ÇOCUKLUK KANSERLERİNE FAZLA HİJYENİK ORTAM NEDEN OLUYOR!

İngiltere’nin en önde gelen bilim insanları, modern mikropsuz yaşamımızın çocuklukta çağında en yaygın olarak görülen kanser türünün nedeni olduğunu söylüyor. 

 
Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Mel Greaves 30 yıllık bulgulara dayanarak, eğer yaşamın ilk yıllarında yeterli miktarda mikroplara maruz kalınmazsa bağışıklık sisteminin kanserli hale gelebileceğini belirtiyor. Son yıllarda daha ileri ülkelerde çocuklarda görülen kan kanseri vakalarının artması modern hayatın buna neden olduğu görüşünü pekiştiriyor.

Daha önce kanser ile elektromanyetik alanlar ve kimyasallar ilişkilendiriliyordu. Nature Reviews Cancer dergisinde yayımlanan, Prof. Greaves ve çeşitli ülkelerden araştırmacılarla işbirliği yaparak yürüttüğü çalışma sonuçlarına dayanarak ortaya koydukları teoriye göre bu kanserin gelişmesinin üç evresi var:

▪️ Birinci evrede anne karnındayken durdurulamayan bir genetik mutasyon oluyor.

▪️ Yaşamın ilk yılında mikroplara maruz kalmamak bağışıklık sisteminin tehditlerle doğru şekilde başa çıkmayı öğrenememesine neden oluyor.

▪️ Bu durumlar sonucunda, bağışıklık sisteminin fonksiyonunu yerine getirememesine neden oluyor ve çeşitli hastalıklar geçirildikten sonra lösemi ortaya çıkabiliyor.

Bu teoriyi destekleyen çalışmalar:

▪️ Milano’da domuz gribi salgını 7 çocuğun lösemi olmasına yol açtı.

▪️ Kreşe giden veya onlara mikrop taşıyan kardeşleri olan çocukların lösemiye yakalanma oranlarının daha düşük olduğunu gösteren çalışmalar var.

▪️ Anne sütü bağırsaklarda gerekli bakterilerin yerleşmesini sağlayarak lösemiden koruyor.

▪️ Hayvan deneylerinde tamamen mikropsuz ortamda yetiştirilen hayvanlar bir enfeksiyona maruz kalınca lösemiye yakalandılar.

Buradan çocukların pislik içinde büyümeleri gerektiği anlamı çıkmamalı. Ancak çocuklara örneğin çocuklukta yoğurt verilerek bağışıklık sistemlerine iyi bakterilerin yerleştirilmesi sağlanabilir. Sonuçta bağışıklık sistemi ne kadar erken güçlendirilirse lösemi riski de o kadar azalır.
 

 

 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->