Neden ve Nasıl Yüzmeli?

Açık havada yapılabilecek o kadar çeşitli spor var ki. Ancak bunlar arasında insana en çok keyif veren yüzme denebilir. İster denizde, ister havuzda olsun, suları kulaçlarla yarmak, suyla bir bütün olmak ve onun kaldırma kuvvetiyle kendini bırakmak müthiş bir zevk. Yüzme spor olarak çok etkili olmasının yanı sıra, aynı zamanda doğal bir ilaç da sayılıyor.

Yüzmeyi diğer sporlardan ayıran en önemli özellik, suyun içinde yapılıyor olması. Suyun dinlendirici ve rahatlatıcı etkisiyle insan tüm sıkıntılarından arınıyor. Kısacası; yüzme sadece vücudun tüm kaslarını çalıştıran ideal bir spor değil, aynı zamanda beyni de dinlendiren bir çeşit rahatlama tekniği. Bu nedenle, gün boyu yüzseniz bile, harcadığınız enerji, akşamları zinde olmanızı engellemiyor. Aksine gücünüz yenileniyor ve kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz. Tabii vücudunuzun da forma girmesi ayrı bir avantaj sayılıyor. Çünkü hiçbir spor yüzme gibi tüm kasları aynı anda çalıştırmıyor. 

Sağlığın sırrı suda yüzüyor

Bütün uzmanların hemfikir oldukları bir nokta var; su, insan sağlığının korunmasında önemli bir rol oynuyor. İnsanın vücut direncini arttıran yüzme, kasları güçlendirip iskelet yapısını da düzenliyor. Bu nedenle uzmanlar, insanların yüzerek hayatlarını sigorta altına aldıklarını söylüyorlar. Dolaşım ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasında yüzmenin olumlu etkisi büyük. Bu nedenle kemik erimesinden, enfarktüse kadar birçok hastalığa karşı en doğal ve en ucuz ilaç yüzme sayılıyor. Batı ülkelerinde çocuklara çok küçük yaşlarda yüzme  öğretilmesinin temel sebebi de bu.

İyi yüzmek için teknik bilmek gerekiyor. Her spor gibi yüzmenin de kendine özgü teknik ve stilleri var. Suya giren herkesin bütün bu teknikleri çok iyi bilmesi gerekmiyor. Ancak yüzme tekniklerini ne kadar iyi bilirseniz, yüzmenin faydalarından da o kadar yararlanırsınız. Doğru atılan her kulaç, doğru alınan her nefes sizi sağlıklı spora biraz daha yaklaştırır. Çok hızlı veya çok iyi olmanız gerekmiyor. Sadece biraz olsun kurallara uyup, tekniğe adaptasyon sağlayın yeter. Böylece yüzmeden çok daha fazla verim aldığınızı göreceksiniz.

Yüzme stillerini biliyor musunuz?

Yan kulaç:
Yan kulacın en büyük avantajı insanı çok az yorması. Bu stilde vücut yana yatarken, o taraftaki kolla kulaç atılır ve bu durum dönüşümlü olarak sürdürülür. Yan kulaçta uygulanan bacak hareketine makaslama denir. Makaslama sırasında, alttaki bacak geriye, üstteki de ileriye doğru yavaşça açılır. Her iki diz hafifçe kırılır ve bacaklar hızla çarpılarak düzleştirilir. Bacaklar açıldıktan sonra kapama hareketi ileriye doğru bir itiş kazandırır. Çok zevkli olan bu stil, özellikle kalp hastaları için ideal.

Kurbağalama:
Kurbağalama da en eski yüzme stillerinden biri. Adını kolların ve bacakların kurbağa yüzüşüne benzer biçimde yanlara açılıp kapanmasından alan bu stil, özellikle dalgalı denizde etkilidir. Bu stilde yüzerken eller hep su içinde kalır ve yüzükoyun durulur. Kollar ve bacaklar ritmik olarak yanlara doğru açlıp kapanırken, nefes, hareketler sonunda, kollar içeri çekilirken alınır. Böyle düzenli bir biçimde nefes aldığınızda, uzun süre yüzebilirsiniz. Bu stil, yorulmadan uzun sure bu şekilde yüzmek isteyenler için ideal sayılır.

