Marul'un şaşırtan faydası!

Salataların vazgeçilmezi marulun meğer ne çok faydası varmış.
 

Amerikalı bir kadın uyku sorununu marul yiyerek çözmüş. Bitki, ağrı kesiyor, sinirleri de yatıştırıyor. 

Manav ve pazarlarda her mevsim kolayca bulunabilecek bir sebze marul. İçinde vücudumuz için çok gerekli ve değerli vitaminler barındırıyor. A, B1, B2, B3, B6 ve E vitaminleri; fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum ve selüloz bunlardan. 

İyi marul, iri ve sıkı göbekli olmasından anlaşılır. Marulun özsuyunun ağrı kesici, uyku verici ilaçlarda kullanıldığı biliniyor. Aynı zamanda bu beyaz su sinir hastalıkları, regl sancıları ve boğmacaya karşı da kullanılıyor. 

Marulun kökeninin Kafkasya olduğu biliniyor. Göbekli marulun tarihiyse Romalılara göre oldukça eski. Marulun tohumlarından elde edilecek tozdan günde iki küçük tutam alınabilir. Marulun sinirleri yatıştırıcı özelliği yanında loğusa kadınların sütünü çoğalttığı da biliniyor. Ayrıca kan şekerini düşürücü özelliği olduğu da unutulmamalı. Marulu veya diğer yeşil yapraklı bitkileri çiğ yiyecekseniz iyi bir şekilde yıkayıp bir saat kadar sirkeli ya da limonlu suda bekletin. Sonra tekrar yıkayıp tüketin. Sirkeli ya da limonlu suda beklettiğinizde sebzenin içinde bulunması muhtemel çeşitli hastalıklara yol açabilecek mikroplar temizlenmiş olur. 

Uyuyamıyorsanız marul yeyin 

Yazılarından sıklıkla faydalandığım yazar Maurice Messegue'dan edindiğim bilgiye göre, Messegue yıllardan beri uyuyamama hastalığı çeken zengin bir Amerikalı kadını marulla tedavi etmiş. Rahatsızlığı için geldiğinde uykusuzluk yüzünden sinirleri oldukça bozuk olan yaşlı kadın her akşam külde pişmiş üç demet marulu yemeye başlar. Sonra da yanında bol miktarda marul tohumuyla memleketine döner. Messegue, "Neden külde pişmiş marul?" sorusuna da şöyle cevap veriyor: "Üç demet çiğ marulu yemeye birçok kişi cesaret edemez. Çünkü üç marul koca bir tepsiye sığar." diyor ve ekliyor: "Ama marul çiğ yiyebilenlerin pişirmelerine hiç de gerek yok tabii." 

Yoğurtlu marul salatası 

Sirkeli veya limonlu suda bekletip bol suyla yıkadığınız marul yapraklarını, vitamininin kaybolmaması için ellerinizle koparıp çukur bir kaseye koyunuz. Yeterli miktarda zeytinyağının içine biraz sumak, karabiber, tuz, birkaç damla sirke ve limon ilave edip güzelce karıştırın, hatta çırpın. Ardından 7-8 kaşık yoğurt ve bir çay kaşığı kadar toz şekeri ekleyip tekra karıştırın. Sonra bu karışıma marul yapraklarını ilave edin. Dilerseniz salataya mısır da ekleyebilirsiniz. Satalayı, maydanoz yapraklarıyla süsleyip servis yapın, afiyet olsun. 

 SAMANYOLU HABER

 

Yazar: 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->