Kilo Almayan Çocuk Ve Kilo Almayan Çocuga Yaklasim

Çocukluk çaginda sik karsilasilan problemlerden biri olup özellikle ilk 3 yasta görülür. Çocugun büyümesinin izlemi her toplumun kendi çocuklarina göre düzenledigi büyüme egrilerinden takip edilir. Ülkemizde bu amaçla kullanilan Türk çocuklari büyüme egrileri bulunmaktadir.

Çocugun kilosunun yasina uygun olmamasi tek basina olabilecegi gibi boy kisaligi ile birlikte de olabilir. Ayrica ailesel büyüme gecikmesi veya genetik faktörler de az kilo ve boy kisaligina neden olabilir. Tüm sosyoekonomik düzeylerde görülmekle birlikte ekonomik geliri çok düsük ailelerin çocuklarinda daha sik olarak karsimiza çikmaktadir. Kilo alamama yakinmasi ile basvuran çocuklarin %80'inin 18 aydan küçük oldugu görülürken, %1'inin de zayiflik ve/ veya boy kisaligi ile çocuk polikliniklerine getirildikleri bilinmektedir.

Büyüme anne karninda baslayarak ergenlik döneminin sonunu kadar devam eden bir süreçtir. Büyüme sabit bir hizla devam etmez. Süt çocuklugu döneminde ve ergenlik döneminde yasamin diger periyotlarina göre büyüme hizi artmistir. Çogu bebek ilk sene sonunda dogum kilosunu üç katina ulasir.

Ikinci yil ise bu artis Dogum kilosunun dörtte bire iner. Dolayisiyla bebegin istahi da buna paralel olarak azalir. Oyun çaginda ise artmis aktiviteye bagli olarak enerji gereksinimi artar. Uygun kalori saglanamazsa kilo aliminda duraklama ve kilo kaybi olabilir.

Sigara kullanma, gebelik esnasinda hastalik geçirme gibi nedenlerle anne karninda yeterince gelisemeyen bebekler yasamin ilk yillarinda bu farki kapatmak için fazlaca kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu bebekler ilk yilda aldiklari fazla kilo artisini daha sonraki yillarda kendi normallerine göre sürdürürler.

Büyümedeki normaller tamamen bireysel olup, çocuklar uygun beslenme ve uygun sosyal, psikolojik kosullarda genetik olarak belirlenmis hedefe ulasirlar. Bu nedenle dogumdan itibaren hiç bir problemi olmayan, büyüme egrisinde sapma olmayan, boyu ve kilosu orantili olan ama zayif görünen çocuklari daha sisman ve daha uzun boylu yapma çabasina girmek gereksiz ve yanlistir. Her seyden önemlisi bu tür arayislar normal giden gelisimde sapmalara neden olur. Çocuklari kiyaslamak son derece hatali bir davranistir.

Yetersiz Tarti Alimi Nedenleri :
· Yetersiz beslenme (en sik neden )
· Ilgi eksikligi · Kronik hastaliklar
· Akut hastaliklardan sonra (örnegin ishal, anjin, kulak iltihabi vb. sonrasi)
· Alinan besinlerin bagirsaklardan emilmemesi
· Demir eksikligi, toprak, kil, kagit yeme aliskanligi
· Dogumsal hastaliklar
· Ölçüm farkliliklari
··· Bebegin yeni beslenmis olmasi
··· Farkli tartilarin kullanilmasi
··· Bebegin giyinik tartilmasi

 

Çocuklarin çogunda ciddi bir hastalik olmayip çogu zaman yetersiz beslenme, özellikle ilk bir yas içinde bebegin ihtiyaçlarinin yeterince anlasilamamasi nedeniyle kilo alamamanin sik nedenidir. Bebegin agirlik egrisinde bir kaç aydir düsme varsa ve bu kayip sonraki ayda bir siçrama ile telafi edilmiyorsa yetersiz beslenme yönünde uyaricidir.