Kelebekleme:
Teorik olarak kelebekleme sadece yüzme yarışlarında kullanılan bir stildir. Ancak çoğu genç bu yüzme stilini uygulamaktan büyük zevk alır. Estetik bir görüntüsü olan bu yüzme stili oldukça zordur. Kelebeklemede kolların ikiside suyu yararak dışarı çıkartılıp, ileri atılır, bu arada bacaklar birbirinden ayırılmadan suya vurur. Kelebek stilde nefes her iki ya da üç kulaçta başın kaldırılmasıyla alınır. Çok güç olan bu yüzme stili, iyi bir vücut kondisyonu ve uyumu gerektirir. Yorucu olması nedeniyle yaşlılara ya da hastalara önerilmez.

Sırtüstü:
Yüzmenin belki de en zevkli stili sırüstüdür. Ancak sırtüstü yüzmenin de belli bir tekniği var. Yüzücü sırtüstü durumda, vücudunu olabildiğince düz ve yüzüş yönüne dik tutmalı. Kollar dönüşümlü olarak başın üzerinden geriye atılır ve omuz hizasında suya daldırılır. Kollar kalça kemiğine kadar geri çekilir. Nefes her iki kulaçta bir alınır. Sırtüstü yüzerken, kol hareketini en aza indirerek ve sadece hareket etmenize yetecek kadar ayak vuruşu yaparak, dinlenebilirsiniz. 

Serbest:
Serbest stil herhangi bir mesafeyi almada hemen herkes tarafından tercih edilen en hızlı yüzme stili sayılır. Serbest kulaçta, kolların hareketi yan kulaca benzer. Ancak her kulaçta bacaklar iki kez aşağı ve yukarı vuruş yapar. Bu stilde vücut suyun üstünde yüzükoyun durumdadır ve ayaklar hafifçe suya gömülüdür. Kolların ileriye itilmesini sürdürmek için, kollardan birinin çekiş hareketi biterken, diğerininki başlar. Serbest stilde nefes, her üç kulaçta bir başın sudan yarım olarak yana çıkarılmasıyla alınır.

Yüzerek kolaylıkla forma girebilirsiniz
Bacak kasları kadar, kol, mide ve boyun kaslarını da çalıştıran yüzme, zayıflamak, formunu korumak isteyenler için idealdir. Yarım saat düzenli olarak, ritmik bir biçimde yüzdüğünüzde yaktığınız kalori miktarı bir saat koştuğunuzda yaktığınız miktara eşittir. Yorulma oranı da koşma sporunun yarısından azdır. Üstelik sadece yüzerek değil, suyun içinde jimnastik yaparak da kilo verebilirsiniz.

 kaynak : ailem

Yazar: 

Yorumlar

gerçekten doğru !! ben de havuzda yüzüyorum ve iki ayda tam 8 kg verdim... boyum 170 cm kilom ise 80 idi şimdi 72 kilodayım gayet iyiyim eskiden merdiven çıkarken nefes nefese kalıyodum ama şimdi kuş gibiyim... bu arada yaşım 52 :))

allahın bizlere sunduğu en güzel nimetlerden biridir deniz.sayfanızı çok beğeniyor başarılarınızın devamını diliyorum. saygılarımla.

sayfanız çok güzel ama birazda resim ekleseydiniz daha güzel olurdu

Evet sadece yüzmenin bu kadar iyiliklerinin yaninda sirt ve bel agrilarina karsida iyi gelecegi uzman doktorlar tarafindan tesbit edilmistir. Herkese tavsiyem yüzmek iyi bir spor ve vücut sagligi icin önerilen bir spor dalidir deniliyor. Saygilarimla, bir gurbetciden.