Kalp Hastalığı Belirtileri

1. Göğüs Ağrısı

 

Göğüs kafesinin ön kısmında duyulan baskı hissi, sıkışma hissi ve özellikle bu ağrının bir efor veya hareket sırasında gelip, dinlenmekle tamamen geçmesi hastaya ve doktoruna kalp hastalığı ipucunu verir. Bu ağrı bazen sol omuz, sol kolun iç kısmı, boyun ya da alt çene ve sırttaki kürek kemiklerinin arasına da yayılabilir veya öncelikle bu bölgede hissedilebilir. Bunlar da genellikle efor veya egzersiz (yürüme, koşma gibi) sırasında ortaya çıkar ve dinlenmekle (5 dakikada kısa bir süre içerisinde) geçer. Ancak, aynı ağrılar otururken, yemek yerken, uyku sırasında da gelir ise bu durum daha ciddi bir kalp hastalığının (kalpkrizi) habercisidir. Bu durum, derhal bir ambulansla en yakın kalp merkezi veya hastanenin acil servisine gidilmesini gerektirmektedir. Hayati tehlike söz konusu olduğundan bu durumda en etkili müdahele hastanelerde yapılabilir.

 

 

 

2. Nefes Darlığı

 

Genellikle yürüme ve koşma sırasında hızlı soluma ve buna rağmen rahat nefes alamama duygusudur (hava açlığı). Göğüs ağrısı şikayetlerinde olduğu gibi, nefes darlığı da dinlenme halinde gelebilir ve bu durum ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Ancak bazı akciğer hastalıkları da (astım, amfizem gibi) benzer belirtilere yol açabilir ve gerçek sebebin kalpten mi, yoksa akciğerden mi kaynaklandığının anlaşılması çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda bir kalp uzmanının ileri tetkikleri yaptırıp (hatta bazen akciğer uzmanı ile birlikte çalışarak) hastanın gerçek sorununu saptaması gerekebilir.

 

 

 

3. Çarpıntı

Kalp hızını aniden çok yükselmesi (dakikada 100-300 arası atım gibi) veya çok düşmesi (dakikada 30-40 atım gibi) sonucunda veya düzensiz kalp atışlarına bağlı olarak göğüs kafesi içerisinde kalbin olduğu yerde hissedilen çarpıntı duygusudur.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Senkop (Bayılma)

 

Genellikle ayakta dururken birdenbire bilinç kaybı olup yere yığılma ve kısa bir süre sonra kendine gelme halidir. Son derece ciddi bir kalp hastalığının belirtisi olabileceği gibi diğer çok sayıdaki daha az ciddi sebeplerden de kaynaklanabilir.

 

 

 

 

 

 

5. Ayaklarda Şişme (Ödem)

 

Her iki ayak bileği, ayak üstü veya alt bacağın ön kısmında su birikmesine bağlı olarak şişme olmasıdır. İleri derecede bir kalp yetmezliğine bağlı olabileceği gibi, karaciğer ve böbrek bozukluklarına da bağlı olabilir. Kesinlikle araştırılması gerekir.

 

 

 

 

Kaynak : İstanbul Kalp Cerrahisi Vakfı

Yazar: 

Yorumlar

teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.benim de kalbimde bazen ağrı,sıkışma oluyor,nefes darlığıda var.ama nefes darlığı için dahiliye doktoru nefes egzersizi yaptırdı normal çıktı.psikolojik dedi.ayrıca bacaklarımda ayakta 5 dakika durduğumda şiddetli ağrı oluyor.ama aynı zamanda tiroid hastasıyım. acaba ağrı ve sıkışma bundan mı yoksa psikolojik mi?

slm herkese geçmiş olsun öncelikle ben henüz 16 yaşındayım ve sık sık kalbim sıkışıyor.çok hızlı atıyor. dinlenirken bile oluyor . ailemde de kalp hastalığı var.yanılmıyorsam kalp ritim bozukluğu.bendeki ne olabilir?sağlık ocağına gittim ama önemli bişey yok dediler.büyük bi hastaneye gidicem ama öncelikle bi tahminde buluna bilir misiniz? CEVAP: Bu konuda tahminde bulunmak mümkün değildir. Mutlaka bu alanda uzman bir doktora muayene olmalısınız.