Anne sütü ile beslenen bir çocukta :
Bebek çok sik araliklarla emiyorsa bu, gereksindigi besini aliyor anlamina gelmeyebilir. Tam tersine yeterince beslenemedigi için sürekli emmeye ve beslenmeye çalisiyor olabilir. Bu durum geçicidir. Bebek büyüme sürecine girdiginde aldigi süt miktarini arttirmaya çalisir. Ayrica anne sütü rezervinin yetersiz oldugu anlamina da gelebilir.

Anne sütünün yeterli olup olmadigini anlamanin bir kaç yolu vardir:

Bebegin diski sayisi, rengi, kivami
Bezinin her beslemeden önce islak bulunmasi
Bebegin yutkunurken yutma sesi çikarmasi,
Meme emdikten sonra bebegin mutlu ve halinden memnun olmasi
Annenin sütü geldiginde gögüslerinin sismesi
Bir meme emzirilirken diger memeden kendiliginden süt gelmesi
Kilo aliminin yasi ile orantili olarak devam etmesi
Bütün bunlarin bulunmasina ragmen kilo alma problemi varsa asagidaki sorunlar arastirilmalidir.

  • Bebek yeterince emzirilmiyor olabilir. Günde en az sekiz kez beslemek gerekir. Gün boyunca üç saatten fazla veya gece boyunca 5 saatten fazla ara vermeyin
  • Bebekte emmeyi engelleyen gelisim kusurlari olabilir. Özellikle zayif emen, çabuk yorulan bebeklerde düsünülmelidir.
  • Annenin meme basinda çatlaklari, enfeksiyon, meme uçlarinin içe dönük veya düz olmasi bebegin memeyi kavramasini güçlestirir. Bu açidan dikkat edilmelidir.
  • Süt gelmesi fiziksel bir olaydir ve zihinsel durumunuz bu olayi engelleyebilir. En rahat hissedilen ortamda emzirilmelidir. Yeterli süt gelmemesi kiloda duraklamaya yol açar.
  • Bebek emme tatminini emzik gibi bir yerden sagliyor olabilir. Bu durumda gögüslere olan ilgisini kaybeder. Ayrica destekleyici nitelikte su verilmesi de istahini azaltarak emmesini engeller.
  • Beslenme sonrasi gazin çikarilmasi bebegi rahatlatir ve istahini arttirir.

Biberonla beslenen bebeklerde hangi türde mama kullanildigi, nasil hazirlandigi, gün içinde kaç kez ve hangi miktarda verildigi önemlidir. Beslenme sonrasi kusan bebeklerde veya aldigi besin agzina gelen bebeklerde istah azalmasi ve beslenmeyi reddetme görülebilir. Kilo alimini engelleyen böyle bir durum varliginda doktora basvurulmalidir.

Anne sütü alirken gayet güzel kilo alan bebekler ek gidalarin özellikle de kati pürtüklü gidalarin verilmeye baslamasiyla beslenmeyi reddedebilir. Bu durum geçici olup zorlamadan alistirarak azar miktarda yeni besinlerin tanitilmasiyla asilabilir. Ayrica yine ek gidalarin baslanmasiyla ishal, kusma gibi belirtiler ortaya çikabilir. Bu durumda tibbi bir problem olasiligi nedeniyle doktora basvurulmalidir.

Oyun çagi dönemindeki çocuklarin dikkatini toplamalari özellikle de uzun süreli sofra basinda oturmalari oldukça güçtür. Anne babalarin çocuklarini uzun süreli oturmaya zorlayarak yemeklerini bitirmelerini beklemeleri çocuklarda yemege karsi ilgisizlik yaratir. Ayrica yemek sirasinda televizyon vb. dikkat çekici aktiviteler de çocugun yeme aliskanliklarini olumsuz etkiler.

Beslenme aralarinda veya ana ögüne yakin verilen abur cubur besinler de çocugun istahini azaltarak kilo alimini engeller. Sürekli meyve suyu içen çocuklar beklenildiginin aksine siska ve zayif çocuklardir. Çocuklari oyalamak için ellerine bisküvi, çikolata vb. besinlerin verilmesi oldukça yanlistir. Artmakta olan bagimsizlik duygulari da önlerine konulan yemege karsi reaksiyon göstermelerine neden olabilir.

