Yiyeceklerin vitamin değerini nasıl artırabiliriz?

 

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, sebze ve meyvelerden yüksek oranda nasıl yarar sağlanabileceği ile ilgili püf noktalar verdi.

 

Sebze ve meyveleri, şiddetli akan suyun altında yıkamayın: Sebze ve meyvelerin içindeki bazı vitaminler suda çözünüyor. Bu nedenle sebze ve meyveleri şiddetli akan suyun altında uzun süre yıkamayın. Ayrıca sebzeleri yıkarken bütün halinde suya basın.

Tencerenin kapağını kapalı tutun: Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağını kapalı tutun. Buhar kaybolmaz ve yemeğin pişme süresi kısalır.

Pişirme suyunu dökmeyin: Sebze, makarna ve kuru baklagillerin pişirme sularını dökmeyin. Pişirme sularını çorba, yemek veya soslara ekleyerek yemeklerin besin değerlerini artırın.

Yemeğe soda eklemeyin: Pişirme sırasında eklenen soda, sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bazı vitaminlerde kayıplara sebep oluyor.

Piştikten sonra tatlıya şeker ekleyin: Sütlü tatlı pişirirken şekerini ocaktan alırken ekleyin. Pişirme sırasında eklenen şeker ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşur.

Yoğurdun suyunu dökmeyin: Yoğurdun suyunun süzülmesi veya bekletme esnasında oluşan yeşilimsi suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına neden olur. Riboflavin, vücutta önemli işlevleri olan bir vitamin. Bu nedenle ekmek mayalandırma, bisküvi, pasta ve çorba yapımında değerlendirilmesi sağlık açısından faydalıdır.

AİLE -SAĞLIK

Yazar: 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->