Meyve sularını evde hazırlayıp taze tüketmek daha faydalıdır!

Doğal gıdalarla beslenme bilincimiz geliştikçe alışveriş sepetlerimizdeki ürünler değişiyor. Son zamanlarda yıllardır alıştığımız meyve nektarlarının yerini 'yüzde yüz doğal' diye pazarlanan katkısız meyve suları aldı.

Sağlıklı beslenmenin bedeli olarak hesaplar da ikiye katlandı; ancak meyvenin suyunu hazırdan içmek özellikle çocukların beslenmesi için kolaylık gibi görünse de meyveyi tam olarak tüketmenin daha ekonomik olduğu bir gerçek. Üstelik, her ne kadar meyve suyu doğal ve katkısız olsa da besin değeri açısından taze tüketilen bir meyvenin veya evde taze hazırlanan meyve suyunun yerini tutmuyor. Özellikle içeriğindeki, kanser ve kalp-damar hastalıklarını önleyici antioksidan maddeler bulunan nar ve üzüm suyu bugünlerde çok popüler. Beslenme uzmanları, bu meyveleri posa ve çekirdekleriyle birlikte tüketmenin veya suyunu evde hazırlayıp içmenin daha faydalı olduğuna dikkat çekiyor.

Beslenme ve diyet uzmanı Canan Alataş, "Hazır meyve suları elbette evde taze hazırladığınız meyve suyuyla eşdeğer değildir. Sağlıklı beslenmede önceliğimiz ise meyvelerin bütün olarak tüketilmesidir. Böylece meyvelerin yapısındaki A, C, E vitaminleri, karatenoid ve flavanoidler gibi güçlü antioksidanların yanı sıra yüksek posa içeriklerinden de faydalanmış oluruz." diyor. Canan Alataş, öncelik sıralamasını şöyle yapıyor: Bütün halinde taze meyve, evde taze sıkılmış meyve suyu, paketlenmiş doğal meyve suyu ve nektarlar.

Evde meyve sıkabilecek elektrikli veya el aletleriyle her türlü meyvenin suyu yapılabilir. Meyve sularının hazırlandıktan hemen sonra tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Alataş'ın verdiği bilgilere göre, meyve sularını değerli kılan vitaminlerin pek çoğu, ısı, ışık, hava ile temas ve mekanik etkilere karşı duyarlıdır. Bekleyen meyve suyu bunlara bağlı olarak besin değerini kaybeder. Meyvelerin komposto yapılarak tüketilmesi de bir seçenek olabilir; ancak genelde kurutulmuş meyvelerden hazırlanması ve kaynatılması nedeniyle C vitamini kaybı oluşur. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için, gün içerisinde, tüm besin gruplarının belli oranlarda tüketilmesi gerektiğini belirten Canan Alataş, su dışındaki her türlü yiyecek ve içeceğin belli bir kaloriye sahip olduğunu vurguluyor. Bu açıdan bakıldığında, taze sıkılmış veya hazır meyve suları sağlığa faydalı olmakla birlikte aşırı tüketildiğinde kilo kontrolü yönünden sıkıntı yaşanmasına sebep olabiliyor. Alataş, özellikle nektarlarda şeker oranının fazla olduğuna dikkat edilmesini istiyor.

Meyve tüketmek neden önemli?

Meyve ve meyve suları genel anlamda hastalıklara karşı tam bir kalkan vazifesi görmekte, bunu da yapılarında yer alan antioksidan maddeler sayesinde gerçekleştirmekteler. Hücrelerimiz, enerji üretimi için oksijene ihtiyaç duymakta, oksijen vücut hücrelerinde kullanıldığında ise serbest radikaller açığa çıkıyor. Ayrıca çevresel faktörler de (UV ışınları, sigara vb.) serbest radikalleri oluşturabiliyor. Bunlar, vücudumuzda bir kontrol mekanizması gibi görev yapan DNA yapısında hasara sebep oluyor. Serbest radikallerin sebep olduğu hücre hasarları; kanser, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyebiliyor. Antioksidanlar ise işte bu noktada devreye girerek, serbest radikallerin bu olumsuz etkilerine karşı savaşıyorlar. Yüksek antioksidan içerikleri ile nar ve üzüm ile bu meyvelerin suları ayrıca ön plana çıkmıştır. Tüm bu özellikleriyle, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp-damar sağlığını koruma, kanser türlerine karşı savunma mekanizmasını destekleme, daha sağlıklı bir cilt ve beden için meyve ve meyve suları önemlidir.

 

zaman

Yorumlar

kesinlikle taze meyve suyu!
(X)
Kapat
-->