Doağdan Gelen Güzellik...

Doğal Bakım Yağları

Portakal  yağı: Cildin güzel olmasını sağlar, cildi sıkılaştırır, sivilce ve akneleri kurutur. Tonik olarak kullanılır.

Limon yağı: Sivilceleri giderir, cildi güzelleştirir.Tonik olarak kullanılır. Nemli pamuğa damlatılarak cilde uygulanır.

Kayısı yağı: Yüz temizliğinde kullanılır. Akneleri temizler,cilde canlılık verir.Yaşlanmayla ilgili ortaya çıkan kırışıklıkları giderir. Nemlendirici özelliğe  sahiptir.

Gül yağı: Cilde canlılık kazandırır ve gerginleştirir. Alerjik ciltler,egzamalı ciltler ve açık yaralara iyi gelir. Makyaj temizler ve doğum lekelerini alır.

Buğday yağı: Hücre yenileyici, selülit için,yanık yara ve diğer cilt problemlerinde, kırışıklıklarda etkili olarak kullanılır.

Papatya yağı: Duyarlı ve problemli ciltlerde yaraları iyileştirici ve cildi besleyici özelliğe sahiptir.

Havuç yağı: Cildin bozulmasını önler ve hücre yenileyicidir.Cilde masaj yapılarak uygulanır.

Jojoba yağı: Sivilceleri iyileştirir ve selülit tedavisinde kullanılır.

Yasemin yağı: Cildi besleyici ve selülit giderici olarak kullanılır.Cilt sıkılaştırıcı olarak da kullanılır.

Bu yağlar ayrı ayrı kullanılabildiği gibi cilde karıştırılarak da uygulanabilir.  Adı geçen yağlardan oluşan karışımdan ıslatılmış pamuğa bir çay kaşığı dökülür.Losyon şeklinde cilde sürülür. 30 dakika sonra ılık suyla yıkanır.

Cilt Bakım Maskeleri

Normal ve kurumaya meyilli ciltler için
1 tatlı kaşığı bal
2 çorba kaşığı süt kaymağı

Bunları karıştırıp, iyice çırpın.Göz etrafı hariç tüm yüze sürün. 20 dakika bekleyin. Su ile yıkayın. Bu canlandırıcı bir maskedir.

Olgun, sivilce ve siyah noktalı ciltler için
1 tatlı kaşığı kuru bira mayası
2 tatlı kaşığı sıcak su (ılık sütte olabilir)
  
Macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Sonra yüze sürün 20 dakika bekletin. Bol su ile yıkayın.

Kırışıklıklar için
1 çay kaşığı bal
½  muz
1 yumurta sarısı
1 komposto kaşığı badem yağı
    
Malzemeler karıştırılıp, yüze sürülür.Yarım saat beklenir daha sonra yıkanır.

Cildi canlandırmada, gevşemiş ciltleri zinde yapmak için
1 büyük haşlanmış patates
Bir miktar taze süt
1 yumurta sarısı
 
Patates ezilir, içine süt ve yumurta sarısı konur, karıştırılır. Püre kıvamına gelince ılık olarak yüze sürülür, 20 dakika bekletilip, bol suyla yıkanır.

Cildi eski güzelliğine, elastikiyetine kavuşturmak ve toksinlerden arındırmak için
Havuç
Maydanoz

Karıştırılıp püre haline gelene kadar blendırdan geçirilir. Kuru ciltler için biraz badem yağı, biraz bal konulup yüze sürülür. Daha sonra 20 dakika bekletilir ve ılık suyla yıkanır.

Yağlı ve yağlanmaya meyilli karma ciltler için
1 yumurta akı
2 çay kaşığı limon suyu
Yumurta akı beyaz olana kadar çırpılır. Limon suyu karıştırılır. Yüzde 20 dakika bekletilip, yıkanır.

Onarıcı Maske
1 çorba kaşığı bal
1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Yumurta sarısını çırpmaya başlanır üzerine zeytinyağı dökülerek karıştırılır. Sonra balı katılır. Yüze uygulanır ve bu şekilde 15 dakika bekledikten sonra yıkanır. Genellikle bu maske olgun ciltlerde uygulanır.

 kaynak : ismek

Yazar: 

Yorumlar

ne kadar sıklıkta yapmak lazım günlük mü

teşekkürler bu bilgileri bilmiyodum

bitkiler doğadan gelmez! Başı boş değildir! Konuşma literatürümüze dikkat etmeliyiz...Bitkiler şifalı olamaz,şifa bitkileri vesile kılıp ihsan edilir Yaratıcı tarafından...Bu tip belirteçlere ihtiyaç olduğunu gördüm sitenizde,her türden insan ziyaret ediyor neticede.Amacına uygun olmalı herşey,acizane tavsiyem...

zizi çok seviyoruz

bu yazdığınız tarifeler günlükmü yoksa haftalık bi bakımmı açıklarsanız sevinirim

mrb.Hanımlar.com`a teşekkürlerimi sunuyorum.Çok faydalı bilgiler içerikli. SAYGILAR........

ellerinize sağlık ben yeni gördüm bu siteyi hoşumada gitti.banada yardımcı olursanız memnun olacagım önce güzeldi cildim ama şimdileri ne yapacagımı bilmiyorum.cildiyeye çok gittim,ne verdilerse kullandım ama ilaçlar şimdi hem tüy yaptı,kırışıklıklarım çogaldı 30 yaşında olmama rağmen felaket.elmecık kemiklerim dışarı fırladı yanaklarım kırışıklıktan köçkük duruyor.çok üzülüyorum.banada yardımcı olursanız çok sevinirim.kolay gelsin.

bence kayısı yağı kardeşim

mrb size bir sorum olacak.kayısı yagı cilde sürülürmü. yoksa kayısı çekirdegi yagımı .cevaplarsanız sevinirim CEVAP : Sevgili Begüm; kayısı çekirdeği yağını birebir oranda buğday yağı ile karıştırıp, ıslak bir pamuğa çok az dökerek sürebilirsin. Göz altlarında haftada bir defadan fazla kullanma.. Sevgiler..

burnumun üstü cok kötü kizardi yara haline geldi nasil iyilestiririm lütfen acil yardim edin CEVAP : Değerli Kardeşimiz; yaranızı öncelikle uzman bir cilt doktoruna gösterirseniz, Siziniçin en uygun merhemi/pomadı verecektir. Bitkilerde, yaralar için kantaron(bindebirlik otu)yağı, aynısafa merhemi, mürver yağı iyi gelmektedir. Bu yağların kullanımı hakkında internette sayısı kaynak bulunmaktadır. Acil şifalar duası ile..