırtını dayadığı bir Akşeyh'i vardı.
İstanbul'un Fethi ve Fatih'in Niyeti
PEYGAMBERİMİZDEN fetih müjdesini alan Sahabiler ve daha sonraki nesil, bu şerefe nail olmak için asırlar boyu mücadele ettiler. Ama fetih, Sultan Fatih'e nasip oldu. Bir rivayettir anlatılır: Birgün Sultan II. Murad oğlu küçük Mehmed'i yanına alarak Hacı Bayram Veli'nin ziyaretine gider. Fetih meselesini açar. Büyük veli, bir süre başı yerde düşündükten sonra şöyle der:
Allah'a Havale Edince
ZAMAN OLUR olayların üstesinden gelemezsiniz. Boyunuzu, boynunuzu ve gücünüzü aşar, imkânınızı zorlar, eliniz ayağınız tutulur. Bir yerde çaresiz kalırsınız. Yüzde yüz haklısınız, sonuna kadar doğrusunuz. Bir şeyler yapmak istersiniz, bir karşılık vermeniz gerekir. Melül mahzun bakakalmak içten içe sizi bitirir.
Peygamberimizin Edebi ve Ahlâkı Nasıldı?
"Edebin her çeşidini Cenab-ı Hak, Sevgili Peygamberimizde toplamıştır. Onun sünnetini terk eden, edebi terk eder."
Sünnetlere Nasıl Uyarız?
"Sünnet-i seniyyenin meseleleri, hattâ âdâbları, gemilerde hatt-ı hareketi gösteren kıblenâmeli birer pusula gibi, hadsiz zararlı, zulümatlı yollar içinde birer düğme hükmünde görüyordum." (Lem'alar)
Sünnetleri İşleyince Kazancımız Ne Olur?
"Ümmetimin bozulmaya yüz tuttuğu bir zamanda kim benim sünnetime tutunursa yüz şehidin sevabını kazanabilir." (Hadis-i şerif)
Aile bireyleri sofrada bir araya geliyor mu?
Bu zamanda sofra o kadar büyük bir fonksiyon icra ediyor ki, onun yerine başka bir âdeti getirip koysanız, imkânı yok, onun yerini tutmaz. Nasıl tutar ki? Ailenin edebi, nezaketi, hassasiyeti, şefkati, fedakârlığı, diğergâmlığı, sevgisi ve sadakati sofrada bir araya gelir. Aile iletişiminde "sofra" çok önemli bir işlev görür. Dinî ve millî kültürümüzde sofra hep baş köşeye oturur. Bizi biz yapan değerlerin birçoğu sofra başında toplanır.
Ailede kadın mı haklı, erkek mi?
Aile ile hayatında öncelikle, birisinin ayağı kayıp da düşünce, diğeri onu kolundan tutup kaldırmalı. Birisi bir çıkmaza ve aşmaza saplanmışsa, öbürü ona yeni bir çığır açmalı ve çıkış yolu göstermeli. Hastalanması halinde kendisi de aynı dertle dertlenmen', ona çaresizlikler sunup derdini bir iken ikiye katlamamalı.
Namaz Kılmak Çok mu Zor?
Önce bir soru: Namaz usandırır mı? Bir zaman yaşlı başlı, güçlü kuvvetli, yüce makam sahibi bir adam bana dedi ki: "Namaz iyidir, güzeldir, fakat her gün beşer defa kılmak çoktur, bitmediğinden usanç veriyor/'
Kaç Yıl Namaz Kılacağız?
Kaç yıl yaşayacağız' dersiniz? Olsa olsa yüz yıl. Daha ötesini kimse istemez. Ya ne zaman öleceğiz?
Namaz Kılınca Elimize Ne Geçer?
Al sana şu kadar para, otur, şu işi yap" deseler, şevkle çalışırız. Çalışırken usanır mıyız? Bıkkınlık gösterir miyiz? Hayır, göstermeyiz. Neden? Çünkü ücret peşin.
Namaz Kılmaya Vakit Yok mu?
Annemız uyarır: "Kızım akşam namazını kıldın mı?" "Hayır, dersten fırsat bulamadım" "Dizi filmin bitmesini bekledim." "Arkadaşımla sohbete dalmışız."
Çalışan İnsanın Namaz Bereketi
"Beni namazdan alıkoyan ve usandıran öyle gereksiz şeyler değil. Ben aile geçindiriyorum. Çalışmak zorundayım, namaz kılmaya zaman bulamıyorum”
Namazdan Soğutan Vesvese!
Namaz kılarken aklıma çok kötü şeyler geliyor. Bu halde iken nasıl namaz kılayım?'' Namaz kılan herkes bu dertten şikâyet eder. Namaza durduktan sonra aklımıza çirkin düşünceler, edep dışı şeyler gelir. Canımız sıkılır, kalbimiz daralır, kafamız karışır, sonunda huzurumuz kaçar.
Her Şeyle Birlikte Namaz Kılıyoruz!
"Namaz, bütün ibadetlerin nurlu bir fihristi ve bütün varlık türlerinin ibadet çeşitlerine işaret eden kutsal bir haritadır."
Namazda Bütün Varlıkları Temsil Ediyoruz!
Namazda birçok varlığın ibadetini temsil ediyoruz. Yani namazdaki duruşlarımızda ve hareketlerimizde bazı varlıkların duruşlarını ve görünüşlerini ifade ediyoruz.
İnsanı Uçuruma Götüren Sözler 2 "Onda iman ne gezer?"
“ONDA İMAN ne gezer?” “O imansızın teki” “Onda zerre kadar iman varsa ben kafamı keserim” gibi sözler daha çok kızgınlık anında söylenmiş sözlerdir.
Güzel huylar nasıl çirkinleşir?
O kadar güzel hasletler, o kadar güzel ahlâkî kurallar ve o kadar iyi huylar var ki, bunlar yerli yerinde kullanıldığı zaman bir değer kazanır. Yerinde ve zamanında kullanılmazsa, içi ve içeriği değişir, o güzel haslet, çirkin bir kılıfa bürünür, tamamen farklı bir şekil alır.
Fatiha Suresi'nde bulunan ince sırlar
Her gün en az elli defa okuduğumuz Fatiha Suresi ulvi âlemlerden insanlık âlemine gelmiş İlâhi bir hazinedir.
(X)
Kapat
-->