Burnumuz Neden Tıkanıyor?

Burnumuzun tıkanmasının bir çok nedeni olabilir. Hemen hemen her 3 kişiden biri burun tıkanması sorunundan muzdarip bir şekilde yaşıyor. Bir çok tedavi yöntemi denemesine rağmen maalasef tam bir sonuç alınamıyor. İşte burun tıkanma nedenleri...

• YAPISAL NEDENLER

Yapısal nedenlerin erişkinlerde görülen en sık nedeni burun kemiği ve kıkırdağın eğriliğidir. Genellikle insanın hayatında geçirdiği herhangi bir kaza sonucu oluşmaktadır. Yeni doğan bebeklerin bir kısmında doğum esnasında burun zedelenmesi olabilmektedir. Bu nedenle burun deformiteleri ve septum deviasyonları çok sık görülmektedir. Eğer bu durum nefes almayı güçleştirirse cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Çocuklarda en sık rastlanan burun tıkanıklığı nedeni geniz etinin büyümesidir. Bu bademciğe benzeyen ve damağın gerisinde burnun arkasında yer alan bir dokudur. Bu problemi olan çocuklar geceleri sesli nefes alırlar, hatta horlarlar. Bunun yanı sıra bu çocuklar sürekli olarak ağızlarından nefes alırlar, yüzlerinde bir mutsuzluk ifadesi vardır. Hatta dişlerinde de bozukluklar söz konusu olabilir. Geniz etini almaya yönelik cerrahi girişimler önerilebilir.

Bu kategori içinde yer alan başka nedenler arasında burun tümörleri ve yabancı cisimler de vardır. Çocuklar küçük parçacıkları burunlarına sokma eğilimindedir. Bunlar düğme, çengelli iğne, oyuncak parçaları, bezelye ve nohut olabilir. Tek taraflı kötü kokulu akıntı hissettiğinizde dikkatli olun. Çünkü bu yabancı cisim tarafından tıkalı bir burnun uyarısı olabilir. Bu durumda muhakkak bir doktora başvurulmalıdır.

• ALERJİK NEZLE

Allerjiye hedef olan önemli organlardan bir tanesi burundur. Alerji yapıcı cisimlere (allerjenlere) vücudun normalin üstünde tepki göstermesidir. Burun tıkanıklığı yapan alerji sebebi sıklıkla alerjik rinit olarak adlandırılır. Alerji; yabancı bir cisme ( polen, ev tozu akarları, hayvan atıkları ) karşı oluşan aşırı hücre yanıtıdır. Polenler ilkbaharda ve sonbaharda sorun oluştururlar. Bunun yanında ev tozu bütün bir yıl boyunca rahatsız edebilir. Bunun ideal tedavisi şikayetlere neden, olar şeylerden uzak durmaktır. Allerjik hastalarda, soğuk algınlığında olduğu gibi. vücutta histamin salgılanmasına neden olan parçacıklar sonucunca burun tıkanıklığı ve akıntısı oluşur. Antihistaminik ilaçlar histaminin etkisini önleyerek şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

• ENFEKSİYON

Soğuk algınlığı genellikle gençlerde daha fazla, bağışıklık sistemi gelişmiş yaşlı kişilerde ise daha az görülür. Soğuk algınlığı virüsler tarafından oluşturulan bir hastalıktır. Bazı virüsler hava yoluyla geçerken çoğunlukla el burun yoluyla bulaşır. Soğuk algınlığında burun zarları şişer ve sıvı salgılaması artar. Virüs enfeksiyonları sırasında burnun ve sinüslerin bakteri enfeksiyonlarına olan direnci azalır. Bu da soğuk algınlığı sırasında neden sıklıkla burun ve sinüs enfeksiyonu görüldüğünü açıklar. Burun akıntısı berrak görünümünden sarı veya yeşile dönerse bu bakteriyel enfeksiyonu gösterir ve muhakkak doktora başvurulmalıdır. Kronik sinüs enfeksiyonları ağrı görülmeyebilir. Fakat burun tıkanıklığı ve burun akıntısı sürekli vardır. Bazı hastalarda sinüslerden polip denilen yapılar gelişir. Hastalık aşağı hava yollarına da yayılarak kronik öksürük, bronşit ve astıma neden olabilir. Akut sinüzit genellikle antibiyotik tedavisine cevap verir, kronik sinüzit için ise genellikle cerrahi tedavi önerilir.

• VAZOMOTOR RİNİT

Burundaki kan damarları ile ilgili bir burun tıkanıklığı sebebidir. Alerji, enfeksiyonlar ve bunlara bağlı nedenler, burun damalarının genişlemesine ve vazomotor rinite yol açabilir. Bunlar arasında stres, tiroid fonksiyonlarında yetersizlik, hamilelik, bazı tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları ve bazı burun açıcı damlaların aşırı ve uzun kullanımı diğer sebepler arasındadır.

*

 

 

Yorumlar

(X)
Kapat
-->