ya benim kalbim ağrıyo doktora gittim doktor bana kalbim normalinden hızlı atıyo dedi. Ne yapmam lazım bi de sol kolumda uyuşma ve ağrı varr ne yapabilrim yardımcı olunn. CEVAP: Değerli Ayşe kardeşim, sadece bir doktora mı gittiniz? doktor size gerekli tavsiyelerde bulunmadı mı? Rahatsızlığınızın kaynağını ve nedenlerini size konusunda uzman bir doktor söyleyebilir. Başka doktorlara da gitmenizi önemle tavsiye ederiz. Size tatminkar bir cevap verilmediyse şayet sadece bir doktorla yetinmeyin. Allah şifa versin.Selam ve dua ile.

mehaba özellikle geceleri sol tarafımda sancı ve sol kolumda ağrı oluyor ekg göğüs kalp akciğer bölümüne gittim temiz sonuçlar ama ağrı ara ara oluyor ne yapmalıyım 23 yaşındayım tavsiyeniz. CEVAP: Daha kapsamlı bir hastanede muyane olmanızı tavsiye ediyoruz. Allah şifalar versin.

hocam ben kalp krizinden ölmek istiyorum kürek kemiğimde şiddetli bir ağrı var acaba bu bir belirti olabilirmi sakın yanlış anlamayın dalga geçmiyorum ölmek için neden lazım ben bu nedenden ölmek istiyorum yinede allahın taktiri tşk hocam

hocam benım sıze bır sorum olacak cok nadıren de olsa otururken kalbıme yakın bır bolgede agrı hıssedıyorum ve o anda konustukca ya da guldukce arttıgını hıssedıyorum ama bır kac dakıka ıcınde kayboluyor cıddı bır sorun olabılır mı? tesekkurler

selam bende çarpıntı nefes alamama göğüs ağrısı ölüm korkusu sabahları uyandığımda mide bulantısı oluyor sol koluma kramplar giriyor doktora gitmeye korkuyorum sinirli bir yapım var sigara içiyorum tansiyonum hep düşük sinirlendiğimde veya üzüldüğümde bayılıyorum sizce neden oluyor bunlar cevap bekliyorum sizden

bence ıyı olmuş keşke daha kısa açıklama olsAYDI

selam kalp çarpıntıları bende özellikle ayak şişmesi nefes darlığı bayılma bunlar sık görülüyor senkop nöbet halinde 2-3 saatte oluyor kalp çarpıntıları çok fazla görülüyor dr. tedavisi görüyorum bence herkes dikkat etmeli sağlığına ben daha 16 yaşındayım bu hastalıklar başladı bile ileriyi düşünemiyorum ama çok korkuyorum kısa bir yaşam olur diye ne yapacağımı bilmiyorum sizden yardım bekliyorum ailem beni keşke daha iyi bir hastaneye götürebilse orda tedavi görebilsem nolur bana yardım edin CEVAP : Değerli Kardşeimiz; konu ile ilgili bir e-maili adresinize gönderdik. Adresiniz doğru ise, size ulaşacaktır. Acil şifalar duaları ile..

kalbimin olduğu bölgede sıkışma hissi oluyor.Bazen öle yürürken de oluyor normalde koşma sırasında olduğunu biliyorum. Ama doktor bana göğüs kafesimin gelişmesinden dolayı olduğunu söyledi. Nefes Darlığıda çekiyorum bazen dururken derin nefes alma hissi oluyor ama alamıyorum. Çarpıntım zaten var otururken kalbim yerinden çıkacakmış gib oluyor sanki bir anda boşluğa düşüyormuşum gibi his olup hemen derin nefes alıyorm. Otururken kalbimin atışı beni sallıyor bunun nedenini nasıl öğrenebilirim CEVAP : Degerli KArdesimiz; doktorunuzun soyledikleri size yeterli gelmediyse, bir baska doktora daha muayne olmanizi tavsiye ederiz. Size en yakin kizilay ya da saglik ocaginda muayne olabilirsiniz. Gecmis olsun..
(X)
Kapat
-->