Büyümekte olan çocuklar yemek masasinin hakimini kendileri oldugunu düsünebilir ve farkli lezzet arayisinda olabilirler. Ayrica çocugun düzenli yeme aliskanligi kazanmasi için ailece sofraya oturulmasi ve çocugun bir birey olarak kabul edildiginin gösterilmesi gerekir. Sadece çocugun yedikleriyle ilgilenilmesi, bunu kullanacagi bir silah haline getirebileceginden, bu konuda ölçülü olunmalidir.

Yemesinde problem olmadigi halde kilo alamayan çocuklar ise mutlaka doktora götürülerek, aldigi besinlerin kalorisinin yeterli olup olmadigi, kilo ile boyunun paralel gidip gitmediginin tayin edilerek problemin ne oldugu çözülmelidir. Unutulmamalidir ki çok yemekten ziyade verilen yemegin kalori ve protein açisindan kalitesi önemlidir.

· Kusma, ishal vb. hastalik belirtileri varsa
· Halsiz ve bitkinse, soluk görünüyorsa
· Boy uzamasi da durakladiysa
· Gelisim basmaklarinda (oturma, kalkma, yürüme vb.) gerilik varsa
· Saçlari ve cildi sagliksiz görünüyorsa
· Annesiyle iyi iliskide degilse
· Okul basarisizligi varsa

 

Yorumlar

benim oğlum 8 yasında 125 cm

benim oğlum 8 yasında 125 cm yemek düzenli ve ne hazırlarsam yiyor ama boyuna ve yaşıtlarına göre zayıf duruyor ve pacakları çok üşüyor hafif hava soğudu bacakları özellikle buz gibi oluyor bana yardımcı olun ne yapmalıyım..tşklr

Sedagül hanım, bu durumun çok

Sedagül hanım, bu durumun çok farklı nedenleri olabilir. Aile hekiminizle veya bir uzman doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

üc yaşında yegenim var cok zayıf kilo almıyor doktora getirdim normal diyorlar ne yapmam lazım kilo alması icin bu hali beni cok üzüyor CEVAP:Değerli kardeşimiz, doktor normal diyorsa endişeleneceğiniz birşey yok demektir. Ama yine de gittiğiniz doktordan sizi tatmin eden bir cevap alamadıysanız başka doktorlara danışmanız faydalı olabilir.Aile doktorunuzdan gerekli yardımı alabileceğinizi düşünüyoruz. Ayrıca bu konuda merak edeceğiniz soruların cevabı "Kilo Almayan Çocuk Ve Kilo Almayan Çocuğa Yaklasim" başlıklı yazımızda mevcuttur, okuyabilirsiniz. Selam ve dua ile...

merhabalar benimde 31 aylik bir oglum var suan bi arkadasimin cocuklariyla bolca vakit geciriyoruz onun cocuklarinin biri 28 biride 12 aylik onlarin yemelerine bakiyorum nerdeyse beni yicekler cok istahlilar mama falan vermis anneleri benimki hem istahsiz hem ceneli dil papuc gibi yemek yemiyor mama hic vermedim 18 aylik olana kadar emzirdim tabi yemekle birlikte.. simdiye kadar surekli yer degistirdik babasindan ayri kaldigi zamanlar oldu simdide cok farkli bi yere cikti tayinimiz her defasinda kulturden gece gunduzune kadar herseyi degisip durdu degismeye devamda edecek hangi doktora sorduysam degisiklikler etkilemis dedi ancak bunlar beni tatmin etmiyor bende cocugumu yumos yumos opup oksamak istiyorum simdi kardesi olacak ozaman istahsizligina istahsizlikmi eklenecek lutfen uygulayabilecegim bi cozum onerin kolay gelsin selam ve dua ile...CEVAP:Merhabalar!..Değerli kardeşimiz, bu tür soru ve sorunlarınızın çözümü için, yine de, size güven verebilecek, dindar bir uzman ile dayalog halinde olmanız hem sizin açınızdan hem çocuklarınızın açısından son derece yararlı olur kanâtindeyiz.Allah'a (c.c.)emanet olun.Selam ve dua ile(editör)

kizim 3 yasinda 12.5 kilo cok istahsiz daha dogrusu harekette fazla oldugu icin yedigi sürekli tuvalete gidiyor cok zor anne olmak denemedigim yöntem yok ama ne care...

benim ikiz kızlarım var bu sene okula başladılar sınıflarındaki en kısa ve zayıf çocuklar benimkiler. onları bu şekilde görmek beni çok üzüyor...

