Tebrikler hamilesiniz!

Evet, dünyanın en büyük mucizesi vücudunuzda hayat buluyor. Eğer bu hamilelik sizin de istediğiniz bir zamanda gerçekleşmişse zaten ayaklarınızı yerden kesmiştir. Yok eğer sizin ve eşiniz için bir sürpriz niteliğinde ise ve duygularınız karmakarışık olduysa şunu söylemekte yarar var sanıyorum: ?En uygun sağlık şartlarında bile hamile kalabilme ihtimaliniz yalnızca %30. Bu yüzden, eğer aylarca hatta yıllarca çocuk mucizesini yaşayamayan çiftleri düşünürseniz ne kadar büyük bir nimete sahip olduğunuzun farkına varacaksınız!?

Yüce Mevla?nın sizi araç kıldığı bu büyük mucize, bedenen olduğu kadar sizi ve eşinizi ruhen de büyük değişimlere sürükler. Peki bu süreçte sizi neler beklediğini biliyor musunuz?

İLK ÜÇ AY

Vücudunuzda neler olur?

İlk üç ay, hamileliğiniz her ne kadar fiziksel olarak dışarıdan belli hale gelmese de emarelerinin en şiddetli yaşandığı dönemdir. Vücudunuz, içinde hayat bulmaya başlayan canlıya yabancı madde muamelesi yapacağından birçok reaksiyon gösterir. Bu reaksiyonların en bilineni ve en yaygın olanı ?sabah bulantılarıdır.? Bu bulantılara sabah bulantıları denmesinin sebebi sadece sabah yaşanıyor olması değil muhakkak. Ancak kan şekerinin düşmesi durumunda bu olay daha şiddetli yaşandığından ve kan şekerinin en düşük olduğu zaman aç olduğumuz sabah saatleri olduğundan halk arasında bu isimle anılır.

En yaygın görülen ikinci belirti yorgunluk ve uykudur. Karnınızdaki bebek sizi zorlayacak kadar büyük olmasa da vücudunuz artık iki kişiyi yaşatmak için güç sarf ettiğinden yorgunluk hissiniz artar. Bu aylarda protein ağırlıklı beslenme şekli doktorlar tarafından tavsiye edilir. Tabi, 8. haftadan sonra miniğinizin oluşmaya başlayan kemikleri için de bol bol kalsiyum?

Kadınca kararınca tavsiyeler

* Hamile olduğunuzu ilk öğrendiğinizde -bu hamilelik planlı dahi olsa- bir şaşırma ve kabullenememe dönemi yaşamanız çok normal. Eğer böyle hissediyorsanız sakın kendinizi bu hisleriniz sebebiyle suçlamayın. Unutmayın ki bu olay sizi hem fiziksel, hem de değişen hormonlarınız nedeniyle duygusal anlamda çok etkileyecek bir süreç. Ayrıca hayatınızın en büyük sorumluluğu?

* Mide bulantılarını şiddetli yaşıyorsanız yemek yiyememe hatta mutfağa bile girememe gibi problemler yaşayabilirsiniz ve bu durum moralinizi bozabilir. Ama unutmayın ki tüm bu olumsuz ruh halleri ve fiziksel şikâyetleriniz geçici. Bu yüzden olabildiğince kendinize bu olayları dert edip, moralinizi bozmayın. Yapabildiğiniz kadar bu büyük olayın keyfini çıkarmaya çalışın. Eşinize küçük ?nazlar? yapmayı da ihmal etmeyin!

* Eğer sebepsiz yere ağlama krizlerine yakalanıyorsanız korkmayın. Tek sebebi değişen hormonlarınız. Ağlamamak için kendinizi sıkmayın. Ağlayın ve rahatlayın.

 

İKİNCİ ÜÇ AY

Vücudunuzda neler oluyor?

Hamileliğinizin en rahat dönemindesiniz. Artık bulantılarınız yok denecek kadar azaldı. Yavaş yavaş kilo almaya ve karnınız şekillenmeye başladı bile. Hamilelik hormonlarının gevşettiği yuvarlak bağlarınız sırtınızda ağrıya sebep olabilir. Vücudunuzun kan hacmi arttığından ekstra kan pompalamak için kalbiniz daha hızlı çalışmak zorunda. Bu durumda nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Yüce Mevla?nın kusursuz bir şekilde yarattığı, çocuğunuzun ilk besini olacak sütünüz, göğüslerinizden sızabilir.

Hamileliğin ikinci üç aylık dönemi birçok ilki yaşayacağınız bir dönem. Bunlardan en önemlisi bebeğinizin ilk tekmelerini artık hissedebilecek olmanız. İlk zamanlarda bu tekmeleri gaz sancısı sanmanız çok normal. Ama zamanla miniğinizle aranızdaki iletişim bu küçük tekmelerle sağlanacak ve siz her bir tekmeyi hissettiğinizde miniğinizin sağlığı için şükredeceksiniz. Bu aylar ayrıca bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz dönem de olacak.

Kadınca kararınca tavsiyeler

* Artık bebeğinizi yavaş yavaş hissetmeye başladığınız için ona alışma süreciniz hızlanacaktır. Belki önceki aylarda kabullenmekte güçlük çektiğiniz annelik kavramı artık alıştığınız bir durum. Bu güzel duygunun tadını çıkarın.

* Hızla artan vücut ısınız zaman zaman sizi bunaltabilir. Özellikle de hamileliğiniz yaz aylarına denk geldiyse? Ara sıra ılık duşlar alarak bu problemi hafifletebilirsiniz.

