Tencereniz Ne Tür?

Tencereniz Bakır ise : Bakır tencerede yemek pişirmek belki de en sağlıklı yöntemlerden birisi... En büyük özelliği de, ocağın hararetini dağıtmasıdır. Pilav için en ideal tenceredir.

Kalayı tam yapılmış olan bir bakır tencerede yemek pişirirken dikkat etmeniz gereken husus; asit içeren gıda maddelerinin bakır kaplarda uzun süre kalmamasıdır.

Özellikle kefir içeceği mayalamak istiyorsanız, bunu asla bakır, alüminyum ya da çelik bir tencere ya da kapta yapmayın. Cam tencere/kap kullanın.

Bakır tencerelerin kalayları atmış veya bakır yeşil bir renk almışsa, bu tencerelerde de yemek pişirmeyin.


Tencereniz düdüklü ise : Düdüklü tencereler yalnızca acil durumlarda kullanılmalıdır. Besinlerin bazı özellikleri bu tencerede yok olur gider. Tahıllları yumuşatma amaçlı olarak kullanılabilirler.. Sert teller ile ovulmamalıdırlar. Bazı kaynaklarda da, düdüklü tencerede pişen besinlerin vitamin kaybına yol açmadığı belirtilir.

Tencereniz Çelik ise : Çelik tencereleri ilk aldığımızda pişirdiğimiz tavuk, kendi duyu ile pişer ve tencerenin dibine yapışmaz. Ancak zamanla tavuğu bu şekilde pişiremez oluruz.. Nedeni, tencerelerimizi temizlerken yaptığımız yanlışlardır. Sert ovma teli ile ovarak temizlenen çelik tenceremiz çizilir ve özelliğini yitirir. Daha önemlisi sağlığımız için ciddi tehlikeler oluşturur. Çelik tencerelerimiz zamanlar kararır. Bunu gidermek için şu yöntemi deneyebilirsiniz : Biraz sirkeyi bir kapta ısıttıktan sonra, yumuşak bir bezi bu ılık sirkeye batırıp iyice ovun ve ardından da iyice durulayın. Kuru bir fanila ya da benzeri yumuşak bir bezle de parlatırsanız, tencereniz pırıl pırıl olur.
Baz ıkaynaklara göre paslanmaz çelik tencereler alüminyum tencerelerden

daha zararlıdır. Bu tencereler, sağlığa zararlı olmamaları için, tel veya benzeri maddelerle ovulmamalıdır.


Tencereniz teflon ise : Teflon tavalara yapışmazlık özelliği veren madde(C-8) kanserojen etkisi vardır. Teflon tavalarda kullanılan bu maddenin başka alanlarda da kullanılmasından dolayı aşamalı olarak 2015 yılına kadar kaldırılacağı söylenmektedir.

Tüm bunların yanı sıra; maalesef ev hanımları çizik ve yıpranmış teflonları kullanmaktan çekinmemektedirler.


Tencereniz Cam ise : En güvenli tencere seçeneklerinden biridir.. Ancak bu tencerelerde pişirme esnasında ısı dağıtımı oldukça kötüdür, pişirme süresi diğer tencerelere nazaran uzundur. Bu nedenler de besinlerin vitamin değerlerinin azalması söz konusudur.

Tencereniz Toprak ise : Toprak kaplar da güvenli tencereler arasındadır. Ancak bu tür kaplarda dikat edilmesi gereken nokta, sırlarının dökük olmamasıdır. Diğer tencerelere kıyas ile daha kısık ateşte ve uzun süre pişirme yapılır.

Kimileri sırsız çömlekte fırınlarlar. Bu çöleklerin toprakları temiz olmalıdır. Sırlı çömleklerde ise; çömleğe sürülen sırrın kurşunsuz olmasına dikkat etmelidir.