Merhaba Hocam Ben 13 Yaşındayım.. 30 Kiloyum Hiç İştahım yok çoK zayıfım İştahsızlığımdan dolayı sık sık grip oluyorum bunu yanında öksürüğüm ve ateşimde oluyor..Bana Kilo Almam Önereceğiniz Bişi varmı..?? Cevabınızı Bekliyorum..CEVAP:İrem kardeşim, sorunun cevabı için uzman bir doktordan yardım alman gerekiyor. Sağlık konusunda bizim buradan herhangi bir şey önermemiz doğru olmaz. En kısa zamanda şifaya kavuşman duası ile. selamlar...

iyi günler benim kızım 24 aylık 10 kilo,82 cm. günde her yiyecekten yiyor,süt yoğurt yiyor,hergün kuruyemişe kadar.hiçbir sağlık sorunu yok ancak kilo almaya gelince hiç yok.vitamin ilaçları her içirişimde bir ıkınma hareketi yapıyorbağırsaklarına baktırdık herhengi bir parazit çıkmadı.vitamini kesince ıkınma hareketi de bitti.biz bir anlam veremedik.kilo aldırmak için başka neler yapılabilir?bu ıkınma hareketlerinin sebebi ne olabilir?yardımcı olabilir misiniz.....CEVAP: Değerli kardeşimiz, Allah (c.c.) çözüm yolları göstersin.Sağlık ihmale gelmez ve bizim bu konuda uzaktan kesin hüküm vermemiz yanlış olur.Her çocuğun kendine has bir gelişim süreci vardır.Bu farklılıkları da göz önünde bulundurararak çocuğunuzun gelişim sürecini takip etmek yerinde olur.Biz bu tür Soru ve sorunlarınız için bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.Şayet bir doktora gitmiş ve netice alamamış iseniz bununla yetinmeyip muhakkak başka başka güvenebileceğiniz doktorlara danışmanız, yardım almanız faydalı olacaktır.Allah'a emanet olun.Selam ve dua ile...

benim oglum 6 yaş 23 günlük ama kilosu 15. Doktora götürdügümüzde herşeyin normal oldugunu söylüyor ama bana öyle gelmiyor.iştahsız yemek yemeyen bir çocuk,bu yemeyle nasıl ayakta kalıyo hayret ediyom.bu duruma çok üzülüyorum ne yapabilirim? CEVAP: Oğlunuzun kilosu yaşına göre normal...Doktorunuza güvenemiyorsanız güvenebileceğiniz bir başka doktora daha başvurabilir yardım alabilirsiniz.Ayrıca aşağıdaki 'boy ve kilo değerlerini gösteren' linkten bilgi edinebilirsiniz. Selam ve dua ile...http://www.hanimlar.com/index.php?oku=22

slamlr benim oğlan 12 aylık ve 8.300 kg boy 71 sizce kilosu nsl çok iştahsız ve seçici herkez küçük dio napmam lazım CEVAP: Ve Aleyküm Selam: Değerli Aysun kardeşim, siz herkesin sözüne kulak asmayın... Her çocuğun yapısı ve gelişimi farklıdır.Bazı çocuklar çok hareketli olduklarından fazla kilo alamayabilirler.Önemli olan sağlıklı mı değil mi onu araştırmak lazım... Yaşına göre oğlunuzun boy ve kilo ölçüleri normal değerleri gösteriyor. Ancak herhangi bir edişeniz var ise konusunda uzman ve güvenilir bir doktordan en sağlıklı bilgileri edinebilirsiniz...Allah'a emanet olun...Selam ve dua ile...