* Bu süreçte mide ekşimeleri ortaya çıkabilir. Bu problemi azar azar ve sık yemek yiyerek aşabilirsiniz. Daha ileri durumlarda doktorunuzun vereceği mide ilaçları sorunu çözmede yardımcı olacaktır.

SON ÜÇ AY

Vücudunuzda neler oluyor?

Karnınız artık iyice büyüdüğünden son üç ayınızda uyku biraz problem olabilir. Artık hareketleriniz çok daha kısıtlı. Bu yüzden bu son dönem sizi biraz zorlayabilir. Nefes darlığı şikâyetiniz artabilir.

   Artık miniğinizin hareketlerini sizinle birlikte eşiniz de hissedebiliyor. Hatta onun şekil değişikliklerini dışarıdan bakarak fark edebilirsiniz bile.

Doğuma az bir zaman kaldığından doktorunuz sizin için en uygun doğum şeklini söyleyecektir. Sizin de yapmanız gereken olabildiğince kendinizi doğuma hazırlamak?

Kadınca kararınca tavsiyeler

* Uyku probleminizi en aza indirebilmek için karnınızın altına ve bacaklarınızın arasına yastık koyabilirsiniz.

* Bu dönemin başlarında bebeğinizin kemikleri sertleşmeye başlar. Bu yüzden kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

* Artık doğum çantanızı hazırlama vakti geldi. Doğum çantanız için gerekli şeyleri doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

* Doğuma artık haftalar var? Bu durum sizi korkutabilir. Böyle hissetmeniz de çok normal. Ama unutmayın ki, siz; yaşamın en büyük mucizesine ev sahipliği yaptınız ve bu büyük mucizeye vesile olmak, size cenneti ayaklarınızın altına serecek bir vasıf kazandıracak. Annelik? Sizce çektiğiniz ve çekeceğiniz tüm acılar bu büyük ödüle değmez mi?

  

Eşler için birkaç söz?

Bayanlar kadar olduğu gibi baylar için de hamilelik sürecinin zor olduğu muhakkak. Sürekli değişen hormonlara bağlı olarak eşiniz asabi, üzgün, kırılgan hatta mutsuz olabilir. Bu dönemde siz beylere düşen olabildiğince anlayışlı olmanız ve elinizden geldiğince eşinize hem duygularını dinlemesinde hem ev işlerinde yardımcı olmanız. Unutmayın ki eşiniz, bunca sıkıntıyı sizden de bir parça olan ?miniğiniz? için çekiyor. Bu süreçte onu yalnız bırakmak sizce de bencillik olmaz mı?

moral dergisi

Yorumlar

allah cc razı olsun yazınız çok güzel olmuş gayet açık anlatmış anneliği allah cc herkese nasip etsin iyi günler

SELAMÜN ALEYKÜM yazınız o kadar güzel anlatmış ki,anneliğe ilk adımı okuyan her kadın eminim anne olmak için sabırsızlanacak.Anne olanları da tekrar bu güzellği yaşamaya davet edecek. Allah herkese hayırlı evlatlar nasip etsin inşaallah.Amin

Yazınız bir harika ALLAH,bağışlasın üç evladım var üçüde dünya tatlısı.yüce allahıma daima şükrediyorum Allah her isteyene evlat versin hoşçakalın

bende hamileyim 3aylik.inanin yazdiklarinizi aglayarak okudum.cok güzel bir duygu bu.Rabbim bütün isteyenlere nasip etsin.

Yazdiklariniz cok güzel cok detayli bir sekilde anlatmisiniz teşekkür ederim!! Insaallah bu duygulari her bir cocuk arzulayan ailelere, Cenabi Allah nasip eder. Dileyenler ve cocuk sahibi olamayanlar Allah yardimciniz olsun. Umudunuzu yitirmeyiniz!!

inşaallah ben de bir anne adayıyım şu an 6 haftalık ilk kalp atışlarını duyunca çok sevindim şaşırdım. Mevlam inşaallah hayırlı evlat ihsan eder duam hep buuu, hayırlısıylda büyütürüz...dualarla Allah a emanet olun. CEVAP : Sevgili Zeynep Hanim; Allah haiyrlar ile sihhat ve afiyet nimeti ile dunyaya gelmesini ve Kendisine (c.c) hak kul, Habibine (s.a.v) hak ummet olmasini ihsan buyursun.. Sihhatli, huzurlu bir hamilelik ve dogum duasi ile vesselam =) (editor)

Rabbim inşaallah bana ve benim gibi anne olmak isteyenlere bu mucizeyi tatmayı nasib eder.Dualarınıza beni de ekleyin lütfen.Dua ile...

Rabbim banada salih bir evlat nasip eder inşaallah cümlemize

evliliğimin 6. senesi olmak üzere ve bu mucizeyi yaşayamadım henüz ama Rabbim abes iş yapmaz vardır bi bildiği bu konuda okuyanlardan hayırlı dualarını bekliyorum Allah razı olsun CEVAP : Sevgili Kardesimiz; Allah size Peygamber soyundan gelmiş gibi imanli, ilimli, irfanli, ahlakli, sevimli bir evlad nasip eylesin insaallah. 7 sene sonra evlad sahibi olanlar da var. Allah hayirlisini ihsan buyursun Rahimiyeti ile insaallahurrahman.. Tevekkul ve Huzur ile, Allaha emanet kaliniz.. (editor)

aslında ben yenı bır anne adyıyım dah farklı bılgıler almak amacıyla bu sıteye gırmıstım ama yeterınce aydınlatılamadım sızden sadece daha fazla bılgı ıstıyorum
(X)
Kapat
-->