Suyun yaşamsal önemini ortaya koyan vücuttaki fonksiyonları nelerdir?

Suyun insan sağlığına olan yararları saymakla bitmiyor. Uzmanlar, su ile ilgili yaptıkları her araştırmada bir faydayı daha keşfediyor....

Su ihtiyacınızı düzenli olarak karşılarsanız, vücuttaki nem oranını da dengede tutarsınız. Suyun insan sağlığı için vazgeçilmez olduğu bilinen bir gerçek. Fakat ilginç olan, su ile ilgili yapılan her araştırmada, suyun yeni bir etkisi keşfediliyor. Amerika'da yapılan "Su ve Sağlık" adlı çalışmada, bu gerçeği gözler önüne serdi. Elbette, vücudun suya olan ihtiyacı, besine duyduğu ihtiyaçtan çok daha fazladır.

HASARLARA YOL AÇABİLİR
Yüzde 55
ila 75'i sudan oluşan vücudun günde, terleme, solunum benzeri aktivitelerle 2 ila 3 litre su kaybeder. Uzmanlar, ne şartta olursa olsun günde en az 1 ila 1.5 litre su içilmesini öneriyor. Sağlık için ve uzun yıllar mutlu bir yaşam sürmek için bu pek zor olmasa gerek. Su içmeyenlerin vücut metabolizmasındaki sorun, kısa sürede büyük hasarlara yol açabilir. Bu araştırmalarda kanıtlanan bir gerçek olarak dikkat çekiyor. Suyun yaşamsal önemini ortaya koyan vücuttaki fonksiyonları ise şöyle:

* Karbonhidrat, protein, vitamin, mineral gibi besin öğelerinin, vücudun en uç noktalarına kadar taşınarak, tüm hücrelerin beslenmesi ve yaşamını sürdürmesine olanak sağlamak.

*
Hücrelerde oluşan artık maddelerin böbreklere taşınıp, vücut dışına atılımına yardımcı olmak.

* Bağırsaklarda biriken artık maddelerin, vücut dışına atılımı aşamasında yardımcı olmak.

*
Eklemlerde gerekli olan kayganlaşmayı kolaylaştırmak.

* Gözlere, ağza ve burun için önemli olan nemliliği vermek.

*
Derinin nemini kontrol etmek.

* Kanımızın yeterli hacimde bulunmasını sağlamak.

*
Vücudun ısısını düzenlemek ve bunun için yardımcı olmak.

* Kış mevsiminde, soğuk havalarda vücut ısısını izole etmek.

*
Eğer herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, bunun gerekli yerlere taşınmasını sağlamak. İlaçtan oluşan artık maddelerin vücuttan atılımına yardımcı olmak

takvim

Yazar: 

Yorumlar