Göz virüsü salgını tehlikesi

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Ersöz, ?gözyaşıyla insandan insana kolaylıkla bulaşabilen ve ?Adenovirüs? adı verilen çok bulaşıcı bir virüsün, son aylarda sıkça görülmeye başlandığını ve salgın hale geldiğini? belirtti.

Yaz sezonuna girilmesiyle birlikte göz hastalıklarında da artış olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Reha Ersöz, ?Son aylarda polikliniklerimizde yaygın olarak ?Adenovirüs? adı verilen çok bulaşıcı bir virüsün konjonktiva ve korneada yarattığı enfeksiyonu görüyoruz. Bu virüs, gözyaşı ile insandan insana kolaylıkla bulaşıyor. Göz polikliniklerindeki cihazlar yoluyla da hastalara bulaşabiliyor? dedi.

Ersöz, son günlerde hastane polikliniklerinin göz hastalığı şikayetleriyle gelenlerle dolduğunu, salgın nedeniyle geçici süreyle kapatılan hastane polikliniklerinin de bulunduğunu belirtti.

Virüsün, kaplıca ve havuz sularıyla bulaşma riskinin yüksek olduğunu belirten Ersöz, ?Bu virüs, göze bulaştıktan ortalama bir hafta sonra gözlerde çapaklanma, kızarıklık, şişme, batma gibi belirti ve bulgular gösterir. İki gözde de olma riski yüksektir. İyileşme süresi birkaç haftaya kadar uzayabilir? diye konuştu.

Virüsün salgın hale gelmesindeki bir başka önemli etkenin de hastane polikliniklerindeki cihazlar olduğunu vurgulayan Ersöz, bu nedenle cihazların dezenfekte edilmesinin büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

KONTAKT LENSLER
Ersöz, gençler arasında yaygın olarak kullanılan renkli lensler ile gözlüğün ağırlığından kurtulmak için tercih edilen numaralı kontakt lenslerin virüs salgınını tetikleyen en önemli faktörlerden biri olduğunu savunarak, şu uyarılarda bulundu:
Tüm yasa ve yönetmeliklere rağmen yetkisiz optik mağazaları lens satmaya devam ediyor. Optik mağazalarında lensler onlarca, hatta yüzlerce kişi tarafından deneniyor. Yasalar, optik mağazalarına sadece reçete ile lens satma yetkisi vermiştir. Bu mağazalarda lens denemelerinin yapılmasını kesin olarak yasaklamıştır ve mağazanın kapatılmasıyla sonuçlanır. Her şeyden önce, göz yapıları ve hijyenik alışkanlıkları nedeniyle lens kullanmaya uygun olmayan kişiler vardır. Örneğin, alerji ya da gözyaşı problemi olanlar, ya da tozlu ortamlarda yaşayanlar sorunlarla karşılaşırlar. Kontakt lenslere ticari bir meta olarak bakılamaz. Hangi lensin size uygun olduğuna karar vermesi için mutlaka göz hekiminize gidiniz ve kontakt lenslerinizi reçete karşılığında alınız.

bilim

Yazar: 

Yorumlar

konuyla ilgili yazı bulamadığımdan,bu konu da sormam gerekti.şimdi benim burnumda eğiklik var ve ameliyatla düzeltmek istiyorum.lakin allah'tan çok korkuyorum onun yarattığını düzeltmek gibi yani beğenmemek yalnış geliyor.bu eğrilik sağlığımda bir rahatsızlığa sebep olmuyor ama ruhen çok moralimi bozuyor güzel olmadığım hissine kapılıyorum hatta takıntı haline bile geldi.insanların beni beğenmediğini düşünüyorum.islami olarak herkes farklı şeyler söylüyor.acaba bana bu knuda bilgi verebilir misiniz.teşekkür ederim. CEVAP : sevgili Zeynep Hanım; sualiniz ile ilgili ayrıntılı bilgilere http://www.sorularlaislamiyet.com adresindeki solaki arama çubuğuna estetik yazarak aratarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz inşaallah.. Sevgilerle.. (editör)