Stres ve kış depresyonuna birebir

Modern hayatın yan etkileri kendini stres ve yorgunluk olarak gösteriyor. Eğer son günlerde daha sinirli ve sabırsız olduğunuzu düşünüyorsanız, fazla uyuma ya da hiç uyuyamama gibi problemler yaşıyorsanız sebebi büyük ihtimalle stres ve mevsim dönümünden kaynaklanan depresyon hali.. Malum kış kapıda. Bu ruh halinden kurtulmanın yolu ise doğal takviye almaktan geçiyor.

Şu kasvetli sonbahar günlerinde daha sinirli ve sabırsız olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Kimbilir belki de insanlara ve olaylara karşı hoşgörünüz azaldı, omuzlarınızda ve boynunuzda sürekli gerginlik hissediyorsunuz. Ya da sabahları sürekli yorgun uyanıyorsunuz, aşırı yeme isteğiniz var veya iştahsızsınız. Bütün bunlara uyku problemleri de eklenmişse ciddi bir stres altında olabilirsiniz ve derhal önlem almanız gerekir. Çünkü vücudumuz herhangi bir stresle karşı karşıya kaldığında vitamin ve mineralleri her zamankinden daha hızlı bir şekilde tüketir. Bununla birlikte strese karşı vücudumuzun verdiği yanıt sonucunda kan basıncı artar, kalp daha hızlı çalışmaya başlar, kaslarda kasılmalar meydana gelir. Stres uzun süreli devam ederse daha ciddi uyku problemleri (fazla uyuma ya da uyuyamama), kronik yorgunluk sendromu (CFS), depresyon ve pek çok başka hastalık ortaya çıkabilir. ABD'de yapılan son araştırmalar, kardiyovasküler hastalıklar, kanser, metabolik hastalıklar ve cilt problemleri gibi pek çok ciddi hastalığın altında yatan nedenlerin başında stresin geldiğini ortaya koyuyor.

Stresle başa çıkmak için

- Antistres vitaminler diye bilinen B kompleks vitaminlerini ya da B vitamini içeriği zengin olan multivitamintakviyelerini kullanabilirsiniz.
- Strese karşı vücudunuzun direncini arttıracak, uyku sorunlarınıza yardımcı olacak takviyelerikullanabilirsiniz
- Bir spor merkezine gidecek vaktiniz olmasa bile en azından günde yarım saat yürüyebilirsiniz.
- Uzun süreli masa başı işlerde ayaklarınızı ve bacaklarınızı sık sık hareket ettirmeniz yararlı olur.
-Günde en fazla 2 fincan kahveyle (veya çayla) yetinmelisiniz. Bunların aşırı tüketimi halsizliğe, baş ağrısına ve beyin işlevlerinin azalmasına yol açabiliyor...

Yazar: 

Yorumlar

Super bır sıte emegı gecen herkesten Allah razı olsun ve toplumun boyle seylere ıhtıyacı var cok tesekur ederım

Allah razi olsun bu site yazanlarindan.cok guzel paylasimlar. ama ben ne yapsam da canimin sıkıntısını gideremiyorum... CEVAP : Değerli Kardeşimiz; ruhi bazı sıkıntılarımız Cenab-ı Allah tarafından, bizi; sabra ve nefis ile mücahedeye alıştırmak için bize verilen Rabbani birer kamçıdır. Burada kamçı ifadesi üzerinde duracak olursak, nasıl ki, tembelleşen, hantallaşan bir mahluku harekete getirmek için kamçı kullanılır. Aynen öyle de, tembelleşen ve yeknesaklık içerinde bulunan bir insan da bu kabz ve bast halleriyle adeta mü’min kamçılanmakta, ve vazifesinde ciddiyete sevk edilmektedir. Yalnız; sıkıntı ardından gelen rahatlık, vazifede ki ciddiyete halel vermemelidir. Bununla beraber sıkıntı halinin neticesinde mü’min ye’se düşmemelidir. Bu haletler Cenab-ı Hakkın Celal ve Cemal isimlerinin tecellisi iledir. Nasıl ki hastalık Cenab-ı Hakkın Şafi isminin tecellisi neticesi ise, sıkıntı haline Cenab-ı Hakkın el-Darr (celali isim) gibi isimlerinin, rahatlık ve genişlik hali de Cenab-ı Hakkın el-Vasi (cemali isim) gibi isimlerinin neticesidir. Bu halden kurtulmak için abdestli dolaşmayı adet haline getirmek ayrıca Kuranı Kerim ve cevşeni sık sık okumak gerekir. Yakınınızdaki iman sohbetlerine iştirak edebilir; insanın içine açacak bu sohbetlerde suallerinize cevaplar bulabilir, nur yüzlü arkadaşlar ile tanışabilirsiniz. Sevgilerle.. (editör)

Allah razı olsun hepinizden bu yazıyı okuyunca kendimi okudum sanki bendede aynı sorunlar var çok uyuyorum aniden sinirlilik ogün herşey yolunda giderse iyiyim ama bir aksilik oluğunda aniden çıldırabiliyorum bu konuda daha geniş çözümler yazabilirseniz sevinirim şimdiden teşşekürler aLLAH RAZI OLSUN

çok güzel içeriği olan bir site allah emeği geçenlerden razı olsun...

evet burda çok güzel şeyler yazıyor çok beğendim emeği geçen herkese çok teşekkür ederim

her şey çok güzel olmuş emeği geçen herkese çok teşekkürler

siteye tessekkur edıyorum. manevi reçetelerle bizi aydınlatmanızı istiyorum şimdiden teşekkur ederim CEVAP : Degerli Kardesimiz; sitede manevi recetelere her adımda rastlamanız mumkun.. insaallah gun gectikce daha cesitli seyler eklemeye gayret ediyoruz.. dualariniz ile yeni sisteme gecince kategorilerde oldukca fazla olacak insaallah. sevgiler (editor)

selam olsun herkese burda yazılan herşey çok güzel .bu yüzden öncelikle çok teşekkür ederim ve devam etmesini isterim rab sizinle olsun.

Kardeşlerim,ben çok denedim. Eğer bir sıkıntınız, üzüntü- nüz varsa, Allah'a yönelip, oruç tutun, zekat verin, namaz kılın. İnsanda ne sıkıntı, ne stres kalıyor. Dini ibadete yönelin.

Selamun aleykum. bu gunlerde nedenını bılmedıgım sıtreslerım var vede sabahları yorgun kalkıyorum .. sımdı bu yazıyı gorunce tam kendımle bır alakasını gordum...en azından sadece bende olmadıgını ogrenmıs oldum bu yazıyla.. tesekurler bızımle paylastıgınız ıcın..
(X)
Kapat
-->