SAĞLIKLI YAŞAMANIN 10 ANAHTARI


1- Uygun gıda seçin: Beslenmeniz tam, mümkün olduğunca organik, işlenmemiş ve GDO'suz gıdalardan oluşsun. Yediklerinizden en fazla besini ve sağlık kazancını elde etmek için yediklerinizin önemli bölümü çiğ olsun. Rafine şeker, özellikle işlenmiş früktozdan uzak durun. Kilonuzu korumanın iki anahtarı karbonhidratları sınırlamak (şeker ve tahıllar) ve sağlıklı yağ tüketimini arttırmaktır.

2- Acıkmadıkça yemeyin (uzun aralıklı iki öğün yemek): Son araştırmalar aralıklı yemenin, metabolizmanın hızlanması, kan şekerinin stabilize olması, insülin ve leptin gibi metabolik hormonların optimal düzeyde olmaları, inflamasyonun (iltihapsız yangı) azaltılması, vücuttaki yağ oranının azalması gibi birçok sağlık kazancı sağlayacağını gösteriyor. 

3- Düzenli egzersiz yapın: Güçlenme egzersizleri ve esnemenin (stretching) yanı sıra haftada 2-3 kez fitness egzersizlerini tavsiye ediyorum. Bu tarz egzersiz büyüme hormonunu destekler ki bu da sağlık, kuvvet ve dinçlik için gereklidir. Büyüme hormonu kilonuzu korumanıza ve yağ oranını azaltmanıza yardımcı olur.

4- Stres Yönetimi uygulayın: Duygusal durumunuz neredeyse tüm fiziksel ve zihinsel hastalıkta rol oynar. Meditasyon, dua, sosyal destek, yoga ve egzersiz ruhsal dengenizi koruyabilmeniz için uygun seçenekler arasındadır. Daha derin ve bazen gizli kalmış duygusal tıkanmalarla başa çıkabilmek için geliştirilmiş Duygusal Özgürleşme Tekniği gibi araçlar kullanmayı öğrenebilirsiniz.

5- Bolca temiz su için.

6- Mikrobiyomunuza (bağırsaklardaki sağlıklı mikroorganizmalar) iyi bakın: Bağışıklık sisteminizin yüzde 80'i bağırsaklarınızda yerleşiktir. Araştırmalar yararlı bakterilerin, inflamasyonu azaltma, toksinlerden arındırma, vitamin üretme, duygu durumunuzu iyileştirme ve kilo vermenize yardımcı olma gibi sağlığımızı birçok yönden etkilediğini göstermektedir. Bağırsak sağlığını en iyi durumda tutmanın en kolay ve maliyetsiz yolu beslenmenizde geleneksel fermente (mayalanmış) yiyeceklere düzenli olarak yer vermektir.

7- D Vitamini düzeyinizi optimize edin: Araştırmalar D Vitamini düzeyini optimize etmenin hangi nedenle olursa olsun ölüm riskini azalttığını gösteriyor. Bunu yapmanın en iyi yolu güneşe çıkmaktır ve vücudunuzun D Vitamini toksisitesini önleyen mekanizmaları vardır. Eğer ağızdan takviye alacaksanız bunun D 3 vitamini olduğundan emin olun çünkü D 2 vitamininin faydasından çok zararı vardır. D Vitamini takviyesi alıyorsanız mutlaka yeterli miktarda D Vitamini toksisitesini önleyen K2 Vitamini de alın.

8- Mümkün olduğunca fazla sayıda kimyasal, toksin ve kirleticiden uzak durun. Bunlar toksik ev temizlik malzemeleri, sabunlar, kişisel bakım ürünleri, hava temizleyiciler, böcek ilaçları, tarım ilaçları gibi maddelerdir, bunları toksik olmayanlarıyla değiştirin.

9- Sağlık için uykunuzu alın: Uykusuzluk metabolizmanızı ve hormon üretiminizi bozar. Son araştırmalar, kaliteli uyku uyuyamamanın, obezite, hipertansiyon ve tip 2 diyabet gibi metabolik hastalıklarda önemli rol oynadığını gösteriyor.

10- Kendinizi topraklayın: Çıplak ayak yürüdüğünüzde ve ayakta durduğunuzda topraktan vücudunuza serbest elektronlar geçer ve bu topraklama etkisi bildiğimiz en güçlü antioksidandır. Bu şekilde topraklama yapılması ağrıyı ve inflamasyonu azaltır, kan akışını iyileştirir, uykuyu iyileştirir ve daha birçok fayda sağlar.

Yorumlar

(X)
Kapat
-->