Saç boyası bebekte katarakt yapıyor!

Gebelikte saç boyası kullanımının,

bebeklerde doğuştan katarakta yol açabildiği belirtildi?

 

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Erbağcı, saç boyası katkılarının, gebe farelerin yavrularının gözlerindeki olası etkileri konusunda yapılan araştırma sonucuna göre gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyalarının, bebeklerde doğuştan katarakta yol açabildiğini söyledi.

Kozmetik dünyasında en sık kullanılan saç boyalarının oksidatif (ağartan) boyalar olduğunu ve genellikle modifiye edici (dönüştürücü) maddelerle üretildiğini söyleyen Doç. Erbağcı, ?Fakültemizde ?Grup I:2 A5NP? ve ?Grup II:2 NPPD? saç boyası katkılarının, gebe sıçanların yavrularının gözlerindeki olası etkileri konusunda araştırma yaptık ve araştırma sonucunda ilginç bulgular elde ettik? dedi.

İki katkı maddesi katarakt nedeni
Her iki katkı maddesinin, gebeliğin ilk döneminde uygulandığı 10?ar adet iki sıçan grubunun 30?ar yavrusu ile kontrol grubundaki 30 yavru sıçan karşılaştırıldığını belirten Erbağcı, ?Araştırma kapsamında, ?Grup I:2 A5NP? uygulanan 30 yavrudan 26?sında, ?Grup II:2 NPPD? uygulanan 30 yavrudan 22?sinde doğuştan katarakt hastalığı bulguları tespit edildi. Kontrol grubundaki 30 yavrudan ise yalnızca 9?unda bu bulguya rastlandı. Kontrol grubuyla diğer gruplar karşılaştırıldığında aradaki fark istatistiksel olarak çok anlamlı. Saç boyalarında kullanılan katkı maddelerinin gebe sıçanlarda hücre düzeyinde lens değişikliklerine neden olduğunu tespit ettik. Her iki katkı maddesi de gözde katarakt oluşumunu etkiliyor? şeklinde konuştu.

Araştırma fareler üzerinde yapıldı
Erbağcı, hamile fareler üzerinde yaptıkları araştırmanın saç boyalarının etkileri üzerine kendilerine önemli fikirler verdiğini ve bu bulguların insanlar üzerinde denenmemiş olsa bile geçerli olabildiğini ifade etti. ?Gebeliğin ilk aylarında annelerin kullandığı saç boyaları bebeklerde doğuştan katarakta yol açabiliyor? diyen Erbağcı, anne adaylarının özellikle gebeliğin ilk aylarında saç boyası kullanmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı.

Saç boyası göze temas ettirilmemeli
Gebeliklerinde saç boyası kullanan kadınlarda, boyanın bebeğe olan etkilerinin tam olarak bilinmediği fakat yaptıkları araştırmanın bu konuda daha geniş kapsamlı araştırma yapılması gerektiğini ortaya koyduğunu ifade eden Erbağcı, şunları söyledi: ?Saç boyası ayrıca göz ile temas ettiğinde de birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Göze direkt temas eden boyalar göz çevresinde egzamaya, korneal ülsere, glokom gibi hastalıklara sebebiyet verebiliyor ve göz sinirine toksik etki yapabiliyor. Bu nedenle saç boyası kullanırken de çok dikkatli olunmalı ve göze temas etmemesi için gerekli önlemler alınmalı.?

Erbağcı, yaptıkları araştırmanın ?Biotechnology&Biotechnological Equipment? adlı derginin 2006 yılı 20. sayısında yayınlandığını da sözlerine ekledi.

yeniasya

Yazar: 

Yorumlar

sitenizi tesadüfen keşfettim. ama,okudukça müptelası oldum. gerçekten bizlere yararlı bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederim.çalışmalarınız da başarılar diliyorm.sorum şu,saçımda çok beyaz var. bu nedenle boyamak zorunda kalıyorum. ancak, hamilelik döneminde bitkisel boya kullanmanın bebeğe bir zararı olur mu? ya da bir öneriniz var mı? teşekkür ederim. CEVAP : Değerli MEhtap Hanım; hamilelik döneminde bitkisel boya konusunda doktorunuza danışmalısınız. Kimi doktorlar, belirli bir boya markası verebiliyorlar. Ancak bunlaırn bazılarının içerisinde de kimyasallar olabilir. Çok dikkatli ve hassas olmak gerekir bu konuda diye düşünüyoruz. Boyaya alternatif olarak, şu tarifi yine mutlaka doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.. sevgilerle (editör) Beyazlayan saçlar için boyaya alternatif tarif: Ceviz kabuklarını iyice dövüp püre haline getirin. Diğer taraftan bir tutam ceviz yaprağını yarım litre suda kaynatın, 20 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sonra süzüp içine ezdiğiniz ceviz kabuklarından bir çorba kaşığı katın. Karışımı şaçlarınıza sürüp bir saat bekletin. Bunu haftada bir gün uygularsanız saç renginiz değişir, koyulaşır.

merhaba ben bebeklerde katarakt oldugunu hic bilmezdim ta ki basimiza gelene kadar iki aylik bebegimin dogustan kataraktli dogdu ve ben tahminen 3 4 aylikken sacimi actirip boyatmistim simdi bu bende hep soru isareti kaldi acaba diye.. zor bir hastalik ama tedavisi sukurler olsunki var.. tek bilmek istedigim acaba dogustan kataraktli bebeklerin veya cocuklarin beslenmesi farkli mi acaba.. suan bebegimiz 1 hafta once ameliyat oldu ve iki hafta sonra lens takacaklar sukurler olsun iyi gidiyor ben bunu sizlerle paylasmak istedim sevgilerimle CEVAP : Değerli Hülya KArdeşimiz; Allah c.c acil şifalar ihsan buyursun inşaallah dua edelim.. Sualinizin cevabını bilebilecek en güvenilir kişi, bebeğinizin doktorudur. Doktoruna her konuda danışmaktan çekinmeyin.. dualar ile.. (editör)

bilmiyordum gerçekten çok şaşırdım.bu biligileri bizimle paylaştığınız için site yöneticilere sonsuz sevgiler ve hürmetler. ben anne değilim ama ilerde bu bilgilere gerçekten çok ihtiyacım olacak Allah razı olsun

Sizlerden Allah razı olsun.Bu tür bilgilerle biz bayanlar aydınlanmış oluyoruz.Maalesef güzelleşmek isteyen bayanların bu isteklerini kullanan bazı çevreler onların ve onların nesillerinin sağlıkları hiçe saymaktadır...İşte biz bayanlar bu tuzaklara düşmemek için çok araştırmalı ve çok dikkatli olmalıyız...Selametle...

inanılmaz şaşırdım.gerçekten Allah razı olsun.site ile yeni tanıştım çok güzel bilgiler içeriyor.bu bilgi de çok aydınlatıcı.teşekkürler...
(X)
Kapat
-->