Tencereniz Aluminyum ise : Alüminyum tencereler, yemek pişirmek için en sağlıksız olanları denilebilir. Alüminyum tencerelerin üzerini kaplayan alümin isimli madde kansorejendir. Bu madde, yemeklerimize çok kolay karışır (besinler piştikten sonra garip bir renk alırlar)

Tencereniz Emaye ise : Dikkat etmeniz gereken şey, emayenin çatlak ya da dökük olmamasıdır. Demir döküm emaye tencerelerin çatlama olasılığı, maden üzerine kaplama olan emaye tencerelerden daha azdır. Kalın dipli olan demir döküm kaplama emaye tencereler ağır olasalar da, diplerinin kalın olması sayesinde yemeklerimiz yanmaz ve güzel pişerler.

Tencere Altlığı(amyant) : Amyantlar, tencerelerin altlarına konularak, alevin hararetini azaltmak amaçlı kullanılırlar. Bu amacın dışında, ev hanımları amyantlarda ekmek kızartmayı çok severler. Ancak amyantlarda kızarttığımız ekmeklerin üzerine amyanttan bir parça yapışmı ise; uzmanlara göre vücudumuzda, özellikle de akciğerlerde tahribat yapmaktadır.

Tencere sıralaması : Tencerelerde ilk tercihleriniz; toprak(güveç), cam ya da bakır olmalıdır(tabii ki bakırlar kalaylı, güveçler sırlı olmalı, camlar çatlak olmamalıdır).

Emaye ve çelik ikinci sırada, teflon ve alüminyum ise kullanılmaması gerekenler grubundadırlar.

Kaynak : sağlık portalları

Yazar: 

Yorumlar

Alüminyum kapkacaklar hakkında benim de duyumum o ki; Alzheimer rahatsızlığının adının önünde bulunan "Al" buradan geliyormuş. Pişirdiğimiz kaplardan gıdalara geçen ve ordan da vücuda alınan alüminyumun, beyin hücreleri üzerindeki etkisinin olumsuz sonuçlarındanmış. Amerika'da artık alüminyum folyolar kullanılmıyormuş.

DEğerli Hatice HAnım; faydalandığımız kaynaklarda, "düdüklü tencerelerde ısı 110 dereceyi bulduğundan, sebzelerin bir çok özellikleri yok olur. Diastaslar 45-75, C vitamini 60, A vitamini 90, B ve D vitaminleri 110 derecede yansızlaşır. Düdüklü tencere ancak bir yardımcı olmalı, ya da acele yemek yapmak zorunda kalınca kullanılmalı. Yardımcı olarak kullanıldığında, geceden ıslatılan kuru sebze (fasulye, nohut v.b.) düdüklüde bir iki taşım kaynadıktan sonra ateş kesilir ve tencere soğumaya bırakılır. Tencere soğuduğunda içindeki besin maddesi yumuşamıştır. Düdüklüden çıkarılan yiyeceğin pişmesi başka bir tencerede tamamlanır." denilmektedir. Bazı kaynaklar ise; dediğiniz gibi bunun aksini söylemektedir. Çelik konusunda ise; bizler de evlerimizde çelik tencere kullanıyoruz ancak dedigimiz gibi, kullanımına özen göstermek gerekiyor. İkinci sırada yer almasının nedeni, yanlış kullanımının oldukça yaygın olması nedeni ile ciddi risk oluşturmasıdır. Doğru kullanılırsa, çelik de güvenli olabilir. dua ile vesselam

Ben çoğu yemeğimi düdüklüde yapıyordum bizzat bir diyetisyen de bunu önerdi. Kendi suyu ile piştiği için vitaminlerini içinde muhafaza ediyormuş. Oysa bu yazı tam aksini söylüyor. Üstelik tencere sıralammız da çelik tabi ki şimdi bu alışkanlıkları nasıl değiştirelim?

verdiginiz bilgiler için tesekkur ederim.. sağlıgımızı hiç düşünmeden yaşıyoruz maalesef.
(X)
Kapat
-->