Keşke " keşke " demeseydik..

Keşkelerimiz ..

Keşke mavi gözlü olsaydım..!!

Keşke daha zengin olsaydım..!!

Keşke kadın olsaydım..!!

Keşke erkek olsaydım..!!

Keşke evlenmeseydim..!!

Keşke filanın makamında olsaydım..!!

Keşke zamanı geri çevirebilseydim..!!

...

Diyerek iç geçirmeyin lütfen(!) Çünkü bu hâl insan psikolojini altüst etmekten başka bir işe yaramaz.

 

Bizi biz yapan özelliklerimiz farklı olmamızdır. Boyumuz, kilomuz, kulağımız, hayat şartlarımız başta parmak izlerimiz, düşüncelerimiz, karakterimiz, duygularımız, hayallerimiz, sevgilerimiz, nefretimiz... dünyada yalnız bize aittir. Bir eşi ve benzeri yoktur.

 

Çünkü seri üretim değiliz! : )

 

Ya olsaydık? Herkes aynı duyguyla gülüyor,ağlıyor ve yaşıyor olurduk...Hepimizin aklı, gücü, yetenekleri, sevgisi aynı ölçüde yaratılmış olsa idi; Bir Gül'e baktığımız vakit bir milyar insan ile aynı duygularla şiir yazardık iki güreşçi ölünceye dek birbirini yıkamazlardı. Koşu maratonuna başlayan yarışmacılar aynı anda başlar, aynı anda aynı dakikada, saniyede,salisede yarışmayı bitirmiş olurlardı. Herkes aynı rengi seviyor, aynı düşünce ile hayata lanse edilmiş evler arabalar görürdük. Bu sıkıcı hayatı biz kullarına yaşatmak istemeyen Cenab-ı Allah'ın üzerimizde El Bedii isminin tecellisini görüyoruz. Örneksiz  yaratan, çok güzel yaratan...

 

Her daim başarılı olamayız her zaman mutluda..!! Yarışmalarda, meslek statülerinde, koşuda, akılda, şiirde, yazıda, ezberde hepsinde de dünya birincisi olacağım demeyin veyahut ta başarı elde edeceğim demeyin. Her alanda başarılı olmak demek zaten sonu tüketmek demektir. Belli bir dereceye sahip olamamakta " keşke " demek değildir.

 

Olmayacak şeyler istemeyelim..!! Anadoluda çok güzel bir tabir vardır "..suyu akışına bırakmak " gerçekten bu söz keşkelere cevap olsa gerek! Olmuşu ve olacak olanı önleyemeyiz. Tedbir alıp, taktir edilip, tevekkül etmek en doğru olanıdır. Cenab-ı Allah bir ayeti celilede "Allah'ın, sizi kendisiyle birbirinize üstün kıldığı şeyleri istemeyiniz. Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır. Kadınlara da kazandıklarından pay vardır. Allah'tan fazlasını isteyin. Muhakkak Allah her şeyi bilendir." (Nisa süresi 32) buyurmaktadır. O vakit insana yakışan Yaradanın verdiği özelliklerini keşfetmesi ve hayatına aksetmesi olacaktır. Kendimizi keşfedip hayatımıza nakış nakış işlemeliyiz.

 

İnsandan insana olağan depresif "keşke" kelimesinin yeri ve zamanı değişkendir. Birini sevebiliriz. O bizi sevmiyor olabilir veyahut ta ulaşılmaz bir aşk ta olabilir ama bu hâl insana " keşke beni sevseydi..keşke daha güzel olsaydım da gönlü bana kaysaydı.." gibi gibi cümleler kurdurmamalı. Çünkü dünyanın sonu değil!!.. Hayatta her daim çok köşeli çözümler üretmeyi öğrenmeliyiz.

 

Sevgili Peygamberimiz bu hususta : "....Her şeyde hayır vardır. Sen sana faydalı olanı yapmaya çalış. Allah'tan yardım iste. Tembellik ederek acizlik gösterme. Başına bir iş geldiğinde "Keşke şöyle yapsaydım böyle olurdu" deme. " Bu Allah'ın takdiridir. O dilediğini yapar. " de. Çünkü "Keşke" kelimesi şeytanın eylemine yol açar." buyurmuştur. (Müslim, Kader, bab 34, hadis 2264)

 

Keşkelerimizi yok edelim!!..ve dimağlarımıza mahiyeti ve manevi değeri oldukça büyük " hayırlısı olsun" nu bırakalım. Çünkü Cenab-ı Allah  "..Biz sizi şerle de hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz " (Embiya suresi 35.ayet)

 

Diğer bir ayette " Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz."

(Bakara Suresi 216.ayet) buyrulmaktadır.

...

 

Sevgili Okurlar! Sözün özü " keşke " kelimesi geçmiş zaman diliminde yapmadıklarımız veyahut ta pişmanlıklarımız için kullanılır. Adından da anlaşıldığı üzere geçmiştir ve geçmişte kalmıştır. Geçmişi ise itina ile günümüze taşıyan bizlerin " keşke " dolu sözleridir. Geçmiş biz insanlar için yalnızca gelecek için tecrübeler taşır.

Prensibimiz, değerli Abraham Lincoln'nun dediği gibi ...her "keşke"nin yerine bir iyi koy yaşadığın anlara ve anları böl yıllara...hadi "keşke"lerini say, senin için yüzlerce "keşke" nin karşısına bir "iyi ki" koy yaşanan anlara inat... hadi tart...

"

 Keşke " siz günlerin temennisi ile..

Yazar: 

Yorumlar

"Dün geçti, elinde senet yok ki yarına kavuşasın öyleyse hakiki ömrünü bugun bil" diyor üstad keşke geçmişte şöyle şöyle yapsaydım diyerek bugünü harcayanlardan olmayalım.

Ölüm anından itibaren pişmanlık ve çaresizlik içerisinde "KEŞKE" demek istemiyorsak, hiç vakit kaybetmeden Rabb'imizin çağrısına icabet etmeli, dünyada iyi anlamda yapıp ettiklerimizi artırmalı, ertelememeliyiz...

Hepimizin, bu kelimeyi kullandigi mutlaka olmustur..Hatice hanimin yazdigi gibi; bize hic faydasi olmayan, derdimizi desen, bize ah ah dedirten,( olmayacak duaya amin) gibi bir sey.. en iyisi keskeleri lügatimizdan atmak..Hic pismanlik duymayacagimiz, hayirli , iman dolu ömrümüz olur Insallah...
(X)
Kapat
-->